ՄԻԱՎ-ով պացիենտներին ավելի հաճախ սպառնում է սրտի կանգից մահը․ հետազոտություն
ՄԻԱՎ-ով պացիենտների կարդիոգրամայի վրա նշվում է QT միջակայքի մեծ փոփոխականություն։ Հենց այդ պատճառով է նրանց հաճախ սպառնում սրտի կանգից մահը, ինչպես պարզել են Ջոնս Հոփկինսի համալսարանին կից բժշկական դպրոցի գիտնականները։ Նրանց նոր հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Circulation ամսագրում։
The Health Site-ը հայտնում է, որ հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ իրենք կարողացել են խորացնել այն ընբռնումը, թե հատկապես ինչ ազդեցություն ունի ՄԻԱՎ-վարակը պացիենտների օրգանիզմի վրա ընդհանրապես եւ սրտանոթային համակարգի վրա մասնավորապես։ Իմանալով ՄԻԱՎ-ի եւ սրտի խնդիրների փոխկապակցվածության մասին՝ բժիշկները կկարողանան լրացուցիչ գնահատել ՄԻԱՎ-ով պացիենտների սրտի էլեկտրական ակտիվությունը՝ այն բանի համար, որպեսզի նվազեցնեն սրտի անսպասելի կանգի հավանականությունը, որը հաճախ ավարտվում է մարդու մահվամբ։
«Հիմնական ուղերձն այն է, որ պացիենտներին ՄԻԱՎ-ի ավելի վաղ սկսված բուժումը անհրաժեշտ է շարունակել հակառետրովիրուսային թերապիայի օգնությամբ եւ հետեւել արյան մեջ վարակի քանակին,- ասում է հետազոտության հեղինակ Ամիր Հերավին,- Սակայն նաեւ անհրաժեշտ է առողջ սննդի, ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության, ծխելուց հրաժարվելու եւ դիաբետը բուժելու միջոցով նվազեցնել սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկի ավանդական գործոնները։ Դա փոխհատուցում է առանց այն էլ լուրջ ճնշումը, որը ՄԻԱՎ-ը գործադրում է սրտի վրա»։
Հերավիի խոսքերով, առաջին անգամ ՄԻԱՎ-ով պացիենտների շրջանում սրտի անսպասելի կանգից մահացության աճ գրանցվել է 2012թ․՝ Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանում։ Մինչեւ վերջին ժամանակներս դրա կենսաբանական պատճառները պարզ չէին։ Հետազոտության հեղինակները տեղեկատվության մեծ ծավալ են հավաքել 30 տարվա մեջ, որի ընթացքում գիտնականները հետեւել են 4 ամերիկյան քաղաքներից գեյերի եւ բիսեքսուալների առողջությանը։ Բացի այդ, նրանք կենտրոնացել են առանց ՄԻԱՎ-ի 534 եւ ՄԻԱՎ-ով 589 տղամարդկանց (որոնց մոտ արյան մեջ վարակի մակարդակն անորոշ է եղել՝ հակառետրովիրուսային թերապիայի հաշվին) մասին տեղեկատվության վրա։ Հետազոտության ընթացքում յուրաքանչյուր մասնակից ունեցել է անձնական էլեկտակարդիոգրաֆ՝ սրտի ռիթմին անընդհատ հետեւելու համար։

Пациентам с ВИЧ чаще угрожает смерть из-за остановки сердца – исследование
У пациентов с ВИЧ-инфекцией на кардиограмме отмечается большая вариабельность интервала QT. Именно поэтому им чаще угрожает смерть от остановки сердца, как выяснили ученые из Школы медицины при Университете Джонса Хопкинса. Результаты их нового исследования были опубликованы в журнале Circulation.
Как сообщает The Health Site, авторы исследования из полагают, что смогли углубить понимание того, какое именно воздействие ВИЧ-инфекция оказывает на организм пациентов в целом и на сердечно-сосудистую систему в частности. Зная о взаимосвязи между ВИЧ и проблемами с сердцем, лечащие врачи смогут дополнительно оценивать электрическую активность сердца пациентов с ВИЧ для того, чтобы снизить риск внезапной остановки сердца, часто заканчивающейся смертью человека.
«Основным посылом является то, что пациентам необходимо продолжать рано начатое лечение ВИЧ-инфекции с помощью антиретровирусной терапии и следить за количеством вируса в крови, - говорит автор исследования Амир Херави. - Но также нужно уменьшать традиционные факторы риска сердечно-сосудистых заболеваний благодаря здоровому питанию, физическим нагрузкам, отказу от курения и лечению диабета. Это компенсирует и без того серьезное давление, которое оказывает ВИЧ на сердце».
По словам Херави, впервые рост смертности от внезапной остановки сердца у пациентов с ВИЧ-инфекцией был задокументирован в 2012 году в районе Сан-Франциско. До последнего времени биологические причины этого оставались неясными. Авторы исследования собрали большой объем информации за 30 лет, в ходе которых ученые вели наблюдения за здоровьем геев и бисексуалов из 4 американских городов. Кроме этого, они сосредоточились на информации о 534 мужчинах без ВИЧ-инфекции, и еще 589 с ВИЧ-инфекцией, у которых вирус в крови был на неопределяемом уровне за счет антиретровирусной терапии. В ходе исследования каждый участник носил портативный электрокардиограф для постоянного отслеживания ритма сердца.