Մոծակի կծելուց հետո աղջիկը վարակվեց հազվադեպ հիվանդությամբ, որով վարակվում են ձիերը
14-ամյա Սավանա ԴեՀարթը ամերիկյան Միչիգան նահանգից մոծակի կխելուց հետո վարակվեց հազվադեպ հիվանդությամբ։
Ինչպես պատմում է Inside Edition-ը, օգոստոսի սկզբին աղջիկն ուժեղ գլխացավ է զգացել, իսկ մի քանի օր հետո բարձրացել է նրա ջերմաստիճանը, սկսել են ցավել հոդերը։ Նրան հասցրել են հիվանդանոց, որտեղ պարզել են, որ նա վարակվել է հազվադեպ հիվանդությամբ՝ ձիերի արեւելյան էնցեֆալիտի վիրուսով (ՁԱԷՎ), որի փոխանցողները մոծակներն են։
Այժմ աղջիկն անգիտակից վիճակում է, միացված արհեստական շնչառության սարքին։ Աղջկա մոր խոսքով՝ թվում է, թե նա արդեն սկսում է արձագանքել հպումներին, եւ եթե ամեն բան նորմալ լինի, սարքը շուտով կանջատեն։
Այս վիրուսով մարդկանց վարակվելու դեպքերը շատ քիչ են. տարեկան գրանցվում է մոտ 7 նման դեպք։ Ինկուբացիոն շրջանը տեւում է 4-10 օր, իսկ հիվանդությունը սովորաբար տեւում է մի քանի օրից մինչեւ մի քանի շաբաթ՝ կախված ծանրության աստիճանից։ Մահացու դեպքերը կազմում են 30-50 տոկոս։

September 2, 2019  10:44
Savannah DeHart, 14, from the US state of Michigan contracted a rare disease after she was bitten by a mosquito, Insider reported.
“The 14-year-old girl was put on a ventilator after contracting eastern equine encephlalitis, a local news station reported. Two other suspected cases of the disease have been reported by state health officials, and six horses have already died of EEE in Michigan this season,” the source noted.
Now the girl is unconscious, and she is connected to an artificial respiration apparatus. According to the girl’s mother, it seems that she is already starting to respond to touch, and if everything is fine, she will be disconnected from the device in the near future.
There are very few cases of human infection with this virus: only about seven such cases are recorded per year. The incubation period lasts from 4 to 10 days, and the duration of the disease is usually from several days to several weeks, depending on the severity. Its mortality rate is 30-50%.