Շաբաթական 3 անգամ ձուկ ուտելը 12 տոկոսով նվազեցնում է աղիքների քաղցկեղի զարգացման վտանգը. Օքսֆորդի համալսարան
24 հուլիսի, 2019  18:29
Շաբաթական 3 անգամ ձուկ ուտելը 12 տոկոսով նվազեցնում է կոլոռեկտալ քաղցկեղի զարգացման վտանգը:
Այս մասին ասվում է Օքսֆորդի համալսարանի եւ Քաղցկեղի հետազոտման միջազգային գործակալության (IARC) անցկացրած ուսումնասիրության մեջ:
Թեեւ գիտնականների եզրակացությունները վերաբերում են բոլոր տեսակի ձկներին, սակայն նշվում է, որ ճարպոտ տեսակներն  (օրինակ, սաղմոն կամ թյունիկ) ուտելիս քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը կրճատվում է միայն 10 տոկոսով:
Բուժական ազդեցությունը բացատրվում է ձկան մեջ պարունակվող  պոլի ոչ հագեցած ճարպաթթուների պարունակությամբ, որոնք օգնում են նվազեցնել մարմնի բորբոքային պրոցեսները:
Ուսումնասիրության շրջանակում վերլուծվել է 476,160 մարդու տվյալ, որոնք մանրամասն պատմել են իրենց սննդակարգի մասին: 15 տարվա դիտարկումների ընթացքում 6291 մասնակիցների մոտ զարգացել է կոլոռեկտալ քաղցկեղ:
Նշվում է, որ շաբաթական 359,1 գրամ ձկան օգտագործումը  նվազեցնում է այս տեսակի քաղցկեղի վտանգը  12 տոկոսով ի տարբերություն նրանց, ովքեր իրենց սննդակարգում  ընդամենը 63.49 գրամ են ներառում: Ձկան  միայն ճարպոտ տեսակների օգտագործումը շաբաթական 123.9 գրամի չափով 10 տոկոսով  նվազեցնում է հաստ աղիքում չարորակ գոյացության զարգացման հավանականությունը:

Употребление рыбы три раза в неделю снижает риск развития рака кишечника на 12%: Оксфордский университет
24 июля, 2019  18:29
Употребление рыбы три раза в неделю снижает риск развития колоректального рака на 12%. Об этом говорится в исследовании, проведенном Оксфордским университетом и Международным агентством по изучению рака (IARC).
Хотя выводы ученых применимы ко всем видам рыб, однако отмечается, что при употреблении жирных сортов (например, лосося или скумбрии) вероятность развития рака снижается лишь на 10%. Лечебный эффект объясняется содержанием в рыбе полиненасыщенных жирных кислот, которые содействуют снижению воспалительных процессов в организме.
В рамках исследования были проанализированы данные 476 160 человек, подробно рассказавших о своем рационе. В течение 15 лет наблюдений у 6 291 испытуемых развился колоректальный рак.
Отмечается, что еженедельное употребление 359,1 гр. рыбы снижает риск данного вида рака на 12% по сравнению с теми, кто включают в свой рацион всего 63,49 гр. Употребление исключительно жирных сортов рыбы в количестве 123,9 гр. в неделю снижает вероятность развития злокачественного новообразования в толстой кишке на 10%.