Իսրայելում նանոպատվաստանյութ է մշակվել քաղցկեղի ագրեսիվ տեսակի դեմ
Թել Ավիվի համալսարանի գիտնականները նանոպատվաստանյութ են մշակել մաշկի քաղցկեղի ագրեսիվ տեսակի՝ մելանոմայի դեմ:
Փորձերի շրջանակում մելանոմայով հիվանդ մկներին ներարկել են կենսաքայքայվող պոլիմերից նանոմասնիկներ՝ ներսում երկու պեպտիդով, որոնք արտահայտվում են մելանոմայի բջիջներում:
Արդյունքում, ինչպես նշում է հետազոտության առաջատար հեղինակ, պրոֆեսոր Ռոնիթ Սատչի-Ֆաինարոն, նանոմասնիկները խթանել են մկների իմունային համակարգը, որի հետեւանքով իմունային բջիջները «սովորել» են մելանոմայի բջիջները ճանաչել եւ հարձակվել դրանց վրա:
Պատվաստանյութի արդյունավետությունը հաստատվել է փորձերի շարքի ընթացքում, այդ թվում՝ գլխուղեղի մելանոմայի մետաստազներով պացիենտներից վերցված հյուսվածքների վրա:
Պատվաստանյութի անվտանգությունն ապացուցելու համար անհրաժեշտ են կլինիկական փորձարկումներ, որոնց արդյունքը հնարավոր կլինի տեսնել  մոտ 10 տարի հետո:

Nanovaccines against aggressive type of cancer developed in Israel
Scientists from Tel Aviv University have developed a nano-vaccine against an aggressive type of skin cancer - melanoma, Nature Nanotechnology reported.
As part of the experiment, mice with melanoma were injected with nanoparticles from a biodegradable polymer with two peptides inside, which are expressed in melanoma cells.
According to the leading author of the work, Professor Ronit Satchi-Fainaro, nanoparticles stimulated the immune system of mice, as a result of which immune cells ‘learned’ to detect and attack melanoma cells.
The effectiveness of the vaccine was confirmed in a series of experiments, including on tissues taken from patients with brain melanoma metastases.
In order to prove the safety of the vaccine, clinical trials are needed, the result of which can be seen in about ten years.