Մասնագետը նշել է դեղերի եւ մթերքների ամենավտանգավոր համադրությունները
Վտանգավոր է համադրել որոշ մթերքներ ու դեղամիջոցներ։ Այս մասին News.ru պորտալին ասել է Ռուսաստանի Թերապեւտների գիտական բժշկական ընկերության անդամ, Առողջապահության նախարարության Ցերեբրավասկուլյար պաթոլոգիայի եւ կաթվածի դաշնային կենտրոնի կլինիկական դեղաբան Անդրեյ Կոնդրախինը։
Եթե ասպիրին կամ իբուպրոֆեն եք ընդունում, խորհուրդ է տրվում հրաժարվել ազնվամորուց, քանի որ այդ հատապտուղը պարունակում է սալիցիլաթթու. ազնվամորու եւ ասպիրինի համադրումը կարող է բարձրացնել ներքին արնահոսության վտանգը։
Գրեյփֆրուտի հյութը բնավ խորհուրդ չի տրվում համադրել այն դեղերի հետ, որոնք իջեցնում են խոլեստերինի մակարդակը. եղել են անգամ մահվան դեպքեր նման համադրման պատճառով։ Այլ դեղամիջոցների հետ նույնպես այդ հյութը խմել խորհուրդ չի տրվում, այն առաջ է բերում ֆերմենտի արգելակում, որը պատասխանատու է դեղի գործող նյութի ազդեցության նվազման համար, ինչի հետեւանքով օրգանիզմում սկսում են կուտակվել վնասակար նյութեր, որոնք ատիճանաբար թունավորում են պացիենտին։
Դեղերի ընդունման ժամանակ խորհուրդ է տրվում բացառել կաթը. դրանում պարունակվում է մեծ քանակությամբ կալցիում, որը դեղերի հետ փոխգործակցության դեպքում կարող է չլուծվող նստվածք առաջացնել աղերի տեսքով՝ նվազեցնելով օրգանիզմում հայտնվող դեղամիջոցի գործող նյութը։ Հատկապես կարեւոր է հիշել այն մասին, որ կաթն ու հակաբիոտիկներն անհամատեղելի են։
Արյունը հեղուկացնող դեղեր (վարֆարին) խմելիս խորհուրդ չի տրվում օգտագործել սպանախ, բրոկոլի եւ գազար։ Իսկ բռինչը, սեւապտուղ արոսին, մորին եւ ճակնդեղը կարող են զգալիորեն ուժեղացնել զարկերակային ճնշումն իջեցնող դեղերի ազդեցությունը։
Հարկ է հիշել նաեւ, որ պանիրը հոգեմետ դեղերի ընդունման ժամանակ կարող է առաջ բերել հիպերտոնիկ կրիզ եւ ցնցումներ։

Specialist names most dangerous combination of drugs and products
Some foods and medicines are dangerous to combine, said member of Russian Scientific Medical Society of Physicians, Clinical Pharmacologist at the Federal Center for Cerebrovascular Pathology and Stroke of the Ministry of Health Andrei Kondrakhin
If you are taking aspirin or ibuprofen, you are advised to give up raspberries because this berry contains natural salicylic acid: a combination of raspberries and aspirin can increase the risk of internal bleeding.
Grapefruit juice is not recommended to be combined with drugs that lower cholesterol: even deaths have been recorded due to this combination. It is also not worth using this juice with other drugs - it causes inhibition of the enzyme responsible for the breakdown of the active substance of the drug, as a result of which harmful substances begin to accumulate in the body, gradually poisoning the patient.
It is also recommended to exclude milk at the time of taking the medicine: it contains a large amount of calcium, which, when interacting with the medicine, can form an insoluble precipitate in the form of salts, decreasing the amount of the active substance of the drug that enters the body. It is especially important to remember that milk and antibiotics are incompatible.
When taking blood-thinning medications (warfarin), spinach, broccoli, and salad are not recommended. And viburnum, aronia, strawberries and beets can significantly enhance the effect of lowering blood pressure drugs.
It should also be remembered that cheese when taking psychotropic drugs can cause hypertensive crises and cramps.