ԱՄԲ-ն մեծացնում է հեստացիոն դիաբետի եւ պրեէկլամպսիայի զարգացման ռիսկը. հետազոտություն
Արտամարմնային բեղմնավորումը (ԱՄԲ) մեծացնում է կանանց մոտ հեստացիոն դիաբետի եւ պրեէկլամպսիայի զարգացման ռիսկը՝ զգուշացնում են Սալոնիկի (Հունաստան) Արիստոտելի անվան համալսարանի գիտնականները:
Նրանք պարզել են, որ ԱՄԲ-ի միջոցով երեխա ունեցած կանայք 50%-ով ավելի հաճախ են բախվում հեստացիոն դիաբետի ռիսկի հետ, քան նրանք, ովքեր երեխա են ունեցել առանց օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների:
Գիտնականները դեռեւս հստակ չգիտեն՝ կոնկրետ ինչ մեխանիզմներով է ԱՄԲ-ն մեծացնում հեստացիոն դիաբետի զարգացման ռիսկը: Հնարավոր է, որ խնդիրը ոչ թե ԱՄԲ-ն է, այլ պացիենտի մոտ առկա խնդիրները, որոնց պատճառով նա չէր կարողանում հղիանալ:
Չի կարելի նաեւ բացառել, որ հեստացիոն դիաբետի բարձր ռիսկը կարող է կապ ունենալ անպտղության բուժման ժամանակ կիրառվող հորմոնների ժայթքման հետ:
Հեստացիոն դիաբետը կարող է լուրջ խնդիրների հանգեցնել, այդ թվում նաեւ հղիների մոտ վտանգավոր պրեէկլամպսիայի կամ զարկերակային բարձր ճնշման, ինչպես նաեւ մեռելածնության: Դիաբետ նկատվում է ամեն 20-րդ հղիի մոտ, սակայն հետագայում մոր եւ նրա երեխայի համար մեծանում է երկրորդ տեսակի սովորական դիաբետի ռիսկը:

IVF increases risk of gestational diabetes and preeclampsia, study says
In vitro fertilization (IVF) increases the woman's risk of developing gestational diabetes and preeclampsia, said scientists from Aristotle University of Thessaloniki (Greece).
They found that women who conceived a child using IVF are 50% more likely to experience gestational diabetes than those who could conceive without using assisted reproductive technologies.
Scientists do not yet know exactly which IVF mechanisms increase the risk of gestational diabetes. Perhaps the problem is not in the IVF itself, but in the patient’s initial problems, because of which she could not become pregnant.
It cannot also be ruled out that an increased risk of gestational diabetes may be associated with a surge in hormones used in the treatment of infertility.
Gestational diabetes can lead to serious problems, including dangerous preeclampsia or increased blood pressure in pregnant women, as well as stillbirths. Diabetes is observed in every 20th pregnant woman, as statistics show. Gestational diabetes usually occurs after childbirth, but subsequently, the risk of the mother and her baby to face normal type 2 diabetes is increased.