Օսթեոարթրիտի դեմ դեղամիջոցները կարող են անցանկալի կողմնակի էֆեկտներ առաջացնել. մասնագետ
Օսթեոարթրիտի դեպքում սովորաբար կորտիկոստերոիդներ են նշանակում, որոնք օգնում են մեղմել ցավի զգացողությունը։ Բայց այս միջոցները սկսել են հարցեր առաջացնել մասնագետների մոտ։ Դոկտոր Ալի Գարմազին Բոստոնի համալսարանից կարծում է, որ անհրաժեշտ է փոխել մոտեցումը օսթեոարթրիտի թերապիայի հանդեպ։
Ինչպես տեղեկացնում է CBC News-ը, կատարվել է 459 պացիենտի հետազոտություն, որոնք անցյալ տարի ստացել են կորտիկոստերոիդների ներարկումներ ծնկի կամ ազդրի շրջանում։ Ներարկումներից հետո 8 տոկոսի մոտ առաջ է եկել 4 տիպի բարդություն. 6 տոկոսի մոտ հիվանդությունն սկսել է ավելի ակտիվ զարգանալ, 0,9 տոկոսի մոտ ոսկրերը կոտրվել են, 0,7 տոկոսի մոտ ոսկրի նեկրոզ է նկատվել եւ 0,7 տոկոսի մոտ էլ գրանցվել է հոդի ավելի արագ քայքայում, որն ուղեկցվել է ոսկրի հյուսվածքի կորստով։
Դոկտոր Գարմազիի կարծիքով՝ այս տվյալները բավական են՝ հրաժարվելու համար օսթեոարթրիտի ավանդական թերապիայից։
Մեկ այլ հետազոտություն, որն իրականացվել է 2017 թվականին, ցույց է տվել, որ ստեորիդ դեղամիջոցների ներարկումները ծնկի հոդում առանձնակի արդյունք չեն տվել ցավի սրության տեսակետից։ Փոխարենը նկատվել է հոդային տարածքի նեղացում եւ կռճիկի ծավալի կորուստ։
Իսկ Skeletal Radiology-ում այս տարի հրապարակված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ պացիենտների 70 տոկոսի պարագայում, որոնց ստերոիդ դեղեր են ներարկել ազդրի հոդերում, 44 տոկոսով ավելի հաճախ են բախվել խորացող օսթեոարթրիտի եւ 17 տոկոսով ավելի հաչախ՝ ոսկրի նեկրոզի հետ։

October 22, 2019  16:41
With osteoarthritis, corticosteroids are usually prescribed, which help to cope with pain. However, these funds began to raise questions from experts. Dr. Ali Guermazi from Boston University believes that it is necessary to change the view on the treatment of osteoarthritis.
According to CBC News, a study was conducted of 459 patients who received injections of corticosteroids into the knee or hip area last year. After injections, 8% developed 4 types of complications: in 6%, the disease began to progress more actively, in 0.9%, bone fractures developed, in 0.7%, bone necrosis developed, and in 0.7%, rapid joint destruction was observed, accompanied by loss bone tissue.
According to Dr. Guermazi, these data are enough to abandon the traditional therapy of osteoarthritis.
Another study conducted in 2017 showed that injections of steroid drugs into the knee joint did not give much effect in terms of reducing the severity of pain. But there was a narrowing of the joint space and a loss of cartilage volume.
A study published in Skeletal Radiology this year showed that 70 patients who received steroid injections of their thighs were 44% more likely to experience osteoarthritis progression and 17% more likely to have bone necrosis.