Ինչո՞ւ է այդքան կարեւոր հետեւել օրգանիզմում D վիտամինի մակարդակին
D վիտամինի պակասը բացասաբար է անդրադառնում 60-ն անց մարդկանց մկանային համակարգի աշխատանքի վրա, պարզել են Դուբլինում Սուրբ Երրորդության քոլեջի աշխատակիցները:
The Indian Times-ը հաղորդում է, որ գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել ավելի քան 4 հազար տարեց կամավորների մասնակցությամբ եւ պարզել, որ վիտամինի դեֆիցիտի ֆոնին մկանային թուլությունը գրեթե 2 անգամ ավելի հաճախ է հանդիպել՝ վիտամինի նորմալ մակարդակի առկայության համեմատությամբ (40,4 տոկոս ընդդեմ 21,6 տոկոսի):
Այս վիտամինի պակասի պատճառով մարդկանց մկանային համակարգի աշխատանքի խանգարումները 3 անգամ ավելի հաճախ են հանդիպել՝ 25,2 տոկոս ընդդեմ 7,9 տոկոսի: Ստացվում է, որ D վիտամինի դեֆիցիտը զգալիորեն մեծացրել է մկանային ուժի եւ աշխատունակության նվազման հավանականությունը: Գիտնականներն ասում են, որ վիտամինի դեֆիցիտի կանխարգելումը թույլ կտա կանխել թե՛ մկանների, թե՛ ոսկորների հետ կապված խնդիրները:

Почему так важно следить за уровнем витамина D в организме?
Нехватка витамина D может негативно сказаться на работе мышечной системы у людей старше 60 лет, как выяснили Сотрудники Колледжа Святой Троицы в Дублине.
Как сообщает The Indian Times, ученые провели исследование с участием более 4000 пожилых добровольцев и установили, что на фоне дефицита витамина мышечная слабость встречалась почти в два раза чаще по сравнению с наличием нормального уровня витамина (40,4% против 21,6%).
Нарушение в работе мышечной системы у людей с нехваткой этого витамина встречалось в три раза чаще – 25,2% против 7,9%. Получалось, дефицит витамина D значительно увеличивал вероятность снижения мышечной силы и работоспособности. Профилактика дефицита витамина позволит предотвратить проблемы и с мышцами, и с костями, говорят ученые.