Երբ խոսքը թունավոր նյութերի մասին է, հարկավոր է ապացուցել դրանց անվտանգությունը, ոչ թե վտնագը. բժիշկն՝ Ամուլսարի մասին
22 օգոստոսի, 2019  16:17
Շատերն այսօր ասում են, որ իբր չկան ապացույցներ, որ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը կարող է վտնագվոր լինել շրջակա միջավայրի համար:
Սակայն, երբ խոսքը թունավոր, տոքսիկ նյութերի մասին է, հարկավոր է ապացուցել մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի համար դրանց անվտանգությունը, այլ ոչ թե վտանգը, քանի որ դրանք բնականաբար վտանգավոր են, պնդում է գաստրոէնտերոլոգ Հայկ Մանասյանը:
Բժշկի խոսքով՝ եթե խոսքը ինչ-որ բնական երեւույթի մասին է, մի բանի մասին, ինչը դարերով ընդունված է անել, հղիության երրորդ եռամսյակում հաց օգտագործել, դա կարելի է սովորական անվտանգ բան համարել եւ եթե ինչ-որ մեկը հակառակը պնդի, նա պետք է ապացուցի իր տեսակետը: Եվ եթե նա չկարողանա դա անել, քննարկվող երեւույթը կշարունակվի անվտանգ համարվել:
Իսկ եթե խոսքը ցիանիդի, թթվային դրենաժների եւ այլ նման երեւույթների մասին  է, հարկավոր է ելնել վտանգի կանխավարկածից: Եվ եթե ինչ-որ մեկը պնդի, որ դրանք իրականում այդքան վտանգավոր չեն, ինչպես թվում է, նա պետք է ապացուցի դա, իսկ եթե չկարողանա, այդ նյութերը կշարունակեն  վտանգավոր համարվել մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի համար:
«Չի կարելի ասել, որ չկան ապացույցներ, որ թույնը վտանգավոր է, անգամ եթե դրա պատճառով դեռեւս ոչ ոք չի մահացել: Անգամ եթե ոչ ոք դեռ չի տուժել, դա դեռ ոչինչ չի նշանակում, որովհետեւ եթե խոսքը թույների մասին է,  բոլոր դատողությունները պետք է կառուցվեն դրանց վտանգի, այլ ոչ թե  անվտանգության կանխավարկածի վրա: Պետք է ապացուցել թույնի անվտանգությունը, այլ ոչ թե վտանգավորությունը», - ասաց գաստրոէնտերոլոգը:
«Բոլորն ասում են, որ չկան  փաստեր, որոնք ապացուցում են, որ հանքի շահագործումը կարող է վտանգավոր լինել ջրերի կամ մարդկանց համար: Բայց ոչ ոք չպետք է ապացուցի դրա վտանգը, հակառակը՝ դուք պետք է ապացուցեք, որ դա անվտանգ է»:
Երբ նոր դեղամիջոցներ են հետազոտում, հետազոտողները ելնում են անմեղության կանխավարկածից եւ փորձում են ապացուցել դրանց անվտանգությունը, ինչի համար փորձեր են կատարվում կենդանիների վրա, իսկ հետո մարդկանց վրա, որպեսզի հասկանան, թե դեղամիջոցը որքանով է անվտանգ եւ արդյունավետ: Սակայն Ամուլսարի դեպքում ոչ ոք չի կարող հարակից հողերը բնակեցնել միայն կենդանիներով՝ պարզելու համար, թե նրանց հետ ինչ կպատահի առաջիկա 50 տարում, եւ հասկանալ՝ կարելի՞ է արդյոք այդ վայրին մոտ թողնել մարդկանց:
Եթե առանց անվտանգության որեւէ ապացույցի սկսեն հանքի շահագործումը, դա կլինի գրեթե նույն բանը, եթե նոր դեղը սկսեն միանգամից փորձարկել մարդկանց վրա, ավելին՝ միանգամից հղի կանանց վրա:
«Բժշկության մեջ նման բան չկա, որ փորձերը միանգամից մարդկանց վրա անցկացվեն: Դուք անգամ դեռեւս տեսականորեն չեք փաստարկել, չեք ապացուցել (հանքավայրի) անվտանգությունը»,- նշեց բժիշկը:
Նա հավելեց, որ ԱՄՆ տվյալներով՝ հանքերի շահագործման ժամանակ 75 տոկոս դեպքերում առաջանում են նախապես չնախատեսված անվտանության հետ կապված խնդիրներ:
«Դուք պետք է ապացուցեք, որ ծծմբաթթուն Սեւան չի ընկնում: Դուք չեք կարող ասել, թե ապացույցներ չկան, որ այդպես կլինի, դուք պետք է բերեք ձեր ապացույցները, որ ծծմբաթթուն Սեւան չի ընկնի, որ ցիանիդը վնաս չի հասցնի շրջակա միջավայրին, դուք դա պետք է ապացուցեք գոնե տեսականորեն: Բայց դա չի արվել»,- ասաց գաստրոէնտերոլոգը:

