Գրիպը պարզապես ՍՇՎՎ չէ, գրիպը կարող է սպանել․ ԱՀԿ ներկայացուցիչ
Գրիպը պարզապես սուր չնչառական վիրուսային վարակ չէ, գրիպը կարող է սպանել՝ զարգացող բարդությունների պատճառով։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ Եգոր Զայցեւը։
ԱՀԿ-ի տվյալներով, գրիպի բռնկումները ամեն տարի հանգեցնում են 3-5 միլիոն ծանր դեպքերի եւ 390-650 հազար մահվան դեպքերի։ Մահվան պատճառ, որպես կանոն, դառնում են գրիպի հետեւանքով զարգացող բարդացումները, այդ պատճառով ոչ մի դեպքում չի կարելի գրիպին մատների արանքով նայել կամ անտեսել դրա հետ կապված վտանգները։
Գրիպի հետեւանքով բարդացումների զարգացման ռիսկը, մասնագետի խոսքերով, ամենաբարձր վտանգ է ներկայացնում հղի կանանց, 6 ամսականից մինչեւ 5 տարեկան երեխաների, 65 տարեկանից մեծ մարդկանց եւ խրոնիկ հիվանդություններ ունեցողների համար։
Գրիպով չվարակվելու եւ չհիվանդանալու համար խորհուրդ է տրվում առողջ ապրելակերպ վարել, հիվանդ մարդկանց հետ շփվելիս զգուշություն պահպանել, եղանակին համապատասխան հագնվել, հաճախ օդափոխել փակ տարածքները եւ լվանալ ձեռքերը։ Եթե դուք հայտնվել եք տարածքում, որտեղ առանց դիմակի հիվանդ մարդ կա, դուք կարող եք ինքներդ դիմակ հագնել, որպեսզի չվարակվեք։ Իսկ գրիպի պրոֆիլակտիկայի ամենագլխավոր մեթոդը սեզոնից առաջ պատվաստումն է։
Նա հավելեց, որ առաջին հերթին պետք է պատվաստվեն վերը թվարկված ռիսկային խմբի մարդիկ, ինչպես նաեւ բուժաշխատողները, քանի որ նրանք շատ են աշխատում հիվանդների հետ եւ նույնպես կարող են վարակվել։
Եթե դուք, այնուամենայնիվ, հիվանդացել եք, խորհուրդ չի տրվում դուրս գալ տնից եւ աշխատանքի կամ դպրոց/մանկապարտեզ գնալ, որպեսզի նվազեցվի բարդությունների զարգացման վտանգը եւ վարակի տարածումը։ Եթե դուք ստիպված եք որեւէ տեղ գնալ, բժշկական դիմակ հագեք, դա կօգնի վարակը չփոխանցել ուրիշներին։ Ինքնաբուժմամբ զբաղվել նույնպես խորհուրդ չի տրվում, իսկ առանց բժշկի նշանակման դեղորայք, մանավանդ հակաբիոտիկներ ընդունել՝ ոչ մի դեպքում չի կարելի։
Հիշեցնենք, որ այս սեզոնին սպասվում է գրիպի վարակի երեք շտամի՝ А H3-ի, А H1-ի եւ B-ի առավել բարձր ակտիվություն։

Представитель ВОЗ: Грипп – это не просто ОРВИ, грипп может убивать
Грипп – это не просто острая респираторная вирусная инфекция (ОРВИ), грипп может убивать из-за развивающихся осложнений. Об этом в беседе с журналистами сказал представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в Армении Егор Зайцев.
По оценкам ВОЗ, вспышки гриппа каждый год приводят к 3−5 миллионам случаев тяжелой болезни и к 390−650 000 смертей. Причиной смерти, как правило, становятся осложнения, развивающиеся из-за гриппа, поэтому смотреть на грипп "сквозь пальцы" и игнорировать риски, связанные с ним, ни в коем случае нельзя.
Риск развития осложнений из-за гриппа, по словам специалиста, выше всего у беременных женщин, у детей от 6 месяцев до 5 лет, у людей старше 65 лет, у пациентов с хроническими заболеваниями.
Чтобы не заразиться гриппом и не заболеть, рекомендуется придерживаться здорового образа жизни, соблюдать осторожность при общении с больными людьми, одеваться по погоде, часто проветривать закрытые помещения и мыть руки. Если вы оказались в помещении, где есть больной человек без маски, вы можете сами надеть маску, чтобы не заразиться. А самый главный метод профилактики гриппа – вакцинация перед началом сезона.
«Вакцинация работает, работает хорошо, и она безопасна», - подчеркнул Егор Зайцев.
Он добавил, что в первую очередь должны вакцинироваться люди из перечисленных выше групп риска, а также медработники, так как они много работают с ними и также рискуют заразиться.
Если Вы все же заболели, не рекомендуется выходить из дому и ходить на работу или в школу/детсад, чтобы снизить риск развития осложнений и распространения вируса. Если вы все-таки должны куда-то выйти, наденьте медицинскую маску – это поможет не передать инфекцию другим людям. Заниматься самолечением также не рекомендуется, а принимать лекарства, тем более антибиотики без назначения врача нельзя ни в коем случае.
Напомним, что в этом сезоне ожидается наиболее высокая активность трех штаммов вируса гриппа – А H3, А H1 и B.