Apple Watch-ը փրկեց տղամարդու կյանքը՝ ժամանակին ի հայտ բերելով սրտի խնդիրները
48-ամյա Փոլ Հաթոնը կարողացավ ժամանակին իմանալ կյանքի համար վտանգավոր վիճակի մասին՝ շնորհիվ Apple Watch սարքի։
The Telegraph-ի տեղեկություններով՝ անցած տարվա նոյեմբերին Apple Watch-ից նախազգուշացում ստացվեց, որ Փոլի սիրտը չափազանց դանդաղ է աշխատում։ Այսպես, սրտի զարկերի հաճախականությունը կազմում էր րոպեում 40-ից պակաս, այն դեպքում, երբ հանգստի վիճակում այդ ցուցանիշը պետք է լինի 60-100 զարկ։ Դա ստիպեց տղամարդուն դիմել բժշկի՝ խորհրդատվության համար։
Բուժզննումը պարզեց, որ Փոլը սրտի արատ ունի, որն էլ դարձել է առիթմիայի պատճառը։ Նման վիճակը զգալիորեն բարձրացնում էր թրոմբների եւ կաթվածի առաջացման վտանգը։ Արդյունքում՝ տղամարդը վիրահատեց սիրտը, եւ հիմա նա, բժիշկների հավաստմամբ, լիովին ապաքինվել է։ Ի հաստատումն ասվածի՝ Փոլը կարողացել է առանց սրտի համար վտանգների հետեւել կրիկետի աշխարհի առաջնությանը, որն այս տարի ընթանում էր Անգլիայում եւ Ուելսում։

July 18, 2019  09:40
Paul Hutton, 48, identified in time a life-threatening condition thanks to the Apple Watch, The Telegraph reported
According to the source, last November, Apple Watch received a warning that Paul’s heart was beating too slowly. Thus, the heart rate was less than 40 beats per minute, while at rest this figure should be 60-100. This forced the man to seek medical advice.
The survey revealed a heart disease, which caused the development of arrhythmia. This condition greatly increased the risk of blood clots and stroke. During the surgery, doctors burned tiny areas of faulty heart tissue.
Hutton has now recovered from the surgery and joked his heart “even coped” while watching England’s World Cup cricket final at the weekend.