Նույնիսկ քիչ վազելը նվազեցնում է վաղաժամ մահվան ռիսկը. հետազոտություն
Նույնիսկ քիչ վազելը նվազեցնում է վաղաժամ մահվան ռիկսը՝ պնդում են ավստրալացի գիտնականները, որոնք 232 149 մարդու մասնակցությամբ 14 հետազոտություն են անցկացրել: Նրանց աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են British Journal of Sports Medicine-ում:
Ըստ վերլուծության՝ մարդկանց մոտ, ովքեր վազել են ցանկացած հեռավորությամբ, բոլոր պատճառներով մահվան ռիսկը եղել է 27%-ով ավելի ցածր, քան նրանց մոտ, ովքեր դա չեն արել: Վազքը նաեւ կապված է սրտանոթային հիվանդություններից եւ քաղցկեղից մահվան ռիսկի նվազեցման հետ՝ 30% եւ 23%, համապատասխանաբար:
Վիկտորիա համալսարանից հետազոտության առաջատար հեղինակ Ժելկո Պեդիշիչը նշել է, որ իրենց հետազոտության տվյալները կարող են մոտիվացնել ֆիզիկապես ոչ ակտիվ մարդկանց: Նա նաեւ նշել է, որ բուժաշխատողները երբեմն վախենում են խրախուսել վազքը՝ ենթադրելով, որ նման վարժությունները կարող են կապված լինել սրտի հանկարծակի կանգի հետ: Սակայն ավստրալացի գիտնականները համաձայն չեն այդ կարծիքին:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խորհուրդների՝ 18-64 տարեկան մարդիկ պետք է շաբաթական 150 րոպե տրամադրեն չափավոր եւ 75 րոպե ակտիվ վարժություններին:

November 7, 2019  19:01
Even a little running reduces the risk of premature death, as Australian scientists found after analyzing the results of 14 previous studies involving 232,149 people.
"Overall, people who ran any distance were associated with a 27% lower risk of death from all causes than those who did not, the meta-analysis shows. Running was also associated with a 30% and 23% lower risk of death from cardiovascular disease and cancer, respectively," CNN reported.
Lead researcher Željko Pedišić told CNN: "Our findings may motivate physically inactive individuals to take up running and those who already run to keep on doing it."
According to the recommendations of the World Health Organization (WHO), adults between the ages of 18 and 64 years should do 150 minutes of moderate or 75 minutes of vigorous exercise every week.