Անհաջող վիրահատություն. կինը, որ ցանկացել էր խնայողություն անել, Թուրքիայում պլաստիկայից հետո մնացել է այլանդակված մարմնով (ֆոտո)
6 սեպտեմբերի, 2019  16:31
ՆԱԽԱԶԳՈՒՇԱՑՈՒՄ. նյութի լուսանկարները կարող են տհաճ լինել
47-ամյա Դեբ Թոմպսոնը Մեծ Բրիտանիայից որոշեց դիմել պլաստիկ վիրաբույժներին, որպեսզի հեռացնի որովայնի ավելորդ մաշկը։ Ցանկանալով խնայողություն անել՝ նա որոշեց վիրահատվել Թուրքիայում։ Անհաջող վիրահատությունից հետո նա մնացել է այլանդակված մարմնով։
Ինչպես գրում է Daily Mirror թերթը, 2018 թվականի սեպտեմբերին Դեբը սկսեց զբաղվել սպորտով եւ ճիշտ սնվել, ինչի շնորհիվ նիհարեց 10 կիլոգրամով։ Սակայն նիհարելուց հետո նրա մաշկը կախվեց որովայնի շրջանում։
Դեբը որոշեց միանգամից երկու պլաստիկ վիրահատություն կատարել՝ ձգել որովայնը եւ մեծացնել կուրծքը։ Նա սկսեց հարմար կլինիկա փնտրել, ուսումնասիրեց արձագանքներն ու գները եւ կանգ առավ Թուրքիայի կլինիկաներից մեկի վրա։ Երկու վիրահատության ընդհանուր արժեքը 4000 ֆունտ ստեռլինգ էր կազմում (մոտ 5000 դոլար), շատ ավելի էժան, քան Մեծ Բրիտանիայի կլինիկաներում։
Ընթացիկ տարվա մարտին Դեբը թռավ Ստամբուլ եւ ենթարկվեց 5-ժամյա վիրահատության։ Վիրաբույժները նրան ասում էին, որ վիրահատությունները հաջող են անցել, բայց երբ 4 օր հետո հանեցին վիրակապերը, Դեբը որովայնի վրա տեսավ հսկայական ալիքանման սպի։ Իսկ նա հույս ուներ, որ սպին կոկիկ ու աննկատ կլինի։
Սպին միակ խնդիրը չէր. Դեբի որովայնը խիստ այտուցվել էր։ Բայց վիրաբույժներն ասում էին, որ ամեն բան նորմալ է, եւ որ վերջնական արդյունքը կերեւա միայն 6-12 ամիս հետո։ Վիրահատությունից հինգ օր հետո կինը վերադարձավ տուն։
Որովայնի տեսքը դեպի լավը չէր փոխվում, եւ ապրիլին նա ընդունելություն խնդրեց թերապեւտի մոտ։ Բժիշկը նայեց բորբոքված որովայնը եւ ասաց, որ պետք է սպասել, մինչեւ որ բորբոքային շրջանն անցնի։
Բայց Դեբը չէր կարող այդքան սպասել, միեւնույն ժամանակ նրա որովայնում հեղուկ էր հավաքվում, եւ նա ստիպված էր դիմել ծանոթ բուժքրոջը՝ խնդրելով հեռացնել հեղուկը։
Թուրքիա մեկնելուց հինգ ամիս հետո, սպառնալով դատարանով, նա վիրաբույժին ստիպեց վճարել 1,8 եվրո փոխհատուցում։
«Բայց դա չէր կարող ամոքել իմ հոգեկան տառապանքները,- խոստովանել է նա։- Ես ցանկանում էի ավելի ինքնավստահ դառնալ, բայց դժբախտ դարձա։ Կուրծքս մեծացնելուց գոհ եմ, բայց որովայնս այլանդակել են»։
Դեբն այժմ պատրաստվում է վիրահատության, որը կշտկի որովայնի ձեւը, արդեն բրիտանական կլինիկայում։ Բոլոր նրանց, ովքեր պատրաստվում են պլաստիկ վիրահատություն անել, նա խորհուրդ է տալիս ուշադիր ուսումնասիրել ոչ միայն կլինիկան, այլեւ վիրաբույժին։

Неудачная операция: Желавшая сэкономить женщина осталась с изуродованным телом после пластики в Турции (фото)
6 сентября, 2019  16:31
ПРЕДУПРЕЖЕНИЕ: Фотографии под материалом могут показаться вам неприятными
47-летняя Деб Томпсон из Великобритании решила прибегнуть к помощи пластических хирургов, чтобы убрать лишнюю кожу на животе. Желая сэкономить, она решила прооперироваться в Турции. После неудачной операции она осталась с изуродованным телом.
Как рассказывает газета Daily Mirror, в сентябре 2018 года Деб начала заниматься спортом и правильно питаться, благодаря чему похудела на 10 кг. Однако после похудения у нее осталась обвисшая и дряблая кожа в области живота.
Деб решила сделать сразу две пластические операции – подтяжку живота и увеличение груди. Она начала искать подходящую клинику, изучила отзывы и цены и в итоге остановилась на одной из клиник в Турции. Общая стоимость двух операций составила 4000 фунтов стерлингов (около 5000 долларов) — намного дешевле, чем в клиниках Великобритании.
В марте текущего года Деб полетела в Стамбул и перенесла 5-часовую операцию. Хирурги говорили ей, что операции были успешные, но, когда ей сняли повязки спустя 4 дня, Деб увидела на животе огромный волнообразный шрам. Она-то надеялась, что шрам будет аккуратный и незаметный.
Шрам не был единственный проблемой: живот Деб сильно отек. Но хирурги говорили ей, что все нормально и что окончательный результат будет виден только через 6-12 месяцев. Через пять дней после операции женщина вернулась домой.
Вид живота не менялся к лучшему, и в апреле она записалась на прием к терапевту. Врач осмотрел воспаленный живот и сказал, что придется подождать, пока пройдет восстановительный период.
Но Деб не могла столько ждать, к тому же, в ее животе накапливалась жидкость, и ей пришлось обратиться к знакомой медсестре с просьбой удалить жидкость.
Спустя пять месяцев после поездки в Турцию, угрожая судом, клиентка вынудила хирурга выплатить ей компенсацию в 1,8 тысячи евро.
«Но это не смогло залечить мои душевные страдания, — призналась она. — Я хотела стать более уверенной в себе, а стала несчастной. Увеличением груди я довольна, но мне изуродовали живот».
Деб сейчас готовится к корректирующей операции по восстановлению формы живота – уже в британской клинике. Всем, кто собирается пойти на пластическую операцию, она сейчас советует внимательно изучать не только клинику, но и хирурга.