Ֆիթնեսն օգնում է պահպանել ուղեղի կառույցները եւ լավացնել հիշողությունը
Ֆիթնեսն օգնում է պահպանել ուղեղի կառույցները, բարելավել հիշողությունը եւ արագ կողմնորոշվելու կարողությունը։ Այսպիսի տվյալներ ստացվել են 20-59 տարեկան 1200 փորձարկվողների գլխուղեղի ֆիզիկական ձեւերի եւ առողջության վերլուծության շնորհիվ, տեղեկացնում է «Վեստի.Մեդիցինա»-ն։
Բոլոր մասնակիցներն ուղեղի սքանավորում են անցել, ինչպես նաեւ հիշողության, դատողությունների եւ մտքերի տրամաբանական լինելու թեստեր, դրան զուգահեռ՝ մասնագետները գնահատել են փորձարկվողների սիրտ-անոթային համակարգի վիճակը վազքուղյակում։
Մասնակիցները, որոնք քայլքի երկու րոպեանոց թեստի ընթացքում լավագույն աերոբիկ տոկունություն են ցուցաբերել, ավելի հաջող են կատարել դատողության թեստերը, քան սրտի բեռնվածությանը նրանց պակաս հարմարեցված հասակակիցները։
Նույն տղամարդկանց եւ կանանց մոտ հայտնաբերվել են ավելի առողջ նյարդային հյուսվածքներ ուղեղի սպիտակ նյութում։ Հետազոտողները նշել են, որ սպիտակ նյութը վճռական նշանակություն ունի որակյալ նեյրոնային հաղորդակցման համար։
Այս արդյունքները հաստատվել են այնպիսի գործոնների հաշվառումից հետո, ինչպիսին են տարիքը, սեռը, արյան ճնշումը, մարմնի զանգվածի ինդեքսը եւ դիաբետի առկայությունը։

September 14, 2019  18:54
Fitness helps preserve brain structures, improve memory and the ability to think quickly. Such data were obtained thanks to an analysis of the physical form and brain health of more than 1200 subjects aged 20 to 59 years, Vesti. The medicine reported.
All participants underwent brain scans, as well as tests to measure memory, severity of judgment, and logical reasoning; at the same time, experts evaluated the condition of the cardiovascular system of the subjects on the treadmill.
Participants who showed better aerobic endurance during a two-minute walk test successfully completed thinking tests than their peers less adapted to cardiac loading.
More healthy nerve fibers were found in the white matter of the brain in women and men. Researchers have noted that white matter is crucial for high-quality neural communication.
These results were confirmed after taking into account factors such as age, gender, blood pressure, body mass index, and diabetes.