Врач об Амулсаре: Когда речь о токсичных веществах, необходимо доказывать их безопасность, а не опасность
22 августа, 2019  16:17
Многие сегодня говорят, будто «нет доказательств тому, что эксплуатация Амулсарского месторождения может представлять опасность для окружающей среды». Однако, когда речь идет о ядовитых, токсичных веществах, необходимо доказывать их безопасность для окружающей среды и для людей, а вовсе не опасность, ведь они опасны по умолчанию, утверждает гастроэнтеролог Айк Манасян.
По словам врача, если речь идет о чем-то естественном, а чем-то таком, что принято делать веками, например, об употреблении хлеба во время третьего триместра беременности, это можно считать чем-то по умолчанию безопасным, и если кто-то будет утверждать обратное, ему придется свою точку зрения доказать. И если он не сможет этого сделать, обсуждаемое явление будет продолжать считаться безопасным.
Если же речь идет о цианиде, кислотных дренажах и других подобных веществах, нужно исходить из презумпции опасности. И если кто-то будет утверждать, что они на самом деле не так опасны, как кажется, он должен будет это доказать, а если не сможет, эти вещества будут и дальше считаться опасными – для людей и для окружающей среды.
«Нельзя говорить, что нет доказательств тому, что яд опасен, даже если пока никто из-за него не умер. Даже если никто пока не пострадал, это еще ничего не значит, потому что, если речь идет о ядах, все суждения изначально должны строиться на презумпции их опасности, а не безопасности. Нужно доказать безопасность яда, а не опасность», - сказал гастроэнтеролог. – «Все говорят, что нет фактов, доказывающих, что эксплуатация месторождения может быть опасна для вод или для людей. Но ведь никто и не должен доказывать его опасность, наоборот, вы должны доказать, что это безопасно».
Когда исследуются новые лекарственные препараты, исследователи исходят из презумпции опасности и стараются доказать их безопасность, для чего проводятся эксперименты с животными, а потом – с людьми, чтобы понять, насколько препарат безопасен и эффективен. Однако в случае с Амулсаром никто не может населить ближайшие земли одними лишь животными, чтобы выяснить, что с ними случится в ближайшие 50 лет, и понять, можно ли подпускать к этому месту людей.
Если без каких-либо доказательств безопасности начать эксплуатацию рудника, это будет примерно то же самое, как если бы новое лекарство начали сразу же испытывать на людях – более того, сразу на беременных женщинах.
«В медицине нет такого – сразу ставить опыты на людях. Безопасность (рудника) вы пока даже теоретически не аргументировали, не доказали», - отметил врач.
Он добавил, что, по данным США, в 75% случаев во время эксплуатации рудников возникают не предусмотренные изначально проблемы с безопасностью.
«Вы должны доказать, что кислота не попадет в Севан. Вы не можете говорить, что нет доказательств, что так будет, вы должны привести свои доказательства, что кислота не попадет в Севан, что цианид не навредит окружающей среде, вы должны это доказать хотя бы в теории. Но этого сделано не было», - сказал гастроэнтеролог.