Հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդիկ ապրում են 7-10 տարով ավելի պակաս. հետազոտություն
Հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդիկ ապրում են 7-10 տարով ավելի պակաս: Այս մասին ասվում է Օրխուսի համալսարանի գիտնականների նոր հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է The Lancet-ում:
Հետազոտությունը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ընկաճխտը, տագնապային խանգարումներն ու հոգեակտիվ նյութերի օգտագործման հետ կապված խանգարումներն ազդում կյանքի տեւողության վրա:
Գիտնականների խոսքով՝ վաղաժամ մահվան ռիկսը բարձր է ցանկացած տարիքում հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդկանց համար:
Հետաքրքրական է, որ ինքնասպանության արդյունքում մահվան բարձր ռիսկից բացի՝ ընկճախտ կամ այլ հոգեկան խնդիրներ ունեցող մարդկանց մոտ բարձր է նաեւ մահվան ռիսկը մարմնական այնպիսի հիվանդությունների պատճառով, ինչպիսիք են՝ քաղցկեղ, ռեսպիրատոր հիվանդություններ, շաքարախտ:
Գիտնականները նաեւ պարզել են, որ չնայած նրան, որ հոգեկան հիվանդություններ ունեցող տղամարդկանց մոտ ավելի բարձր է քաղցկեղից մահանալու ռիսկը, նրանք ավելի հաճախ մահանում են սրտանոթային հիվանդություններից եւ թոքերի հիվանդություններից ավելի երիտասարդ տարիքում:

Люди с психическими расстройствами живут на 7-10 лет меньше – исследование
Люди с психическими расстройствами умирают в среднем на 7-10 лет раньше, чем люди без психиатрических проблем. Об этом говорится в новом исследовании ученых из Орхусского университета, опубликованном в The Lancet.
Исследование наглядно показало, как такие расстройства, как депрессия, тревожные расстройства и расстройства, связанные с употреблением психоактивных веществ, влияют на продолжительность жизни людей.
По словам ученых, риск преждевременной смерти выше для людей с психическими расстройствами в любом возрасте. Рассматривая различия в средней ожидаемой продолжительности жизни, авторы обнаружили, что у мужчин и женщин с психическими расстройствами она на 10 и 7 лет соответственно короче по сравнению со среднестатистическим датчанином того же возраста.
Интересно, что помимо повышенного риска смерти в результате самоубийства, у людей с депрессией и другими психиатрическими проблемами также повышенный риск смерти из-за соматических заболеваний, таких как рак, респираторные заболевания, диабет.
Ученые также обнаружили, что, хотя у мужчин с психическими заболеваниями более высокий риск умереть от рака, они гораздо чаще умирают от сердечно-сосудистых заболеваний и заболеваний легких в более молодом возрасте по сравнению с населением в целом.