Ինչո՞ւ են մարդիկ վախենում ծաղրածուներից
Հոլիվուդը վաղուց է շահարկում ծաղրածուների հանդեպ մեր վերաբերմունքի խորը երկվությունը, եւ այս աշնան կինոպրեմիերաները միայն հաստատում են դա, հայտնում է CNN-ը։
Բեթմենի խելագար թշնամի «Ջոկերը», որի դերում հանդես է եկել Խոակին Ֆենիքսը, կինոթատրոններում սկսել է ցուցադրվել հոկտեմբերի 4-ից։ Սեպտեմբերին Սթիվեն Քինգի չար ծաղրածու Pennywise-ը երկու տարվա ընթացքում երկրորդ անգամ է հայտնվում։
Ինչպես են մանկական տոների հերոսները դարձել իսկական չարության մարմնացում։
Անգլիայում անցկացված 2008թ․ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ շատ քիչ երեխաներ են իսկապես սիրում ծաղրածուներին։ Այն նաեւ եզրակացրել է, որ հիվանդանոցների մանկական բաժանմունքները ծաղրածուների կերպարներով զարդարելը կարող է հակառակ արդյունքն ունենալ։ Զարմանալի չէ, որ շատ մարդիկ ատում են Ռոնալդ Մաքդոնալդին։
Փիլիսոփայության պրոֆեսոր Ֆրենկ Մաքենդրյուն գրում է, որ ծաղրածուանման կերպարները արդեն հազար տարի գոյություն ունեն։ Պատմականորեն, խեղկատակներն ու ծաղրածուները երգիծանքի միջոց էին եւ ծաղրում էին ազդեցիկ մարդկանց։ Նրանք տրամադրում էին ապահովագրական փական՝ կուտակվածը դուրս թողնելու համար, եւ նրանց արտահայտվելու յուրօրինակ ազատություն էր տրված։
Կրկեսային ծաղրածուի կերպարը՝ ներկված դեմքով, կեղծամով, ի հայտ է եկել 19-րդ դարում եւ վերջին 150 տարվա ընթացքում միայն աննշան փոփոխություն է կրել։ Չար ծաղրածուի ուղին նույնպես նորություն չէ։ 2016թ․ գրող Բենջամին Ռեդֆորդը հրապարակել է «Վատ ծաղրածուներ» գիրքը, որում ներկայացրել է ծաղրածուների, որպես անկանխատեսելի, սպառնալից էակների, պատմական էվոլյուցիան։
Հոգեբանությունը կարող է օգնել բացատրել, թե ինչու են ծաղրածուները՝ կատակների եւ հումորների ենթադրյալ մատուցողները, հաճախ մեզ մոտ սարսափ առաջացնում։
Պրոֆեսորի հետազոտությանը մասնակցել է 18-77 տարեկան 1341 կամավոր։ Հարցման առաջին մասում մասնակիցները գնահատել են այն բանի հավանականությունը, թե ինչպես է հիպոթետիկ «սարսափելի մարդը» դրսեւորում վարքագծի 44 տարբեր ձեւեր, ինչպիսին են ոչ սովորական տեսողական շփումը կամ ֆիզիկական բնութագրերը, օրինակ՝ տեսանելի դաջվածքները։
Հարցման երկրորդ մասում մասնակիցները գնահատել են 21 տարբեր մասնագիտություններից վախը, իսկ երրորդ մասում նրանք պարզապես թվարկել են երկու զբաղմունք, որոնք, իրենց կարծիքով, սարսափելի են։ Եզրափակիչ մասում մասնակիցները նշել են, թե որքանով են համաձայն սոսկալի մարդկանց մասին 15 պնդումների հետ։
Արդյունքները ցույց են տվել, որ մարդիկ, որոնց մենք սարսափելի ենք համարում, ավելի հաճախ տղամարդիկ են լինում, քան կանայք, որ անկանխատեսելությունը սոսկալիության կարեւոր բաղադրիչն է, եւ որ տեսողական շփման եւ վարքագծի այլ անսովոր ձեւերի տեսակները մեծ անհանգստություն են առաջացնում։
Յուրատեսակ կամ տարօրինակ ֆիզիկական բնութագրերը, ինչպիսին են դուրս պրծած աչքերը, ինքնատիպ ժպիտը կամ չափից երկար մատները, ինքնըստինքյան մեզ չեն ստիպում որեւէ մեկին որպես զզվելի ընկալել։ Սակայն տարօրինակ ֆիզիկական երեւույթների առկայությունը կարող է ուժեղացնել ցանկացած այլ զզվելի միտումները, որ կարող է ցուցաբերել մարդը, ինչպես, օրինակ, հատուկ սեքսուալ թեմաներով անընդհատ խոսակցություններ վարելը։
Երբ մարդկանց խնդրել են գնահատել տարբեր մասնագիտությունների սոսկալիությունը, ցուցակում առաջինը ծաղրածուներն են հայտնվել։
Արդյունքները համապատասխանում են այն տեսությանը, որ «դողը» սպառնալիքի ոչ միանշանակության պատասխան է։
Օրինակ, կոպիտ եւ տարօրինակ կլիներ փախչել զրույցի կեսից այնպիսի մեկի հետ, որը սահմռկեցուցիչ վիբրացիա ունի, սակայն իրականում անվնաս է։ Միեւնույն ժամանակ կարող է վտանգավոր լինել նախազգացման անտեսումը եւ փոխգործակցել այդ մարդու հետ, եթե նա իրոք սպառնալիք է ներկայացնում։ Երկիմաստությունը գցում է ընդարմացման մեջ։
Հետազոտության արդյունքների համաձայն, զարմանալի չէ, որ մենք ծաղրածուներին սահմռկեցուցիչ ենք համարում։
Կանադացի հոգեբան Ռամի Նադերը, որն ուսումնասիրում է կուլրոֆոբիան՝ ոչ ռացիոնալ վախը ծաղրածուներից, համարում է, որ այդ ֆոբիան սնվում է այն փաստից, որ ծաղրածուները գրիմավորվում են՝ թաքցնելով իրական անձն ու զգացմունքները։
«Դա լիովին համաձայնեցվում է իմ այն հիպոթեզի հետ, որ ծաղրածուներին հատուկ է երկիմաստությունը։ Թվում է՝ նրանք երջանիկ են, սակայն արդյոք այդպե՞ս է իրականում։ Ծաղրածուների հետ շփվող մարդիկ երբեք չգիտեն՝ խմորեղենով դեմքներին հարված կստանա՞ն, թե՞ մեկ այլ ստորացուցիչ կատակի զոհ կդառնան։ Ծաղրածուի յուրօրինակ ֆիզիկական բնութագրերը՝ կեղծամը, կարմիր քիթը, դիմահարդարումը, տարօրինակ հագուստը, միայն ուժեղացնում են նրա գործողությունների հանդեպ անվստահությունը»,- գրում է Մաքենդրյուն։

