Գիտնականները հայտնաբերել են մազաթափության նոր պատճառ
Մազաթափության եւ ճաղատանալու պատճառ կարող է լինել... օդի աղտոտվածությունը, պարզել են գիտնականները։ Օդի աղտոտվածությունը, ինչպես պարզվել է, կապված է մազերի աճի համար կարեւոր սպիտակուցների մակարդակի նվազման հետ։
Ինչպես նշում է The Daily Mail-ը, եթե դուք ապրում եք ոչ էկոլոգիական շրջանում, ցանկալի է ավելի քիչ ժամանակ անցկացնել փողոցում։
Ամուր մասնիկները, որոնք օդում հայտնվում են ավտոմեքենաների, արդյունաբերական սարքերի եւ ջեռուցման համակարգերի արտանետումներից, մինչ այժմ արդեն կապել են լուրջ խնդիրների հետ, ներառյալ ասթման, սրտի եւ թոքերի հիվանդությունները։
Իսկ հիմա Կորեայի Հանրապետության Ապագայի գիտահետազոտական կենտրոնն ուսումնասիրել է մասնիկների ազդեցությունը մաշկի ներծծիչների բջիջների վրա։ Այդ բջիջները գտնվում են մազի ֆոլիկուլների հիմքում։ Մաշկի բջիջների հետ միասին դրանք վերահսկում են մազի ցողունի ձեւավորումը, պատասխանատու են մազերի աճի եւ դրանց պահպանման համար։ Այս բջիջներին աշխատելու համար հարկավոր են որոշակի սպիտակուցներ։ Փորձի շրջանակում բջիջները ենթարկվել են 10 միկրոմետր եւ ավելի փոքր տրամագծով ամուր մասնիկների տարբեր խտության ազդեցությանը (PM10)։
Մեկ օր անց գիտնականները գրանցել են  բջիջներում բետա-կատենինի (սպիտակուց, որը խթանում է մազերի աճը) մակարդակի նվազում։ Խնդիրներ են նկատվել նաեւ այլ կարեւոր սպիտակուցների՝ D1 ցիկլինի, E ցիկլինի եւ CDK2-ի պարագայում։ Կարեւոր է իմանալ, որ կործանարար փոփոխությունները տեղի են ունեցել անգամ ցածր խտությամբ աղտոտված մասնիկների հետ շփվելիս։

October 11, 2019  11:05
The cause of hair loss and baldness may be air pollution, scientists have found. Air pollution, as it turned out, is associated with a decrease in the level of proteins important for hair growth
According to The Daily Mail, if you live in an environmentally unsafe area, it is advisable to spend less time outdoors.
Particulate matter that enters the air with car exhausts, industrial equipment and heating systems has previously been linked to serious problems, including asthma, heart and lung diseases.
Now, the Future Research Center in the Republic of Korea has analyzed the effect of particles on the cells of the dermal papillae. These cells are located at the base of the hair follicles. Together with skin cells, they control the formation of the hair shaft, are responsible for hair growth and retention. To work, these cells need certain proteins. As part of the experiment, the cells were exposed to different concentrations of solid particles with a diameter of 10 micrometers or less (PM10).
A day later, scientists recorded a decrease in the level of beta-catenin in the cells, a protein that initiates hair growth. Problems were observed with other important proteins - with cyclin D1, cyclin E and CDK2. What is important, disastrous changes occurred even when in contact with contaminants in a low concentration.