Ո՞ր մասնագիտություններն են մեծացնում դիաբետի զարգացման հավանականությունը
Մասնագիտությունն ու կենսակերպը կարող են ազդել դիաբետի զարգացման հավանականության վրա: Այս մասին նշված է նոր հետազոտության մեջ, որի արդյունքները հրապարակվել են Diabetologia ամսագրում:
Հեղինակներն ուսումնասիրել են տարբեր մասնագիտությունների ներկայացուցիչների (1937-ից 1979 թվականներին ծնված եւ 2001-ից 2013 թվականներին աշխատած ավելի քան 4,5 միլիոն քաղաքացիների) եւ ի հայտ բերել նրանց, ովքեր առավել ենթակա են 2-րդ տիպի դիաբետի առաջացման հավանականությանը: Պարզվել է, որ դիաբետով հիվանդացության մակարդակն ընդհանուր առմամբ տատանվում է մասնագիտությունից կախված՝ տղամարդկանց շրջանում 2,5-ից մինչեւ 8,8 տոկոս եւ կանանց շրջանում՝ 1,2 տոկոսից մինչեւ 6,4 տոկոս:
Պրոֆեսիոնալ վարորդ տղամարդկանց շրջանում 8,8 տոկոսը տառապում է դիաբետով, արտադրությունում աշխատողների շրջանում՝ 7,8 տոկոսը, բայց միայն 2,5 տոկոսը համակարգչի մասնագետ գիտնականների շրջանում: Կանանց շրջանում դիաբետի տարածվածությունը ամենաբարձրն է եղել արտադրության մեջ աշխատողների մոտ (6,4 տոկոս), որին հաջորդել են խոհարարները (5,5 տոկոս) եւ մաքրողները (5,1 տոկոս): Ամենացածր ցուցանիշը եղել է մենեջերների շրջանում՝ 1,2 տոկոս:
Գիտնականների խոսքով՝ պրոֆեսիոնալ վարորդները, բանվորները եւ մաքրողները ավելի մեծ ռիսկի են ենթակա, որի պատճառ կարող են լինել այս մասնագիտությունների հետ կապված անկանոն աշխատանքային ժամերը, գիշերային հերթափոխում աշխատանքը, սթրեսը եւ քնի խանգարումները: Չնայած գիտնականներն ասում են, որ այս հետազոտության մեջ չեն դիտարկվում ուղիղ պատճառահետեւանքային կապերը, այն թույլ է տալիս որոշակի եզրահանգումներ կատարել այդ էֆեկտի մեղմման միջոցառումների մշակման համար: Հեղինակները մատնանշում են ԱՄՆ-ում ձեռնարկվող փորձերը իրականացնելու աշխատավայրում դիաբետի նախականխման ծրագիրը. այստեղ յուրաքանչյուր 10-րդը տառապում է դիաբետով:

Какие профессии увеличивают риск развития диабета?
Профессия и образ жизни могут влиять на риск развития диабета. Об этом говорится в новом исследовании, результаты которого были опубликованы в журнале Diabetologia.
Авторы изучили представителей разных профессий (более 4,5 миллионов граждан, родившихся в период с 1937 по 1979 год, работавших в период с 2001 по 2013 год) и выявили тех, кто подвержен наибольшему риску диабета 2 типа. Оказалось, что в целом уровень заболеваемости диабетом варьируется в зависимости от профессии: от 2,5% до 8,8% у мужчин и от 1,2% до 6,4% у женщин.
Среди профессиональных водителей-мужчин 8,8% страдали диабетом, среди производственных рабочих – 7,8%, но только 2,5% среди ученых-компьютерщиков. Среди женщин распространенность диабета была самой высокой у производственных рабочих (6,4%), за которыми следовали кухарки (5,5%) и уборщицы (5,1%). Самый низкий показатель был среди специалистов-менеджеров – 1,2%.
По словам ученых, профессиональные водители, рабочие и уборщики подвергаются наибольшему риску, а причиной тому могут быть нерегулярные часы работы, работа в ночные смены, стресс и нарушения сна, связанные с этими профессиями. Хотя ученые говорят, что в данном исследовании не просматривается прямой причинно-следственной связи, но она позволяет сделать определенные выводы для разработки мер по смягчению этого эффекта. Авторы указывают на попытки в США, где каждый десятый страдает от диабета, реализовать программы профилактики диабета на рабочем месте.