Ամուսնական զույգը Կոլորադոյից «սաղմ է որդեգրել»
Ամուսնական զույգը Կոլորադոյից «սաղմ է որդեգրել»։ Ինչպես տեղեկացնում է FoxNews-ը, ապրիլին Միշել Տոն որդի ունեցավ, որն իր ծնվելուն սպասել էր երեք տարի, քանի որ մեկ այլ ամուսնական զույգ որոշել էր սաղմ նվիրաբերել։
«Այնպիսի զգացողություն է, ասես Ալեքսը սպասում էր մեզ երեք տարի»,- ասել է Միշելը։
Նրա ավագ որդին՝ Լաթանը, սաղմնավորվել էր արտամարմնային բեղմնավորմամբ 2013 թվականի հունիսին, բայց Միշելի միակ կենսունակ սաղմն էր։ Մնացած բոլոր փորձերը՝ Լաթանի համար կրտեսր եղբայր կամ քույր ունենալու, հաջողությամբ չպսակվեցին։
Միշելն ամուսնու հետ մտածում էր երեխա որդեգրելու մասին, բայց հետո տեսավ այն գործընթացի գովազդը, որը կոչվում է «սաղմի որդեգրում»։
«Երբ զույգերը լրացուցիչ սաղմեր են ունենում, նրանք կարող են նվիրաբերել դրանք այլ զույգերի կամ գիտությանը»,- ասում է Միշելը։
Այսպես Միշելին եւ նրա ամուսնուն մեկ այլ զույգ, որն արդեն իր երեխաներն ուներ, նվիրաբերեց իրենց սաղմերը, որոնք սառեցվել էին 3 տարվա ընթացքում։
Թեեւ այդ պրոցեսը կոչվում է «սաղմի որդեգրում», իրավաբանորեն այն այդպես չի որակվում։
2017 թվականին Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնները (CDC) տեղեկացրին, որ ԱՄՆ-ում ընդունվել են մոտ 284 հազար 385 օժանդակիչ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների (ՕՎՏ) ցիկլեր, որոնց  արդյունքում ծնվել է 78 հազար 052 նորածին։ CDC-ն ասել է, որ ՕՎՏ հիմնական տեսակը, որը գրանցվել է ԱՄՆ-ում, ԱՄԲ-ն է, ընդ որում՝ ԱՄՆ-ում բոլոր երեխաների մոտ 1,7 տոկոսը ծնվում է ՕՎՏ-ի օգնությամբ։

Couple from Colorado adopts embryo
Michele and Bobby To, from Colorado, have revealed how they adopted an embryo that was originally conceived by a donor couple in March of 2016.
“It feels a little like Alex was waiting for us, frozen for three years,” Michele said.
Her eldest son, Lathan, was conceived using in vitro fertilization in June 2013, but was Michelle's only viable embryo. All subsequent attempts to give birth to Lathan’s younger brother or sister were unsuccessful.
Michelle and her husband thought about adopting a child, but then they saw an advertisement for a process called "adoption of embryos."
“When couples have extra embryos when their family is complete they have a decision to make,” Michele noted.
So Michele and her husband, another couple who already had their children, donated their remaining embryos, which were frozen for 3 years.
Although this process is called adoption of embryos, it is not legally qualified as such.
In 2017, the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) reported that about 284,385 cycles of assisted reproductive technologies (ART) were adopted in the US, resulting in 78,052 newborns. The CDC said that the main type of ART recorded in the US is IVF, with about 1.7% of all babies born in the USA born with ART.