Սոխի եւ սխտորի գործածումը կարող է նվազեցնել կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդանալու հավանականությունը
Սոխի եւ սխտորի պարբերական գործածումը՝ ինչպես թարմ, այնպես էլ ճաշատեսակների բաղադրության մեջ կապված է կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդանալու ավելի ցածր հավանականության հետ: Այսպիսի եզրակացության են եկել ԱՄՆ եւ Պուերտո Ռիկոյի գիտնականները, հայտնում է Nutrition and Cancer-ը:
Հետազոտությանը մասնակցել է 30-ից մինչեւ 79 տարեկան ավելի քան 600 կին: Բժիշկները նրանցից 47 տոկոսի մոտ քաղցկեղ են ախտորոշել: Գիտնականները հատուկ հարցաշարի միջոցով պարզել են, թե փորձի մասնակիցների սննդակարգում որքան հաճախ է հանդիպում սոխն ու սխտորը:
Պարզվել է՝ նրանց շրջանում, ովքեր սնունդի մեջ այս մթերքները, ինչպես նաեւ դրանց հիմքով պատրաստված սոֆրիտո սոուսը օրական մեկ անգամից ավելի են գործածել, կրծքագեղձի քաղցկեղի ի հայտ գալու հավանականությունը 67 տոկոսով ցածր է: Այս հետազոտությունը, սակայն, ցույց է տալիս միայն վիճակագրական կապը: Հետազոտության հեղինակները չեն պարզել, թե սոխն ու սխտորը կոնկրետ ինչ կերպ կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի զարգացման վրա եւ ընդհանրապես ազդում են արդյոք:
Կարծիք կա, որ դրանց բաղադրության մեջ առկա քիմիական միացությունների շնորհիվ սոխն ու սխտորը օժտված են հակաքաղցկեղածին հատկություններով: Կարիբյան կղզում այս բանջարեղենային մշակաբույսերը լայնորեն տարածված են եւ ավելի հաճախ են ուտում, քան Եվրոպայում եւ Միացյալ Նահանգներում: Սոխն ու սխտորը մտնում են լոբազգիների եւ բրնձի վրա հիմնված տեղական շատ ճաշատեսակների եւ սոուսների բաղադրության մեջ, այդ թվում՝ հանրահայտ սոֆրիտոյի:
Կրծքագեղձի քաղցկեղը կանանց շրջանում առավել տարածված ուռուցքային հիվանդություն է: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ ամեն տարի այն ախտորոշվում է 2 միլիոնից ավելի մարդու մոտ:

Consuming onions and garlic can lower risk of getting breast cancer
Regular consumption of onions and garlic, both in pure form and in the composition of dishes is associated with a lower probability of developing breast cancer, scientists from the US and Puerto Rico said.
The study involved over 600 women aged 30 to 79 years. In 47% of them, doctors diagnosed cancer. Scientists have found how often onion and garlic are found in the diet of participants in the experiment using a special questionnaire, Science Daily reported
It turned out that those who more than once a day ate these foods, as well as sofrito sauce prepared on their basis, were less likely to have breast cancer by 67%. However, this study only shows a statistical relationship. How exactly onions and garlic can affect the development of breast cancer and whether they affect at all, the authors of the study did not find out.
Due to the chemical compounds in their composition, onions and garlic have anti-carcinogenic properties. On the Caribbean island, these vegetables are widespread and eaten more often than in Europe and the United States. Onions and garlic are part of many beans and rice-based local dishes and sauces, including the popular sofrito.
Breast cancer is the most common cancer among women. According to the World Health Organization, over two million people are diagnosed with it every year.