Օդի աղտոտվածության հետ է կապվում վիժումների ռիսկի բարձրացումը
Եթե հղի կինն ապրում է խիստ աղտոտված օդի պայմաններում, նա կարող է պտուղը կորցնել հղիության առաջին 14 շաբաթներում։ Նման եզրահանգման են եկել գիտնականները, որոնք հետազոտել են 250 հազար չինուհու, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Nature Sustainability-ին։
Մրի եւ փոշու մասնիկներն օդում ամբողջ աշխարհում շատ քաղաքների (ինչպես մեծ, այնպես էլ ոչ շատ մեծ) ամենօրյա խնդիրն են։ Համաձայնն ԱՀԿ տվյալների՝ օդի աղտոտվածության հետ են կապվում միլիոնավոր մահեր ամբողջ աշխարհում։ Շատ մանր մասնիկները կարող են թափանցել ոչ միայն թոքերի եւ արյան մեջ, այլեւ հայտնվել ընկերքում։ Սա այն օրգանն է, որը շատ լավ է պաշտպանված դրսից այնտեղ ինչ-որ բան հայտնվելուց։ Ուստի, օդի աղտոտվածությունը կարող է ազդել ոչ միայն մեծահասակների, այլեւ դեռեւս չծնվածների առողջության վրա։
Ավելի շատ բան իմանալու համար, թե ինչպես կարող է դա ազդել ապագա երեխաների վրա, չինացի գիտնականները վերլուծել են Պեկինի ավելի քան 255 հազար բնակչուհիների բժշկական քարտերի տվյալները եւ դրանք համեմատել օդի աղտոտվածության հետ այն շրջաններում, որտեղ նրանք ապրում են։ Նրանք հետեւել են, թե օդում որքան են 2,5 մկմ-ից ոչ պակաս չափի մասնիկները, ինչպես նաեւ վնասակար գազերը՝ ծծմբի երկօքսիդը, օզոնը եւ շմոլ գազը։
Պարզվել է, որ հետազոտությանը մասնակցած հղի կանանց 6,8 տոկոսի (այսինքն՝ ավելի քան 17 հազար մարդու) մոտ եղել են վիժումներ։ Վիճակագրական վերլուծությունը ցույց է տվել, որ օդի աղտոտվածության եւ վիժման ռիսկի միջեւ կա ստույգ կապ։ Օրինակ, եթե օդում առկա է ծծմբի երկօքսիդի թեկուզեւ 10 մկգ/մ3, գազ, որը մթնոլորտում հայտնվում է էլեկտրակայանների աշխատանքի եւ արտանետվող գազերի հետեւանքով, ապա վիժման ռիսկը բարձրանում է 41 տոկոսով։ Աղտոտող միացությունների խտության հետագա ավելացումը 52 տոկոսով մեծացրել է երեխային կորցնելու հավանականությունը։ Միեւնույն ժամանակ, այդ ռիսկը բարձր է 39 տարեկանից բարձր կանանց, ինչպես նաեւ նրանց մոտ, ովքեր զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, այսինքն՝ նրանց պարագայում, ովքեր շատ ժամանակ են անցկացնում բաց օդում։
Գիտնականներն առայժմ պարզել են միայն կապի փաստը, բայց վիժում առաջացնող մեխանիզմով դեռեւս չեն զբաղվել։ Դա գալիք հետազոտությունների հարց է։ Աշխատանքի հեղինակները հույս ունեն, որ իրենց ստացած արդյունքները կգրավեն Չինաստանի իշխանությունների ուշադրությունը, որոնք կարող են ազդել շրջակա միջավայր վնասակար արտանետումների ծավալի վրա։
Վերջին տարիներին օդի աղտոտվածության հետ կապված մահացությունների քանակով առաջին տեղերը զբաղեցնում են Չինաստանը եւ Հնդկաստանը, օրինակ՝ 2017 թվականին եղել են 850 հազար եւ 670 հազար մահվան դեպքեր՝ համապատասխանաբար։ Ռուսաստանում վերջին տարիներին այդ թիվը նվազել է, բայց եւ այնպես, բարձր մակարդակի է՝ տարեկան մոտ 120 հազար մարդ։

Air pollution linked to increased risk of miscarriage
If a pregnant woman lives in an area with heavily polluted air, this can cause her to miscarry already in the first 14 weeks of pregnancy. This conclusion was made by scientists who studied 250 thousand Chinese women, TASS reported referring to Nature Sustainability.
Particles of soot and dust in the air are an everyday problem of many cities around the world - both large and small. According to WHO, millions of deaths worldwide are associated with air pollution every year. Very small particles can penetrate not only the lungs and blood, but also the placenta - an organ that is very well protected from the ingestion of anything from the outside. Therefore, air pollution can affect the health of not only adults, but also not yet born.
To learn more about how this can affect future children, Chinese scientists analyzed medical records for more than 255,000 Beijing residents and compared them with the level of air pollution in the areas where they live. They tracked how much air contains suspended particles of at least 2.5 microns in size, as well as harmful gases such as sulfur dioxide, ozone and carbon monoxide.
As a result, it turned out that 6.8% of the pregnant women participating in the study (i.e. more than 17 thousand people) had miscarriages. Statistical analysis showed that there is a reliable association between air pollution and the risk of miscarriage. For example, if the air contains at least 10 μg / m3 of sulfur dioxide - gas that enters the atmosphere as a result of the operation of power plants and from exhaust gases, then the risk of miscarriage increases by 41%. A further increase in the concentration of pollutants increased the likelihood of losing a child by 52%. At the same time, such a risk is higher for women over 39 years of age, as well as for workers or those who are engaged in agriculture, that is, those who spend a lot of time outdoors.
So far, scientists have found out only the fact of communication, they have not yet dealt with the mechanism that causes a miscarriage. This is a matter of future research. The authors of the work also hope that their results will attract the attention of the PRC authorities, which may affect the amount of harmful emissions into the environment.
In recent years, China and India occupy the first places in the number of deaths associated with air pollution - for example, in 2017 it was about 850 thousand and 670 thousand people, respectively. In Russia, this number has been declining in recent years, but, nevertheless, has been holding onto a high level - about 120 thousand people a year.