Աղջիկը մաշկի քաղցկեղով է հիվանդացել սիրեցյալի տված հաբերի պատճառով
Մեծ Բրիտանիայից սրտաբան 55-ամյա Դեւիդ Հիլդիկ-Սմիթին մեղադրում են բժշկական էթիկայի խախտման եւ իր սիրեցյալի առողջությանը վնաս հասցնելու մեջ: Զուգընկերուհուն նրա տված քնաբերի պատճառով կինը քնել է արեւի տակ, ինչը հարուցել է մաշկի քաղցկեղի զարգացում:
Daily Mail-ը հայտնում է, որ Դեւիդի սիրեցյալը 2004 թվականից ընդունում էր դիազեպամ եւ զոպիկլոն քնաբեր միջոցները: Սրտաբանը նրան խորհուրդ է տվել չափաքանակը մեծացնել եւ հավելել է եւս մեկ հզոր ներգործող դեղ՝ զոլպիդեմ: Կնոջ խոսքով՝ նա մի անգամ նշանակել է միանգամից 84 հաբ, չնայած ինքն այդ ժամանակ հակադեպրեսանտներ էր ընդունում:
Երկարատեւ անդրատլանտյան թռիչքից հետո կինն անքնությամբ էր տառապում: Սիրեցյալի խորհրդով նա ընդունել է դիազեպամ եւ լողափում մի քանի ժամ քնել է: Մինչ նա քնած էր, նրա մեջքը կարմրել է եւ ծածկվել բշտիկներով:
Ավելի ուշ նրա մոտ մելանոմա է ախտորոշվել, եւ մաշկաբանն ասել է, որ հիվանդության ամենահավանական պատճառը ուժեղ արեւային այրվածքներն էին:
Հիմա Մանչեսթերի բժշկական տրիբունալը քննում է բժշկի կողմից բժշկական էթիկայի խախտման մասին գործը: Կինը ցուցմունք է տվել, որ բժիշկը պարբերաբար դեղեր է նշանակել մասնավոր կլինիկայի դեղատոմսերի ձեւաթղթերի վրա, որտեղ աշխատել է, չնայած ինքը պաշտոնապես նրա պացիենտը չէր:

Doctor gives his girlfriend sleeping pills that she developed skin cancer from repeatedly falling asleep in the sun'
September 12, 2019  15:20
David Hildick-Smith, 55, a cardiologist from the UK, is accused of violating medical ethics and causing harm to the health of his beloved. Due to the sleeping pill he gave to his girlfriend, she fell asleep in the sun, which led to her skin cancer, Daily Mail reported
David’s girlfriend has been taking Diazepam, Zolpidem and Zopiclon sleeping pills since 2004. Once, according to the woman, he prescribed 84 tablets at once, although she was taking antidepressants at the same time.
The woman suffered from insomnia after a long transatlantic flight. She took diazepam and fell asleep on the beach for several hours. While she was sleeping, her back turned red and covered with blisters.
She was later diagnosed with melanoma, and the dermatologist said that the most likely cause of the disease was severe sunburn.
A medical tribunal in Manchester is considering a case of violation by a doctor of medical ethics. The woman testified that the doctor periodically prescribed her drugs at the private clinic where he worked, although she was not officially his patient.