Սնվելու ինչպիսի՞ սովորություններն են երեխաներին սպառնում անորեքսիայի զարգացմամբ
Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի մասնագետները պարզել են, թե սնվելու ինչպիսի սովորություններն են երեխաներին սպառնում անորեքսիայի զարգացմամբ կամ դեռահաս տարիքում չափից շատ ուտելով:
Հետազոտության շրջանակում վերլուծվել են 4760 մարդու տվյալները: Փորձին ներգրավված ծնողները 8 տարի պետք է տվյալներ ներկայացնեին իրենց զավակների սնվելու սովորությունների մասին՝ սկսած 12-ամսյա տարիքից մինչեւ 9 տարեկան: Այնուհետեւ փորձարկվող երեխաները 16 տարեկանում պետք է ինքնուրույն հայտնեին այն մասին՝ արդյոք սննդային վարքագծի խանգարումներ ունեն:
Պարզվել է, որ նրանք, ովքեր  մանկության տարիներին չափից ավելի շատ են կերել, դեռահաս տարիքում 6 տոկոսով ավելի հաճախ են տառապել շատ ուտելուց: Հակառակը՝ աղջիկների շրջանում, որոնք մանկության տարիներին վատ են սնվել, դեռահաս տարիքում (6 տոկոսով) մեծացել է անորեքսիայի զարգացման հավանականությունը:
Ուշագրավ է, որ սնվելու հարցում քմահաճ երեխաները կամ նրանք, ովքեր մանկության տարիներին կտրականապես հրաժարվել են սնունդ ընդունելուց, 16 տարեկանում անորեքսիայի հանդեպ ավելի մեծ հակվածություն են ունեցել: Դեռահասների այս կարգի մեջ սննդային վարքագծի այդ խանգարումը 2 տոկոսով ավելի հաճախ է հանդիպել:

Какие привычки в питании грозят детям развитием анорексии?
Специалисты из Университетского колледжа Лондона установили, какие привычки в питании грозят детям развитием анорексии или переедания в подростковом возрасте.
В рамках исследования были проанализированы данные 4760 человек. Вовлеченным в эксперимент родителям предстояло на протяжении восьми лет предоставлять данные о привычках в питании своих чад, начиная с 12-месячного возраста и до 9-летнего. Далее испытуемые дети в 16 лет самостоятельно сообщали о том, есть ли у них расстройства пищевого поведения.
Выяснилось, что те, кто существенно переедали в детстве, на 6% чаще страдали от переедания в подростковом возрасте. Наоборот – у девочек, которые в детстве плохо питались, повышались шансы развития анорексии в подростковом возрасте (на 6%).
Примечательно, что привередливые в еде дети, или же те, кто категорически отказывались в детстве от приема пищи, в 16 лет имели более высокую склонность к анорексии.  У данной категории тинейджеров это расстройство пищевого поведения встречалось на 2% чаще.