Կինը շահեց դատը՝ սերմնահեղուկի «անորակ» դոնորի պատճառով
Ամերիկուհի Դանիել Ռիցոյի համար դոնորական սերմնահեղուկով ԱՄԲ միջամտությունը, առաջին հայացքից, հաջող էր ավարտվել։ Կինը ծննդաբերել էր առողջ երկվորյակ տղաներ եւ որոշ ժամանակ երջանիկ էր։ Այնքան ժամանակ, մինչեւ որ սկսեցին ի հայտ գալ վարքագծի շեղումներ։ Տղաների մոտ աուտիզմ ախտորոշեցին, տեղեկացնում է «Մեդվեստի»-ն։
Ճշմարտության կամ մեղավորների որոնումներում ընկճված մայրը սկսեց տեղեկություններ հավաքել կլինիկայի մասին, որտեղ նրան ԱՄԲ էին արել եւ, մասնավորապես, տեղեկություններ այլ երեխաների մասին, որոնք ծնվել են այդ նույն դոնորից։ Զարմանալի  եւ բավական տհաճ փաստ բացահայտվեց. սերմնահեղուկի այդ դոնորը դարձել է առնվազն 12 երեխայի հայր, եւ բոլորի մոտ աուտիզմ է հայտնաբերվել։
Կինը դիմել է մասնագետների, եւ նրան ասել են, որ հավանականությունը, թե բոլոր երեխաները կհիվանդանան աուտիզմով, նման է այն հավանականությանը, որ բոլոր մայրերը «բացեն բառարանն ու նշեն նույն բառի նույն տառը նույն էջում միեւնույն ժամանակ»։
Դա նշանակում էր, որ երեխաների հիվանդությունը հաստատ ի հայտ է եկել դոնորի սերմնահեղուկի մուտացիայի պատճառով։ Բայց արդյո՞ք գոյություն ունի «աուտիզմի գեն»՝ որպես այդպիսին։
Համաձայն Առողջության ազգային ինստիտուտի (NIH) տվյալների՝ այսօրվա դրությամբ հայտնաբերվել են հարյուրավոր գենետիկ տարբերակներ՝ կապված աուտիկ սպեկտրի հետ։ Դեպքերի մեծ մասում այդ մուտացիաները մեծացնում են աուտիզմի առաջացման վտանգը, բայց չեն պայմանավորում հիվանդության զարգացումը։ Այլ խոսքով՝ գեները սովորաբար խաղում են միայն մասնակի դեր աուտիզմի առաջացման գործում, իսկ մնացածը որոշում են այլ գործոններ՝ բարդությունները ծննդաբերության ժամանակ, ծնողների տարիքը եւ այլն։
Բայց շատ քիչ դեպքերում (2-4 տոկոս) հենց գենետիկ մուտացիաներն են դառնում հիվանդության հիմնական պատճառը։ Ինչպես ցույց են տվել ուսումնասիրությունները, Դանիել Ռիցոյի երեխաների մոտ միավորվել են միանգամից երկու նման մուտացիաներ՝ MBD1 եւ SHANK1գեներում։
Թեեւ վերարտադրողական կլինիկաների մեծ մասը ստուգում է դոնորական սերմնահեղուկը մի քանի հարյուր գենետիկ հիվանդությունների գծով, աուտիզմի թեստեր գոյություն չունեն։
Արդյունքում՝ կինը դատի տվեց կլինիկան սերմնահեղուկի բանկի պատճառով։ Հայցում նա պահանջներ էր ներկայացրել աուտիզմի թեստի բացակայության մասով եւ  պնդում էր, որ դոնորի պրոֆիլում նշված էր կեղծ տեղեկատվություն։ Օրինակ, դոնորի մոտ իրականում չի եղել պրոֆիլում հայտարարագրված վկայականը բարձրագույն կրթության մասին, բայց փոխարենը եղել է Հիպերակտիվության եւ ուշադրության պակասի ախտանիշ, որի մասին պրոֆիլում համեստաբար լռել են։ Դանիել Ռիցոն 250 հազար դոլարի հայց է շահել։

September 17, 2019  15:23
The IVF procedure with donor sperm for an American Danielle Rizzo seemed to be completed successfully. The woman gave birth to healthy twin boys and was happy for a while. Until the children began to show deviations in behavior. The diagnosis, however, was made quickly to the boys - autism, Medvet reported.
Perhaps, in search of the truth or in search of the guilty, the frustrated mother began to inquire about the clinic where she had IVF, and in particular, about other children born from the same donor. An amazing and very unpleasant fact was revealed: this sperm donor became the biological father of at least 12 children, and everyone had autism.
The disease of the children almost certainly appeared due to a mutation in the sperm of the donor.
According to the National Institute of Health (NIH), to date, hundreds of genetic variations associated with autism spectrum disorder have been discovered. In most cases, these mutations increase the risk of developing autism, but do not cause the development of the disease. In other words, genes usually play only a partial role in the development of autism, and the rest is determined by other factors: complications during childbirth, the age of the parents, and so on.
But in rare cases (2 - 4%), it is genetic mutations that become the main cause of the disease. As the analyzes showed, her children had two such mutations in the genes MBD1 and SHANK1.
Although most reproductive clinics check donor sperm for hundreds of genetic diseases, similar autism tests do not exist.
As a result, the woman sued the sperm bank. In the lawsuit, she did not claim the missing autism test, but claimed that false information was provided in the donor profile. For example, the donor did not actually have a higher education diploma declared in the profile, but there was a diagnosis of ADHD, which was modestly silent in the profile. Danielle Rizzo won the lawsuit for $ 250,000.