Հազվագյուտ հիվանդությամբ տղամարդն արդեն 29 տարի ուտում է միայն պահածոներ եւ աղանդեր
Անգլիական Դուրսլի քաղաքից (Գլոսթերշիր կոմսություն) 32-ամյա Կոլսթոն Հյուգսն արդեն 29 տարուց ավելի միայն պահածոներ է ուտում. ընտրողական սնման խանգարման պատճառով նա չի կարողանում ուտել պատրաստված կերակուր:
Metro-ն հայտնում է, որ Կոլսթոնը, իր իսկ խոսքով, վատ է զգում ջերմային մշակման ենթարկված մթերքների տեսքից, հոտից եւ բաղադրությունից: Ընդ որում՝ այս խնդիրը շատ վաղուց է սկսվել. 2 տարեկանից նրա մոտ սրտխառնոց էր սկսվում, եթե փորձում էր եփած ինչ-որ բան ուտել: Մանկության տարիներին նա դպրոցական ճաշը տալիս էր քրոջը, իսկ ինքը գրեթե ամբողջ ժամանակ քաղցած էր մնում: Հիմա էլ նրա սննդակարգը կազմված է տոստերից, պահածոյացված սպագետիից, պահածոներից, եգիպտացորենի փաթիլներից, սնեքից եւ աղանդերից:
Բրիտանացին 2 տարի առաջ դիմել էր բժշկի: Բժիշկները կասկածել էին ուշադրության պակասի եւ հիպերակտիվության համախտանիշ, բայց ոչ մի բան չէին ասել նրա սննդակարգի մասին եւ ուղարկել էին հոգեբույժների մոտ, որոնք նրա մոտ ախտորոշել էին ընտրողաբար սնման խանգարում: Նա չի շարունակել բուժումը, քանի որ կարծում է, որ իրենց քաղաքի բժիշկները բավարար բանիմաց չեն:
Հետաքրքիր է, որ չնայած ոչ միանգամայն առողջ սննդակարգին, Կոլսթոնը առողջ քաշ ունի եւ աշխատում է ակտիվ լինել: Մարզադահլիճ գնալուց առաջ նա խմում է պրոտեինային կոկտեյլներ:
Կոլսթոնը ներկայումս վարորդ է աշխատում եւ սնունդ է փոխադրում: Նա ամուսնացած է, ունի 4 երեխա: Նրա 3-ամյա դուստր Հոլլիի մոտ նույնպես ի հայտ են գալիս ընտրողական սնման խանգարման ախտանշաններ, եւ դա Կոլսթոնին անչափ մտահոգում է: Ընդ որում՝ աղջիկը կարողանում է ուտել ֆրի կարտոֆիլ, ոլոռ, քաղցր եգիպտացորեն եւ ապխտած միս, որոնք նրա հայրը չի ուտում:

Мужчина с редкой болезнью уже 29 лет ест только консервы и десерты
32-летний Колстон Хьюгс из английского города Дурсли, графство Глостершир, уже больше 29 лет ест только консервы: из-за расстройства избирательного питания он не может есть приготовленную пищу.
Как сообщает сайт Metro, Колстону, по его же словам, становится плохо от вида, запаха и текстуры прошедших термическую обработку продуктов. Причем проблема эта началась очень давно: с 2 лет его тошнило, если он пытался съесть что-то приготовленное. В детстве он отдавал школьный обед сестре, а сам почти все время ходил голодным. Да и сегодня его рацион состоит в основном из тостов, спагетти из банки, консервов, кукурузных хлопьев, снеков и десертов.
2 года назад британец обратился к врачу. Доктора подозревали синдром дефицита внимания и гиперактивности, но не сказали ничего о его диете и перенаправили к психиатрам, которые диагностировали у него расстройство избирательного питания. Он не стал продолжать лечение, так как считает, что врачи в их городе недостаточно компетентны.
Интересно, что несмотря на не вполне здоровую диету, Колстон сохраняет здоровый вес и старается быть активным. Перед походом в тренажерный зал он пьет протеиновые коктейли.
В настоящее время Колстон работает водителем и доставляет еду. Он женат, у них с женой четверо детей. Его трехлетняя дочь Холли тоже проявляет симптомы расстройства избирательного питания, и это очень беспокоит Колстона. При этом девочка может есть картошку фри, горох, сладкую кукурузу и ветчину, которые не ест ее отец.