Ինչպե՞ս մեծացնել կյանքի տեւողությունը. գիտնականներ
Գիտնականները հայտնել են վաղաժամ մահվան հավանականությունը նվազեցնելու պարզ եւ հասանելի միջոցի մասին: British Medical Journal-ում հրապարակված հետազոտության համաձայն՝ այս հարցում կարող է օգնել պարբերական ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը:
Գիտնականները վերլուծել են 8 հետազոտություն, որոնց ընդհանուր ներգրավվել էր 40-ն անց 36 հազար մարդ: Փորձարկվողները 4 խմբի են բաժանվել՝ ելնելով նրանց օրական ակտիվության մակարդակից:
Շուրջ 6 տարի նրանց կյանքին հետեւելով՝ պարզվել է, որ ֆիզիկական ակտիվության առավել բարձր մակարդակով մարդկանց շրջանում վաղաժամ մահվան հավանականությունը 73 տոկոսով նվազում է: Այն կամավորների շրջանում, որոնք փոքր-ինչ պակաս ակտիվ կյանք են վարել, հավանականությունը նվազել է 66 տոկոսով:
Գիտնականները նշում են, որ վաղաժամ մահվան հավանականությունը ավելի քան 2 անգամ մեծանում է այն պարագայում, երբ մարդը օրական 9-10 ժամ նստած վիճակում է անցկացնում: Այս դեպքում նրանք խորհուրդ են տալիս օրական 24 րոպե տրամադրել արագ քայլքով զբոսանքին կամ նույնքան ժամանակ հատկացնել միջին ինտենսիվության ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությանը:

How to increase life expectancy?
Scientists have voiced a simple and affordable way to reduce the risk of premature death, British Medical Journal reported.
Regular exercise can reportedly help with it.
Scientists analyzed eight studies involving 36 thousand people under 40. Based on the level of their daily activity, the participants were divided into four groups.
Monitoring their lives for about six years revealed that people with the highest levels of physical activity have a 73% lower risk of premature death. For volunteers who led a slightly less active life, this risk was reduced by 66%.
Scientists note said the risk of premature death is more than doubled, provided that a person spends 9-10 hours a day in a sitting position. It is advised to spend 24 minutes walking at a fast pace daily, or to devote a similar amount of time to moderate-intensity physical activity.