Սոխի եւ սխտորի գործածումը կարող է նվազեցնել կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդանալու հավանականությունը
Սոխի եւ սխտորի պարբերական գործածումը՝ ինչպես թարմ, այնպես էլ ճաշատեսակների բաղադրության մեջ կապված է կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդանալու ավելի ցածր հավանականության հետ: Այսպիսի եզրակացության են եկել ԱՄՆ եւ Պուերտո Ռիկոյի գիտնականները, հայտնում է Nutrition and Cancer-ը:
Հետազոտությանը մասնակցել է 30-ից մինչեւ 79 տարեկան ավելի քան 600 կին: Բժիշկները նրանցից 47 տոկոսի մոտ քաղցկեղ են ախտորոշել: Գիտնականները հատուկ հարցաշարի միջոցով պարզել են, թե փորձի մասնակիցների սննդակարգում որքան հաճախ է հանդիպում սոխն ու սխտորը:
Պարզվել է՝ նրանց շրջանում, ովքեր սնունդի մեջ այս մթերքները, ինչպես նաեւ դրանց հիմքով պատրաստված սոֆրիտո սոուսը օրական մեկ անգամից ավելի են գործածել, կրծքագեղձի քաղցկեղի ի հայտ գալու հավանականությունը 67 տոկոսով ցածր է: Այս հետազոտությունը, սակայն, ցույց է տալիս միայն վիճակագրական կապը: Հետազոտության հեղինակները չեն պարզել, թե սոխն ու սխտորը կոնկրետ ինչ կերպ կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի զարգացման վրա եւ ընդհանրապես ազդում են արդյոք:
Կարծիք կա, որ դրանց բաղադրության մեջ առկա քիմիական միացությունների շնորհիվ սոխն ու սխտորը օժտված են հակաքաղցկեղածին հատկություններով: Կարիբյան կղզում այս բանջարեղենային մշակաբույսերը լայնորեն տարածված են եւ ավելի հաճախ են ուտում, քան Եվրոպայում եւ Միացյալ Նահանգներում: Սոխն ու սխտորը մտնում են լոբազգիների եւ բրնձի վրա հիմնված տեղական շատ ճաշատեսակների եւ սոուսների բաղադրության մեջ, այդ թվում՝ հանրահայտ սոֆրիտոյի:
Կրծքագեղձի քաղցկեղը կանանց շրջանում առավել տարածված ուռուցքային հիվանդություն է: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ ամեն տարի այն ախտորոշվում է 2 միլիոնից ավելի մարդու մոտ:

Потребление лука и чеснока может снизить риск заболевания раком груди
Регулярное употребление лука и чеснока, как в чистом виде, так и в составе блюд связано с более низкой вероятностью заболеть раком груди. К такому выводу пришли ученые из США и Пуэрто-Рико, передает ТАСС со ссылкой на Nutrition and Cancer.
В исследовании участвовало более 600 женщин в возрасте от 30 до 79 лет. У 47% из них врачи диагностировали рак. Ученые выяснили, как часто в рационе участниц эксперимента встречается лук и чеснок, с помощью специального опросника.
Оказалось, что у тех, кто чаще одного раза в день употреблял в пищу эти продукты, а также приготовленный на их основе соус софрито, вероятность появления рака груди была ниже на 67%. Однако это исследование показывает лишь статистическую связь. Каким именно образом лук и чеснок могут влиять на развитие рака груди и влияют ли они вообще, авторы исследования не выясняли.
Есть мнение, что благодаря химическим соединениям в их составе лук и чеснок обладают антиканцерогенными свойствами. На Карибском острове эти овощные культуры широко распространены и их едят чаще, чем в Европе и Соединенных Штатах. Лук и чеснок входят в состав многих основанных на бобах и рисе местных блюд и соусов, в том числе и популярного софрито.
Рак груди - наиболее распространенное среди женщин онкологическое заболевание. По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно его диагностируют у более двух миллионов человек.