Ասեղնաբուժության մասնագետը պատահաբար ծակել է պացիենտի թոքերը
Նոր Զելանդիայում աշխատող Համիլտոնից ասեղնաբուժության մասնագետը իր ասեղներով պատահաբար ծակել է պացիենտի թոքերը:
New Zealand Herald պարբերականը հայտնում է, որ ասեղնաբույժը բուժում էր ձեռքերի եւ դաստակների վնասվածքը՝ աշխատելով պացիենտի ուսերին «ցզյան-ցզին» («jian jing») կետերի վրա: Նա ասեղները չափից ավելի խորն է խրել, եւ կինը կրծքում ուժեղ ցավ է զգացել ու շնչառության խնդիրներ:
Ասեղնաբույժը ասեղները հանել է եւ գործողությունը շարունակել այնքան ժամանակ մինչեւ պացիենտն իրեն ավելի լավ է զգացել: Դրանից հետո նա կնոջը տուն է ուղարկել հանգստանալու:
Բայց երբ պացիենտը, ում անունը չի հրապարակվում, տուն է հասել, նրա վիճակը կտրուկ վատթարացել է. կրծքավանդակում ուժգին ցավ է առաջացել, իսկ աջ կուրծքը ընդարմացել է:
Ամուսինը կնոջը երեկոյան կլինիկա է տարել, որտեղից նրան շտապ հոսպիտալացրել են: Հիվանդանոցում կնոջ մոտ ախտորոշել են երկկողմանի վերին պնեւմոթորաքս, որն առաջացել էր ասեղնաբուժության հետեւանքով:
Առողջության եւ հաշմանդամության հարցերով լիազոր Էնթոնի Հիլը նշել է, որ ասեղնաբույժը պետք է պացիենտին զգուշացներ պնեւմոթորաքսի կամ թոքի կոլապսի մասին եւ նրանից գործողությունն անցկացնելու գրավոր համաձայնություն ստանար, բայց այս ամենը չի արվել: Ասեղնաբույժը նաեւ պացիենտին պատշաճ խնամք չի մատուցել եւ իրեն պահել է չափազանց ոչ պրոֆեսիոնալ կերպով, երբ կնոջը այդքան ծանր վնասվածքով տուն է ուղարկել:
Ասեղնաբույժին հանձնարարվել է ասեղնաբուժության տեխնիկայի լրացուցիչ ուսուցում ստանալ, հաստատել իր որակավորումը եւ ապագայում համոզվել, որ հաճախորդները ստացել են ամբողջ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ու ստորագրել են գործողությունն անցկացնելու գրավոր համաձայնություն:
Հիշեցնենք, որ Իսպանիան մտադիր է երկրում արգելել այլընտրանքային բժշկությունը, այդ թվում՝ ասեղնաբուժությունն ու հոմեոպաթիան առողջության համար դրանց վնասի պատճառով:

Специалист по иглоукалыванию случайно проткнул легкие пациентке
Специалистка по акупунктуре из Гамильтона, работающая в Новой Зеландии, случайно проткнула своими иглами легкие пациентке.
Как сообщает издание New Zealand Herald, иглотерапевт лечила травму руки и запястья и работала с точками «цзянь-цзин» («jian jing») на плечах пациентки. Она воткнула иглы слишком глубоко, и женщина испытала сильную боль в груди и проблемы с дыханием.
Иглотерапевт извлекла иглы и продолжила процедуру до тех пор, пока пациентке не стало лучше. После этого она отправила женщину домой отдыхать.
Но когда пациентка, имя которой не называется, добралась до дома, ее состояние резко ухудшилось: появилась сильная боль в грудной клетке, а правая грудь онемела.
Вечером муж отвез пациентку в клинику, откуда ее экстренно госпитализировали. В больнице у женщины диагностировали двусторонний верхушечный пневмоторакс, вызванный акупунктурой.
Как отметил уполномоченный по вопросам здоровья и инвалидности Энтони Хилл, иглотерапевт должна была предупредить пациентку о риске пневмоторакса или коллапса легкого и получить от нее письменное согласие на процедуру, но всего этого сделано не было. Также иглотерапевт не предоставила пациентке должного ухода и повела себя непрофессионально, когда отправила женщину домой со столь тяжелой травмой.
Иглотерапевту рекомендовано пройти дополнительное обучение по технике акупунктуры, подтвердить свою квалификацию и в будущем убеждаться, что клиенты получили всю необходимую информацию и подписали письменное согласие на процедуры.
Напомним, что Испания планирует запретить альтернативную медицину в стране, в том числе иглоукалывание и гомеопатию из-за их вреда здоровью.