Պարզվել է՝ կարմիր գինին օգտակար է մարսողական համակարգի համար
Լոնդոնի թագավորական քոլեջի հետազոտողները նշում են, որ նրանք, ովքեր կարմիր գինի են նախընտրում, ավելի առողջ աղիքներ ունեն: Բացի այդ, նրանք քիչ են հակված ավելորդ քաշին եւ «վատ» խոլեստերինին, հաղորդում է Naked-science-ը՝ հղում անելով Gastroenterology-ին:
Ցուցանիշների ուսումնասիրությունն անցկացվել է՝ համեմատելով երկվորյակ կանանց զույգերի տվյալները, փորձարկվածների ընդհանուր թիվը եղել է 916-ը: Աղիքային միկրոբիոտի բազմազանությունը առողջ աղիքների չափանիշ է: Միկրոբիոմը (միկրոօրգանիզմների ամբողջությունը) կարեւոր դեր է խաղում օրգանիզմի աշխատանքում եւ, մասնավորապես, մարսողության մեջ: Եթե չհետեւեք «վատ» եւ «լավ» միկրոօրգանիզմների միջեւ հավասարակշռությանը, ապա հետեւանքները սպասեցնել չեն տա, օրինակ՝ իմունային պատասխանի նվազեցումը, ավելորդ քաշը կամ բարձր խոլեստերինը:
Գիտնականները պարզել են, որ կարմիր գինի նախընտրողների միկրոբիոմներն ավելի բազմազան են, քան նրանց մոտ, ովքեր սպիրտային այլ տեսակներ են նախընտրում:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ չափավոր քանակով կարմիր գինին նպաստում է աղիքային միկրոֆլորայի բազմազանությանը: Դա մասնակիորեն բացատրվում է առողջության վրա խմիքչի բարենպաստ ազդեցությամբ:
Հետազոտողների կարծիքով՝ պատճառը կարմիր գինու մեջ առկա պոլիֆենոլների բարձր պարունակությունն է: Պոլիֆենոլները բարդ նյութեր են, որոնք առկա են մրգերում, բանջարեղենում եւ խոտաբույսերի մեջ: Այդ միացություննեը հայտնի են տարբեր օգտակար հատկություններով: Այն, որ կարմիր գինի նախընտրողների մոտ քիչ է հանդիպում ճարպակալում եւ «վատ» խոլեստրին, հետազոտողները դա կապում են միկրոբիոտների բարելավված կազմի անուղղակի ազդեցությամբ:
Ընդ որում, գիտնականները զգուշացնում են, որ հետազոտության արդյունքները չի կարելի ընդունել որպես պարբերաբար խմելու կոչ: Նրանք կոչ են անում չափավոր կիրառել ալկոհոլը:

Red wine proven to be beneficial for digestive system
Researchers at King's College London indicate that those who prefer red wine have signs of a healthier bowel. In addition, they are less likely to gain excess weight and accumulate ‘bad’ cholesterol, Naked-science reported referring to Gastroenterology.
The study of indicators was carried out by comparing data from pairs of twin women, the total number of subjects was 916. The variety of intestinal microbiota is a marker of intestinal health. Microbiome (a set of microorganisms) plays an important role in the work of the body, and specifically in digestion. If the balance between the "good" and "bad" microorganisms is not observed, then the consequences, for example, a decrease in the immune response, excess weight gain or high cholesterol, will not be long in coming.
Scientists have found that the microbiome of those who drink red wine was more diverse than those who choose other types of alcohol. The result was consistent in three different cohorts: subjects from the UK, USA and the Netherlands. The relationship persisted and did not disappear when taking into account the concomitant factors: weight, regular nutrition, age and socio-economic status of participants.
This study shows that red wine in moderation contributes to the diversity of intestinal microflora. This partly explains the beneficial effect of the drink on overall health.
According to researchers, the point is the abundant content of polyphenols in red wine. Polyphenols are complex substances found in fruits, vegetables, and herbs. These compounds are known for various beneficial properties and, in particular, serve as a nutrient medium for microorganisms present in the intestine. Researchers attribute the fact that adherents of red wine are less likely to have obesity and high levels of “bad” cholesterol, due to the indirect influence of the improved microbiota composition.
At the same time, scientists warn that the results of the study should not be interpreted as an appeal to drink regularly. They point out that this is more of an excuse to prefer red wine when choosing a strong drink, and call for moderate alcohol consumption.