Նույնիսկ քիչ վազելը նվազեցնում է վաղաժամ մահվան ռիսկը. հետազոտություն
Նույնիսկ քիչ վազելը նվազեցնում է վաղաժամ մահվան ռիկսը՝ պնդում են ավստրալացի գիտնականները, որոնք 232 149 մարդու մասնակցությամբ 14 հետազոտություն են անցկացրել: Նրանց աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են British Journal of Sports Medicine-ում:
Ըստ վերլուծության՝ մարդկանց մոտ, ովքեր վազել են ցանկացած հեռավորությամբ, բոլոր պատճառներով մահվան ռիսկը եղել է 27%-ով ավելի ցածր, քան նրանց մոտ, ովքեր դա չեն արել: Վազքը նաեւ կապված է սրտանոթային հիվանդություններից եւ քաղցկեղից մահվան ռիսկի նվազեցման հետ՝ 30% եւ 23%, համապատասխանաբար:
Վիկտորիա համալսարանից հետազոտության առաջատար հեղինակ Ժելկո Պեդիշիչը նշել է, որ իրենց հետազոտության տվյալները կարող են մոտիվացնել ֆիզիկապես ոչ ակտիվ մարդկանց: Նա նաեւ նշել է, որ բուժաշխատողները երբեմն վախենում են խրախուսել վազքը՝ ենթադրելով, որ նման վարժությունները կարող են կապված լինել սրտի հանկարծակի կանգի հետ: Սակայն ավստրալացի գիտնականները համաձայն չեն այդ կարծիքին:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խորհուրդների՝ 18-64 տարեկան մարդիկ պետք է շաբաթական 150 րոպե տրամադրեն չափավոր եւ 75 րոպե ակտիվ վարժություններին:

Даже небольшие пробежки снижают риск преждевременной смерти – исследование
Даже небольшие пробежки снижают риск преждевременной смерти, как выяснили австралийские ученые, проанализировавшие результаты проведенных ранее 14 исследований с участием 232 149 человек. Результаты их работы опубликованы в British Journal of Sports Medicine.
Согласно анализу, у людей, которые бегали на любые расстояния, риск смерти от всех причин был на 27% ниже, чем у тех, кто этого не делал. Бег также был связан со снижением риска смерти от сердечно-сосудистых заболеваний и рака на 30% и 23%, соответственно.
Ведущий автор исследования Желько Педишич из Университета Виктории в Мельбурне отметил, что данные их исследования могут мотивировать физически неактивных людей начать бегать, а тех, кто уже бегает – продолжать это делать. Он также отмечает, что медицинские работники иногда опасаются поощрять бег, полагая, что энергичные упражнения связаны внезапной смертью от остановки сердца. Однако австралийские ученые не согласны с этим мнением, считая, что польза от бега перевешивает риск.
Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), взрослые в возрасте от 18 до 64 лет должны еженедельно выполнять 150 минут умеренных или 75 минут энергичных упражнений.