Why we found clowns to be creepy?
Hollywood has long exploited our deep ambivalence towards clowns, and the movie premieres of this fall only confirm this, CNN reported.
Batman's crazy enemy Joker, played by Joaquin Phoenix, are on air from October 4. In September, Stephen King's evil clown, Pennywise (It) appeared for the second time in two years.
Why clowns have become the embodiment of pure evil?
A 2008 study in England found that very few children really love clowns. It also concluded that the usual practice of decorating children's wards in hospitals with clown images could create the opposite effect. No wonder so many people hate Ronald MacDonald.
According to psychology professor Frank T. McAndrew, clown-like characters have been around for thousands of years. Historically, jesters and clowns have been a means of satire and banter of influential people. They provided a safety valve for the release of steam, and they were given a unique freedom of expression.
The image of a circus clown with a painted face and a wig appeared in the 19th century and has changed only slightly over the past 150 years. The evil clown trail is not new either. In 2016, writer Benjamin Radford published the book ‘Bad Clowns’, which traces the historical evolution of clowns into unpredictable, threatening creatures.
Psychology can help explain why clowns often give us goosebumps.
The study involved 1341 volunteers aged 18 to 77 years. In the first section of the survey, our participants assessed the likelihood of a hypothetical “creepy person” exhibiting 44 different behaviors, such as unusual eye contact or physical characteristics, such as visible tattoos.
In the second section of the survey, participants rated the fear of 21 different professions, and in the third section they simply listed two hobbies that, in their opinion, were creepy. In the final section, participants noted how much they agree with 15 statements about the nature of creepy people.
The results showed that the people we perceive creepy are much more likely to be men than women, that unpredictability is an important component of creepiness, and that unusual patterns of eye contact and other non-verbal forms of behavior are of great concern.
Unusual or strange physical characteristics, such as bulging eyes, a peculiar smile or excessively long fingers, do not in themselves make us perceive someone as creepy. But the presence of strange physical traits can strengthen any other terrible trends that a person can demonstrate, such as constantly conducting conversations on specific sexual topics.
When we asked people to evaluate the terribleness of different professions, the first on the list were clowns.
The results are consistent with my theory that “goosebumps” are a response to the ambiguity of the threat.
For example, it would be rude and strange to run away in the middle of a conversation with someone who sends a terrible vibration, but is actually harmless; at the same time, it can be dangerous to ignore intuition and interact with this person if he is actually a threat. Ambivalence introduces into a stupor.
In light of the results of our research, it is not surprising that we find clowns creepy.
Rami Nader, a Canadian psychologist who studies coulophobia, an irrational fear of clowns, believes that this phobia is fueled by the fact that clowns are made up, hiding their true personality and feelings.
“This is fully consistent with my hypothesis that clowns are ambiguous. They seem to be happy, but is it really so? People interacting with a clown never know if they will get a pie in the face or be the victim of some other humiliating joke. Unusual physical characteristics of a clown - a wig, a red nose, makeup, strange clothes - only increase the uncertainty in the actions of the clown, ”writes McAndrew.