9-ամյա տղայի տեսողությունը վատացել է սմարթֆոնի խաղերի պատճառով
Չինաստանի Անհոյ նահանգի Հեֆեյ քաղաքից 9-ամյա տղայի տեսողությունը վատացել է բջջային խաղերի հանդեպ մեծ հակում ունենալու պատճառով:
AsiaOne-ը հայտնում է, որ տղան, ում անունը չի հրապարակվում, ամառային արձակուրդների ժամանակ, օրական 10 ժամ սմարթֆոնով խաղացել է: Նա հորը չէր լսում եւ հենց նա շրջվում էր փախչում էր բջջային հեռախոսով հանդերձ:
Արդյունքում նրա մոտ սկսվել են աչքերի հետ կապված խնդիրներ, եւ ստիպված էին նրան բժշկի տանել: Պարզվել է, որ երեխայի մոտ առկա է շլություն, որը կարող էր զարգանալ հեռախոսի երկարատեւ օգտագործման պատճառով:
Բժիշկը խորհուրդ է տվել առաջիկա 3-6 ամիսներին զգալիորեն սահմանափակել ժամանակը, որը տղան անցկացնում է էկրանի առջեւ, իսկ եթե այդ ընթացքում իկրավիճակը դրական ուղղությամբ չփոխվի, ապա նա վիրաբուժական միջամտության կարիք կունենա:

Boy, 9, has vision problems due to games on smartphone
A 9-year-old Chinese boy from city of Hefei, Anhui Province, has vision problems as he was addicted to mobile games, AsiaOne reported.
According to the source, during the summer holidays a boy played games on a smartphone for ten hours a day. He did not listen to his father and ran away with a mobile phone as soon as he turned away.
The boy has been taken to a doctor. It turned out that the child had strabismus, which could develop due to prolonged use of the phone.
The doctor advised to significantly limit the time that the boy spends in front of the screen in the next 3-6 months, and if during this time the situation does not change for the better, he will need surgery.