Բարորակ նորագոյացությունների ռադիոալիքային հեռացում. ի՞նչ առավելություններ ունի այս մեթոդը
Մաշկի վրա խալերը (նեւուս), պապիլոմաները, ֆիբրոմաները, հեմանգիոմաները եւ այլ բարորակ նորագոյացությունները հաճախ մարդկանց անհարմարություն են պատճառում. դրանք ոչ միայն փչացնում են արտաքինը, այլ նաեւ հաճախ անհաջող տեղակայման պատճառով խանգարում են ամենօրյա կյանքում: Ժամանակակից բժշկությունն առաջարկում է այդ նորագոյացությունների հեռացման բազմաթիվ միջոցներ: Ամենահայտնին եւ արդյունավետ մեթոդների թվում է բարձր հաճախականությամբ ռադիոալիքային սարքավորման միջոցով հեռացումը:
«Աստղիկ» ԲԿ-ում ռադիոալիքային հեռացումն անցկացնում է մաշկաբան Կարեն Հովսեփյանը: Նա տարիներ շարունակ աշխատել է Մոսկվայում, սակայն վերջերս որոշել է Հայաստան վերադառնալ եւ այստեղ կիրառել իր գիտելիքներն ու փորձը:
NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում մասնագետը պատմեց, որ բարորակ նորագոյացությունների ռադիոալիքային հեռացման առաջին եւ գլխավոր առավելությունը էսթետիկ արդյունքն է: Բացի այդ, առողջ հյուսվածքները չեն վնասվում, չեն դեֆորմացվում, իսկ նույն հատվածում ռեցիդիվի առաջացման հավանականությունը գրեթե զրոյական է:
Հեռացված հյուսվածքնեը եւս չեն վնասվում, եւ դրանք կարելի է առանց որեւէ խնդրի ուղարկել հիստոլոգիական հետազոտության:
Այդ մեթոդի օգնությամբ, ինչպես նշեց մասնագետը, կարելի է հեռացնել ինչպես փոքր տարրերը, այնպես էլ 1-2 սմ գոյացությունները:
«Աստղիկ» ԲԿ-ում բարորակ նորագոյացությունների ռադիոալիքային հեռացում իրականացվում է Ellman International «սուրգիտրոն» սարքավորման միջոցով: Պրոցեդուրան անցկացվում է տեղային անզգայացմամբ եւ տեւում է ընդամենը մի քանի րոպե: Յուրաքանչյուր փոքր պապիլոմայի հեռացման համար, մասնագետի խոսքով, պահանջվում է մոտ 20-30 վայրկյան, իսկ խոշոր նորագոյացությունների հեռացման համար՝ 3-4 րոպե:
Պրոցեդուրայից հետո հեռացված նորագոյացության տեղում ձեւավորվում է փոքրիկ "կեղեւ", որը որոշ ժամանակ անց ընկնում է՝ չթողնելով սպիներ կամ այլ հետքեր: Մի քանի ամիս անց սպին անզեն աչքով գրեթե անհնար է տեսնել:
Մեթոդի մեկ այլ առավելություն է այն, որ դրանից հետո արնահոսություն չի լինում (քանի որ պրոցեդուրայի ընթացքում էլեկտրոդը կոագուլացնում է փոքր մազանոթները), բացի այդ, առանձնահատուկ խնամք չի պահանջվում: Մշակված տեղում ասեպտիկ վիրակապ է դրվում, եւ պացիենտը տուն է վերադառնում: Մի քանի օրվա ընթացքում նա ինքնուրույն մշակում է վերքը, հիվանդանոց կրկին այցելելու եւ ստացիոնար պայմաններում վիրակապ դնելու անհրաժեշտություն եւս չկա:
Հակացուցումները շատ չեն. առաջին հերթին, պրոցեդուրան հակացուցված է դեկոմպենսացված շաքարային դիաբետի դեպքում, սակայն եթե պացիենտը հաջողությամբ պահպանում է արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը նորմայի սահմաններում, ապա մասնագետի հետ խորհրդակցությունից հետո կարող է պրոցեդուրան անցնել:
Որոշ դեպքերում պրոցեդուրան կարող է հակացուցված լինել նաեւ օրգանիզմում կարդիոխթանիչներ ունեցող պացիենտների համար: Տվյալ դեպքում պացիենտը պետք է խորհրդակցի մասնագետի հետ, որպեսզի վերջինս կարողանա որոշում կայացնել՝ հետագա գործողությունների համար:

Радиоволновое удаление доброкачественных новообразований: Какие преимущества у этого метода?
Невусы (родинки), папилломы, фибромы, гемангиомы и другие доброкачественные новообразования на коже доставляют людям немало неудобств: они не только портят внешность, но и нередко из-за неудачного расположения мешают в повседневной жизни. Современная медицина предлагает множество методов удаления этих новообразований. Один из популярнейших и эффективнейших методов – удаление с помощью высокочастотного радиоволнового аппарата.
В МЦ «Астхик» радиоволновое удаление новообразований на коже проводит дерматолог Карен Овсепян. В течение многих лет он работал в Москве, однако недавно решил вернуться на родину, в Армению, и найти здесь применение своим знаниям и опыту.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine специалист рассказал, что первое и главное преимущество радиоволнового удаления новообразований – это отличный эстетический результат: мешающее пациенту новообразование удаляется полностью, не оставляя ни рубцов, ни шрамов. Более того, здоровые ткани вокруг новообразования не повреждаются, не деформируются, а риск появления рецидива в этом месте практически нулевой.
Удаленные ткани тоже не повреждаются, и их можно без каких-либо проблем отправить на гистологическое исследование.
С помощью этого метода, как отметил специалист, можно удалять как очень маленькие элементы, так и 1-2-сантиметровые образования.
В МЦ «Астхик» радиоволновое удаление доброкачественных новообразований осуществляется аппаратом «сургитрон» Ellman International. Процедура проводится под местным обезболиванием и занимает всего несколько минут. На удаление каждой мелкой папилломы, по словам специалиста, требуется около 20-30 секунд, а на более крупные новообразование – 3-4 минуты.
После процедуры на месте новообразования образуется небольшая корочка, которая затем отпадает, практически не оставляя рубцов и шрамов: спустя несколько месяцев разглядеть рубец после удаления новообразования невооруженным глазом почти невозможно.
Другое преимущество метода в том, что кровотечений после него не бывает (в ходе процедуры электрод коагулирует мелкие капилляры), да и особого ухода не требуется: на обработанное место накладывается асептическая повязка, и пациент возвращается домой. В течение нескольких дней он сам обрабатывает ранку – повторных посещений больницы и перевязок не требуется.
Противопоказаний для радиоволнового удаления новообразований немного: в первую очередь, процедура противопоказана пациентам с декомпенсированным сахарным диабетом, но если пациент успешно держит уровень глюкозы в крови под контролем, после консультации со специалистом он может пройти процедуру.
В некоторых случаях противопоказанием могут быть также кардиостимуляторы и другие подобные конструкции в организме пациента. При наличии таких аппаратов пациент должен посоветоваться со специалистом, который сможет принять решение, как действовать дальше.