Առիթմիայի դեմ դեղը կարող է արդյունավետ լինել նաեւ քաղցկեղի բուժման համար
Առիթմիայի բուժման դեղերի բաղադրության մեջ կա ուաբաին. նյութ, որը կարող է ընտրողաբար ոչնչացնել խնդրահարույց, ծերացող բջիջները, այդ թվում՝ այն բջիջները, որոնք առաջանում են քաղցկեղի զարգացման ժամանակ կամ ճառագայթային թերապիայի ու քիմիաթերապիայի ազդեցության պատճառով: Այս մասին նշված է նոր հետազոտության մեջ, որի արդյունքները հրապարակվել են Nature Metabolism ամսագրում:
Օրգանիզմի ծերացմանը զուգահեռ՝ վնասված կամ ծեր բջիջներից ազատվելու մեխանիզմը պակաս արդյունավետ է դառնում: Եթե իմունային համակարգին չի հաջողվում դրանք ժամանակին ոչնչացնել, կարող են վերափոխվել եւ քաղցկեղի զարգացման բերել:
Սենոլիտիկները միջոցների կարգ են, որոնք վերացնում են խնդրահարույց բջիջները: Օրինակ՝ նավիտոկլակս դեղամիջոցն արդյունավետ է, բայց նաեւ լուրջ կողմնակի էֆեկտներ է առաջացնում՝ արյան մեջ թրոմբոցիտների եւ մակրոֆագերի ոչնչացում:
Լոնդոնի Բժշկական գիտությունների ինստիտուտի գիտնականները ուշադրություն են դարձրել ուաբաինի վրա, որը մտնում է սրտային անբավարարության, շողացող առիթմիայի եւ ռիթմի այլ խանագարումների դեմ դեղերի (սրտային գլիկոզիդների) բաղադրության մեջ: Դեղամիջոցը ստուգել են մկների նորմալ եւ ծերացող բջիջների վրա, եւ պարզվել է, որ այն սպանում է ծերացող բջիջները, այդ թվում՝ նախաքաղցկեղային եւ ճառագայթային թերապիայի հետեւանքնով վնասված բջիջները:
Եթե կլինիկական փորձարկումները հաստատեն գլիկոզիդների սենոլիտիկ ազդեցությունը, ապա դրանք հնարավոր կլինի անչափ արագ ներառել ուռուցքաբանության պրակտիկայի մեջ:

Arrhythmia medicine can also be effective in treating cancer
The medication used to treat arrhythmias contains ouabain, a substance that can selectively destroy problematic, aging cells, including those that are formed during the development of cancer or due to the effects of radiotherapy and chemotherapy, Nature Metabolism reported referring to a study.
According to RIA Novosti, as the body ages, the mechanism of getting rid of damaged or old cells becomes less effective. If the immune system fails to destroy them in time, they can degenerate and lead to the development of cancer.
Senolytics are a class of remedies that remove problem cells. For example, the drug Navitoclax is effective, but it also causes serious side effects - the death of platelets and macrophages in the blood.
Scientists from the London Institute of Medical Sciences drew attention to ouabain, which is part of the drugs for heart failure, atrial fibrillation and other rhythm disturbances (cardiac glycosides). The drug was tested on normal and aging cells of mice, and it turned out that it kills aging cells, including precancerous and affected radiation therapy.
If clinical trials confirm the senolytic effect of glycosides, they can be introduced into cancer practice very quickly.