Քահանան վարակվել է Էբոլա վիրուսով. առաջին դեպքը Գոմա խոշոր քաղաքում
Ռուանդայի հետ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության սահմանին գտնվող Գոմա խոշոր քաղաքում գրանցվել է Էբոլա վիրուսով վարակման առաջին դեպքը։ Պացիենտը քահանա է, որը Գոմա է եկել կիրակի, ինչպես ասվում է Կոնգոյի առողջապահության նախարարության Թվիթերի հայտարարությունում։
«Հարավային Կիվուի (Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության արեւելք) հոգեւոր հովիվը Գոմա էր եկել կիրակի... Բուտեմբոյում կարճատեւ կանգառից հետո նա քարոզում էր եկեղեցում, նա այդտեղ ձեռքն անընդհատ դնում էր քրիստոնյաների, այդ թվում հիվանդների գլխին։ Հիվանդության առաջին ախտանշանները հայտնվեցին հուլիսի 9-ին, երբ նա դեռ Բուտեմբոյում էր»,- ասվում է հայտարարությունում։
Քահանային, մինչեւ ավտոբուսով Գոմա մեկնելը, հետազոտել է սանիտարը։ Կիրակի, գալով քաղաք, նա մեկնել է բուժկենտրոն, որտեղ նրա մոտ հայտնաբերել են Էբոլայի տենդ եւ անմիջապես այդ մասին տեղեկացրել արագ արձագանքման ծառայություն։
Տղամարդուն հասցրել են Էբոլայի բուժման հատուկ կենտրոն։ Լաբորատոր թեստը, որն անցկացրել են այնտեղ, հաստատել է, որ պացիենտը վարակվել է Էբոլայով։
Կոնգոյի առողջապահության նախարարությունը հանգստության կոչ է անում քաղաքացիներին։ Մասնագետների խոսքով՝ քահանայի հիվանդությունը բավական արագ են գտել, եւ նրան հասցրել են մեկուսացնել, դրա համար էլ «Գոմայում հիվանդության տարածման ռիսկը ցածր է»։
Առողջապահության նախարարությունը նաեւ տեղեկացրել է, որ ավտոբուսի բոլոր ուղեւորները եւ վարորդը հուլիսի 15-ից պատվաստում կստանան։
Կոնգոյում Էբոլայի ներկայիս բռնկումը սկսվել է 2018-ի հուլիսի վերջից։ 2018-ի հուլիսից հիվանդությունը խլել է ավելի քան 1600 մարդու կյանք, դրանով վարակվել է մոտ 2400 մարդ։

Священник заразился вирусом Эболы: Первый случай в крупном городе Гома
В крупном городе Гома на границе Демократической республики Конго с Руандой зарегистрировали первый случай заражения вирусом Эбола. Пациент – священник, который прибыл в Гому в воскресенье, как сообщается в заявлении минздрава ДРК в Twitter.
«Пастырь из Южного Киву (провинция на востоке ДРК) прибыл в Гому в это воскресенье… после краткой остановки в Бутембо, где он проповедовал в церкви, в которой регулярно возлагал руки на христиан, в том числе на больных. Первые симптомы болезни у него появились 9 июля, когда он еще был в Бутембо», - говорится в заявлении.
Священника обследовал санитар до того, как он поехал на автобусе в Гому. В воскресенье, прибыв в город, он направился в медицинский центр, где у него распознали симптомы лихорадки Эбола и тут же оповестили об этом службу экстренного реагирования.
Мужчину доставили в специальный центр по лечению Эболы. Лабораторный тест, проведенный там, подтвердил, что у пациента именно Эбола.
Минздрав ДРК призывает граждан сохранять спокойствие. По словам специалистов, болезнь у священника нашли достаточно быстро, и его успели изолировать, поэтому «риск распространения заболевания в Гоме остается низким».
Также минздрав сообщил, что все пассажиры и водитель автобуса начнут проходить вакцинацию с 15 июля.
Нынешняя вспышка Эболы в ДРК началась в конце июля 2018 года. С июля 2018 года болезнь унесла свыше 1600 жизней, а заразились ею примерно 2400 человек.