Կինը շահեց դատը՝ սերմնահեղուկի «անորակ» դոնորի պատճառով
Ամերիկուհի Դանիել Ռիցոյի համար դոնորական սերմնահեղուկով ԱՄԲ միջամտությունը, առաջին հայացքից, հաջող էր ավարտվել։ Կինը ծննդաբերել էր առողջ երկվորյակ տղաներ եւ որոշ ժամանակ երջանիկ էր։ Այնքան ժամանակ, մինչեւ որ սկսեցին ի հայտ գալ վարքագծի շեղումներ։ Տղաների մոտ աուտիզմ ախտորոշեցին, տեղեկացնում է «Մեդվեստի»-ն։
Ճշմարտության կամ մեղավորների որոնումներում ընկճված մայրը սկսեց տեղեկություններ հավաքել կլինիկայի մասին, որտեղ նրան ԱՄԲ էին արել եւ, մասնավորապես, տեղեկություններ այլ երեխաների մասին, որոնք ծնվել են այդ նույն դոնորից։ Զարմանալի  եւ բավական տհաճ փաստ բացահայտվեց. սերմնահեղուկի այդ դոնորը դարձել է առնվազն 12 երեխայի հայր, եւ բոլորի մոտ աուտիզմ է հայտնաբերվել։
Կինը դիմել է մասնագետների, եւ նրան ասել են, որ հավանականությունը, թե բոլոր երեխաները կհիվանդանան աուտիզմով, նման է այն հավանականությանը, որ բոլոր մայրերը «բացեն բառարանն ու նշեն նույն բառի նույն տառը նույն էջում միեւնույն ժամանակ»։
Դա նշանակում էր, որ երեխաների հիվանդությունը հաստատ ի հայտ է եկել դոնորի սերմնահեղուկի մուտացիայի պատճառով։ Բայց արդյո՞ք գոյություն ունի «աուտիզմի գեն»՝ որպես այդպիսին։
Համաձայն Առողջության ազգային ինստիտուտի (NIH) տվյալների՝ այսօրվա դրությամբ հայտնաբերվել են հարյուրավոր գենետիկ տարբերակներ՝ կապված աուտիկ սպեկտրի հետ։ Դեպքերի մեծ մասում այդ մուտացիաները մեծացնում են աուտիզմի առաջացման վտանգը, բայց չեն պայմանավորում հիվանդության զարգացումը։ Այլ խոսքով՝ գեները սովորաբար խաղում են միայն մասնակի դեր աուտիզմի առաջացման գործում, իսկ մնացածը որոշում են այլ գործոններ՝ բարդությունները ծննդաբերության ժամանակ, ծնողների տարիքը եւ այլն։
Բայց շատ քիչ դեպքերում (2-4 տոկոս) հենց գենետիկ մուտացիաներն են դառնում հիվանդության հիմնական պատճառը։ Ինչպես ցույց են տվել ուսումնասիրությունները, Դանիել Ռիցոյի երեխաների մոտ միավորվել են միանգամից երկու նման մուտացիաներ՝ MBD1 եւ SHANK1գեներում։
Թեեւ վերարտադրողական կլինիկաների մեծ մասը ստուգում է դոնորական սերմնահեղուկը մի քանի հարյուր գենետիկ հիվանդությունների գծով, աուտիզմի թեստեր գոյություն չունեն։
Արդյունքում՝ կինը դատի տվեց կլինիկան սերմնահեղուկի բանկի պատճառով։ Հայցում նա պահանջներ էր ներկայացրել աուտիզմի թեստի բացակայության մասով եւ  պնդում էր, որ դոնորի պրոֆիլում նշված էր կեղծ տեղեկատվություն։ Օրինակ, դոնորի մոտ իրականում չի եղել պրոֆիլում հայտարարագրված վկայականը բարձրագույն կրթության մասին, բայց փոխարենը եղել է Հիպերակտիվության եւ ուշադրության պակասի ախտանիշ, որի մասին պրոֆիլում համեստաբար լռել են։ Դանիել Ռիցոն 250 հազար դոլարի հայց է շահել։

Женщина выиграла суд из-за «некачественного» донора спермы
Процедура ЭКО с донорской спермой для американки Даниэль Риццо, на первый взгляд, завершилась успешно. Женщина родила здоровых мальчиков-близнецов и некоторое время была счастлива. До тех пор, пока у детей не начали проявляться отклонения в поведении. Диагноз, впрочем, мальчикам поставили быстро — аутизм, сообщают «Медвести».
Возможно, в поисках истины или же в поисках виноватых расстроенная мать стала наводить справки о клинике, где ей делали ЭКО, и в частности, о других детях, рожденных от того же донора. Вскрылся удивительный и весьма неприятный факт: этот донор спермы стал биологическим отцом как минимум 12 детей, и у всех развился аутизм.
Женщина обратилась за комментариями к специалистам, и ей сказали, что вероятность того, что все эти дети заболеют аутизмом по несвязанным причинам, аналогична вероятности, что все матери «откроют словарь и укажут на одну и ту же букву одного и того же слова на одной и той же странице в одно и то же время».
Это означало, что болезнь детей практически наверняка появилась из-за мутации в сперме донора. Но существует ли «ген аутизма» как таковой?
Согласно данным Национального института здоровья (NIH), на сегодняшний момент обнаружены сотни генетических вариаций, связанных с расстройством аутистического спектра. В большинстве случаев эти мутации увеличивают риск развития аутизма, но не обуславливают развитие заболевания. Другими словами, гены обычно играют лишь частичную роль в развитии аутизма, а остальное определяют другие факторы: осложнения при родах, возраст родителей и проч.
Но в редких случаях (2 — 4 %) именно генетические мутации становятся основной причиной заболевания. Как показали анализы, у детей Даниэль Риццо соединились сразу две таких мутации, в генах MBD1 и SHANK1.
Хотя большинство репродуктивных клиник проверяют донорскую сперму на наличие нескольких сотен генетических заболеваний, аналогичных тестов на аутизм не существует.
В итоге женщина подала в суд на банк спермы. В иске она не предъявляла претензий к отсутствующему тесту на аутизм, однако утверждала, что в профиле донора указали ложную информацию. Например, у донора на самом деле не было заявленного в профиле диплома о высшем образовании, зато был диагноз СДВГ, о котором в профиле скромно умолчали. Даниэль Риццо урегулировала иск за 250 000 долларов.