Ակտիվացված ածուխը կարող է բարձրացնել ացիկլովիրի արդյունավետույթունը հերպեսի դեմ. հետազոտություն
Ակտիվացված ածուխը կարող է բարձրացնել ացիկլովիրի արդյունավետությունը հերպեսի դեմ: Այս մասին հայտնում են Իլինոյիսի համալսարանի գիտնականները: Նրանց հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Science Advances-ում:
Գիտնականների խոսքով՝ ացիկլովիրի համադրությունը ակտիվացված ածխի մասնիկների հետ թույլ է տալիս կրճատել դոզավորումը եւ բուժման ընդհանուր կուրսը: Ավելին՝ այդ համադրությունը կարելի է օգտագործել նաեւ պորֆիլակտիկ միջոցներում վիրուսից վարակվելուց պաշտպանվելու համար:
Գոյություն ունի սովորական հերպեսի երկու տեսակ (ՍՀՎ). ՍՀՎ-1-ն ախտահարում է աչքերը եւ բերանը (կարող է կուրության հանգեցնել), իսկ  ՍՀՎ-2-ը՝ գենիտալ ինֆեկցիա է, որն առաջցնում է գորտնուկներ եւ կարող է զգալիորեն նվազեցնել կյանքի որակը:
Ացիկլովիրը համակարգային դեղամիջոց է, որը ճնշում է վիրուսը: Սակայն ացիկլովիրով երկարատեւ բուժումը կարող է այդ դեղամիջոցի նկատմամբ կայունության հանգեցնել, ինչպես նաեւ երիկամների վնասվելու պատճառ դառնալ:
Մասնագետները նախեւառաջ ուսումնասիրել են լաբորատոր պայմաններում ակտիվացված ածուխի ազդեցությունը ՍՀՎ-1-ի եւ ՍՀՎ-2-ի վրա: Պարզվել է, որ ակտիվացված ածուխի լուծույթը 4-60 տոկոսով նվազեցրել է բջիջների վարակումը, որոնք ենթարկված էին ՍՀՎ-1-ի եւ ՍՀՎ-2-ի ազդեցությանը:
Այնուհետ մասնագետները ացիկլովիրը միացրել են ակտիվացված ածխի հետ եւ այդ համակցությունը փորձարկել ՍՀՎ-1-ով վարակված մկների աչքերի եւ ՍՀՎ-2-ով վարակված մկների սեռական օրգանների վրա:
Պարզվել է՝ նման համադրությունն ավելի արագ եւ արդյունավետ է նվազեցնում վիրուսային ծանրաբեռնվածությունը, քան առանց ածխի ացիկլովիրի օգտագործումը:

August 20, 2019  22:15
Activated carbon may increase the effectiveness of acyclovir against herpes, said scientists from the University of Illinois.
According to scientists, the combination of acyclovir with particles of activated carbon can reduce the dosage and the general course of treatment, Science Advances reported.
This combination can also be used in prophylactic products to protect against virus infection.
There are two types of herpes simplex virus (HSV): HSV-1 affects the eyes and mouth (can lead to blindness), and HSV-2 is a genital infection that causes warts and can significantly reduce the quality of life.
Acyclovir is a systemic drug that suppresses the virus. It must be taken orally. However, prolonged treatment with acyclovir can lead to the development of resistance to this drug, as well as cause damage to the kidneys.
The researchers first studied the effect of activated carbon on HSV-1 and HSV-2 under laboratory conditions: as it turned out, the activated carbon solution reduced the infection of cells that were exposed to HSV-1 or HSV-2 by 4–60%.
The specialists combined acyclovir with activated carbon and tested the combination on the eyes of mice infected with HSV-1 and on the genitals of mice infected with HSV-2. Such a combination faster and more effectively reduced the viral load than the use of acyclovir without coal.