Հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդիկ ապրում են 7-10 տարով ավելի պակաս. հետազոտություն
Հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդիկ ապրում են 7-10 տարով ավելի պակաս: Այս մասին ասվում է Օրխուսի համալսարանի գիտնականների նոր հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է The Lancet-ում:
Հետազոտությունը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ընկաճխտը, տագնապային խանգարումներն ու հոգեակտիվ նյութերի օգտագործման հետ կապված խանգարումներն ազդում կյանքի տեւողության վրա:
Գիտնականների խոսքով՝ վաղաժամ մահվան ռիկսը բարձր է ցանկացած տարիքում հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդկանց համար:
Հետաքրքրական է, որ ինքնասպանության արդյունքում մահվան բարձր ռիսկից բացի՝ ընկճախտ կամ այլ հոգեկան խնդիրներ ունեցող մարդկանց մոտ բարձր է նաեւ մահվան ռիսկը մարմնական այնպիսի հիվանդությունների պատճառով, ինչպիսիք են՝ քաղցկեղ, ռեսպիրատոր հիվանդություններ, շաքարախտ:
Գիտնականները նաեւ պարզել են, որ չնայած նրան, որ հոգեկան հիվանդություններ ունեցող տղամարդկանց մոտ ավելի բարձր է քաղցկեղից մահանալու ռիսկը, նրանք ավելի հաճախ մահանում են սրտանոթային հիվանդություններից եւ թոքերի հիվանդություններից ավելի երիտասարդ տարիքում:

October 31, 2019  17:35
People with mental disorders die nearly 7-10 years earlier than people without psychiatric problems, The Lancet reported referring to a study.
The study clearly showed how disorders such as depression, anxiety disorders, and substance use disorders affect people's lifespan.
According to scientists, the risk of premature death is higher for people with mental disorders at any age.
By the way, with increased risk of death due to suicide, people with depression and other psychiatric problems also have an increased risk of death due to somatic diseases such as cancer, respiratory diseases, and diabetes.
Scientists also found that while men with mental illnesses are at a higher risk of dying from cancer, they are much more likely to die from cardiovascular and lung diseases at a younger age than the general population.