20 մլն դոլար կծախսվի դիսլեքսիայի դեմ դեղամիջոց գտնելու համար
Ֆինանսիստ եւ ֆիլանտրոպ Չառլզ Շվաբը, ում կարողությունը գերազանցում է 8 մլրդ դոլարը, 20 մլրդ դոլար է տրամադրել Կալիֆոռնիայի համալսարաններին (Բերքլի եւ Սան Ֆրանցիսկո)՝ դիսլեքսիայի դեմ դեղամիջոց գտնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Xinhua-ն, գիտնականները պետք է դիսլեքսիա ունեցող մարդկանց համար որոշում գտնեն: Այդ հարցերով զբաղվող հետազոտական կենտրոնը կբացվի աշնանը:
Այդ խնդրի նկատմամբ Շվաբի հետաքրքրությունը հիմնված է սեփական փորձի վրա. նա «դիսլեքսիա» ախտորոշում է ստացել 40 տարեկանում, չնայած նրան, որ վաղ տարիքից նման բարդույթներ է ունեցել:
Փորձագետների խոսքով՝ ընթերցելու, մաթեմատիկական խնդիրներ լուծելու, գրելու եւ տարբեր կոգնիտիվ ֆունկցիաների հետ կապված խնդիրները հանդիպում են դպրոցականների 5-15%-ի մոտ: Տառերը եւ բառերը դժվար ճանաչող երեխաների շրջանում դիսլեքսիա ախտորոշվում է 80%-ի մոտ:

20 миллионов долларов будет потрачено на поиски лекарства от дислексии
Чарльз Шваб – финансист, филантроп с состоянием, превышающим 8 миллиардов долларов, выделил 20 миллионов долларов университетам Калифорнии (Беркли и Сан-Франциско) на поиски лекарства от дислексии.
Как сообщает Xinhua, ученые должны найти решения для людей с дислексией и прочими отклонениями, влияющими на обучение. Исследовательский центр, который этим займется, откроется этой осенью. На базе центра ожидается сотрудничество в поле неврологии, когнитивной психологии, образования и общественного здоровья.
Интерес Шваба к проблеме дислексии основан на личном опыте: он получил диагноз «дислексия» в возрасте 40 лет, хотя страдал от трудностей в учебе с малых лет.
По словам экспертов, отклонения, касающиеся трудностей с чтением, решением математических задач, письмом и разными когнитивными функциями, затрагивают 5-15% школьников. Среди детей, с трудом распознающих слова и буквы, дислексия диагностирована у 80%.