Իմպլանտատների նոր նյութը կկանխի հետվիրահատական վարակները
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Չեխիայի գիտնականների խումբը մշակել է իմպլանտատների նոր նյութ, որը թույլ չի տալիս հետվիրահատական վարակներին զարգանալ եւ ոչնչացնում է գրեթե բոլոր մանրէները, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Վիճակագրության համաձայն՝ բակտերիալ վարակները փոխպատվաստման ոլորտում առաջանում են 1-4 տոկոս դեպքերում։ Եթե խոսքը բարդ կոտրվածքների մասին է, ցուցանիշը հասնում է մինչեւ 30 տոկոսի։
Սովորաբար վարակների դեմ պայքարի համար բժիշկներն օգտագործում են հակաբիոտիկներ։ Բայց դա սպառնում է պացիենտների մոտ մանրէի եւ ալերգիայի հանդեպ կայունության զարգացմամբ։
Գիտնականների ստեղծած նոր նյութը կարող է լուծել այդ բոլոր խնդիրները։ Նյութը միաժամանակ ճնշում է ախտածինների աճն ու տարածումը՝ վնաս չհասցնելով իմունային բջիջներին (լիմֆոցիտներին), որոնք անհրաժեշտ են վարակներից բնական պաշտպանության համար։
Նյութի հիմքը տիտանի, կալցիումի, ֆոսֆորի, ածխածնի, թթվածնի եւ ազոտի մատրիցան է։ Դրանում ներդրել են պլատինի եւ երկաթի իոններ, ինչի արդյունքում նյութի մակերեսին գոյացել են այդ մետաղների նանոմասնիկներ։
Շփման մեջ մտնելով այդ նյութի հետ՝ մանրէները վերացել են։ Ինչպես ցույց են տվել թեստերը, 8-12 ժամում նյութը սպանել է վնասակար մանրէների, մասնավորապես՝ աղիքային ցուպիկի, ոսկեգույն ստաֆիլոկոկի եւ կլեբսիելայի 98 տոկոսը։

New material for implants to prevent postoperative infections
A group of scientists from Russia, the US and the Czech Republic has developed new material for implants, which prevents postoperative infections from developing and destroys almost all bacteria, TASS reported.
According to statistics, bacterial infections in the area of ​​implantation develop in 1-4% of cases. When it comes to complex fractures, the rate reaches 30%.
Traditionally, doctors use antibiotics to fight infections. However, this threatens the development of resistance in bacteria and allergies in patients.
New material developed by scientists can solve all these problems. The material simultaneously inhibits the growth and spread of pathogens, without harming the immune cells (lymphocytes) necessary for natural protection against infections.
The basis of the material is a matrix of titanium, calcium, phosphorus, carbon, oxygen and nitrogen. Platinum and iron ions were introduced into it, as a result of which nanoparticles of these metals were formed on the surface of the material.
Having come into contact with this material, bacteria died. As tests showed, in 8-12 hours the material killed up to 98% of harmful bacteria, in particular, E. coli, Staphylococcus aureus and Klebsiella.