Հակաթույնով իմպլանտը կփրկի թմրանյութերի գերդոզավորման դեպքում
Ամերիկյան ինժեներները մշակում են փոքրիկ իմպլանտ, որն ունակ է գրանցել օփիումատիպերի գերդոզավորումը եւ վայրկենական արյան մեջ նալոքսոն արտանետել, հայտնում է Naked-Science-ը։
Այդ սպառնալիքի դեմ պայքարի համար Առողջապահության ամերիկյան ազգային ինստիտուտները (NIH) իրականացնում են HEAL (Helping to End Addiction Long-term) ոչ պակաս զանգվածային նախաձեռնությունը։ Միայն 2019 թ․ ընթացքում ԱՄՆ կառավարությունը մոտ միլիարդ դոլար կբաշխի «օփիումային ճգնաժամի» խնդրի լուծման համար։ Այդ գումարից 10 միլիոնը հինգ տարով տրամադրվել է Ջոն Ռոջերսի թիմին։ Այս մասին ասվում է Հյուսիսարեւելյան համալսարանի մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ։
Գիտնականները եւ ինժեներները մշակում են փոքրիկ սարք, որը կկարողանա հետեւել ծանր գերդոզավորմանը եւ գիտակցության կորստին՝ գրանցելով արյան մեջ թթվածնի բաղադրությունը։ Ստեղծողների մտադրությամբ, «ֆլեշի չափի ցուցիչը» կարելի կլինի իմպլանտավորել մաշկի տակ, եւ դրա ծավալի մեծ մասը կզբաղեցնի հակաթույների սրվակը։
Բացի այդ, նախագծված սարքը կներառի անլար կապի համակարգ, միկրոսկոպիկ պոմպեր եւ թթվածնի մակարդակը ցույց տվող քիմիական ցուցիչ։ Դրա բաղադրության միանգամից ընկնելը արյան մեջ հանգեցնում է նալոքսոնի՝ օփիումային ռեցեպտորների հակաթույնի դոզայի վայրկենական ներարկման։ Նալոքսոնը լայնորեն օգտագործվում է համապատասխան թմրանյութերի գերդոզավորման ժամանակ։
Առայժմ սարքը գտնվում է մշակման միայն առաջին փուլում։ Այնուամենայնիվ, հեղինակները վստահ են, որ դրա ստեղծման համար իրենց հատկացված հնգամյա ժամկետը կավարտվի, եւ այն կարող է ոչ քիչ կյանքեր փրկել։

Имплантат с антидотом спасет при передозировке наркотиками
Американские инженеры разрабатывают миниатюрный имплантат, способный зарегистрировать передозировку опиатами и моментально впрыснуть в кровь налоксон, передает Naked-Science.
Для борьбы с этой угрозой американские Национальные институты здоровья (NIH) реализуют не менее масштабную инициативу HEAL (Helping to End Addiction Long-term — «Помощь в долговременном избавлении от аддикций»). Только за 2019 год правительство США раздаст около миллиарда долларов на решение проблемы «опиоидного кризиса». Десять миллионов из этой суммы на пять лет было выделено команде Джона Роджерса. Об этом говорится в сообщении, распространенном пресс-службой Северо-Западного университета.
Ученые и инженеры разрабатывают миниатюрное устройство, которое сможет отслеживать тяжелую передозировку и потерю сознания, регистрируя содержание кислорода в крови. По замыслу создателей, датчик «размерами с флешку» можно будет имплантировать под кожу, и большую часть его объема займут резервуары с антидотом.
Кроме того, проектируемое устройство включит систему беспроводной связи для удаленного мониторинга, микроскопические насосы и химический датчик уровня кислорода. Внезапное падение его содержания в крови должно приводить к моментальной инъекции дозы налоксона — антагониста опиоидных рецепторов, который широко применяется при передозировках соответствующими наркотиками.
Пока устройство находится лишь на первых этапах разработки. Тем не менее авторы уверены, что за выделенный им пятилетний срок его создание будет завершено и оно сможет спасти немало жизней.