ՄԻԱՎ-ով պացիենտներին ավելի հաճախ սպառնում է սրտի կանգից մահը․ հետազոտություն
ՄԻԱՎ-ով պացիենտների կարդիոգրամայի վրա նշվում է QT միջակայքի մեծ փոփոխականություն։ Հենց այդ պատճառով է նրանց հաճախ սպառնում սրտի կանգից մահը, ինչպես պարզել են Ջոնս Հոփկինսի համալսարանին կից բժշկական դպրոցի գիտնականները։ Նրանց նոր հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Circulation ամսագրում։
The Health Site-ը հայտնում է, որ հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ իրենք կարողացել են խորացնել այն ընբռնումը, թե հատկապես ինչ ազդեցություն ունի ՄԻԱՎ-վարակը պացիենտների օրգանիզմի վրա ընդհանրապես եւ սրտանոթային համակարգի վրա մասնավորապես։ Իմանալով ՄԻԱՎ-ի եւ սրտի խնդիրների փոխկապակցվածության մասին՝ բժիշկները կկարողանան լրացուցիչ գնահատել ՄԻԱՎ-ով պացիենտների սրտի էլեկտրական ակտիվությունը՝ այն բանի համար, որպեսզի նվազեցնեն սրտի անսպասելի կանգի հավանականությունը, որը հաճախ ավարտվում է մարդու մահվամբ։
«Հիմնական ուղերձն այն է, որ պացիենտներին ՄԻԱՎ-ի ավելի վաղ սկսված բուժումը անհրաժեշտ է շարունակել հակառետրովիրուսային թերապիայի օգնությամբ եւ հետեւել արյան մեջ վարակի քանակին,- ասում է հետազոտության հեղինակ Ամիր Հերավին,- Սակայն նաեւ անհրաժեշտ է առողջ սննդի, ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության, ծխելուց հրաժարվելու եւ դիաբետը բուժելու միջոցով նվազեցնել սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկի ավանդական գործոնները։ Դա փոխհատուցում է առանց այն էլ լուրջ ճնշումը, որը ՄԻԱՎ-ը գործադրում է սրտի վրա»։
Հերավիի խոսքերով, առաջին անգամ ՄԻԱՎ-ով պացիենտների շրջանում սրտի անսպասելի կանգից մահացության աճ գրանցվել է 2012թ․՝ Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանում։ Մինչեւ վերջին ժամանակներս դրա կենսաբանական պատճառները պարզ չէին։ Հետազոտության հեղինակները տեղեկատվության մեծ ծավալ են հավաքել 30 տարվա մեջ, որի ընթացքում գիտնականները հետեւել են 4 ամերիկյան քաղաքներից գեյերի եւ բիսեքսուալների առողջությանը։ Բացի այդ, նրանք կենտրոնացել են առանց ՄԻԱՎ-ի 534 եւ ՄԻԱՎ-ով 589 տղամարդկանց (որոնց մոտ արյան մեջ վարակի մակարդակն անորոշ է եղել՝ հակառետրովիրուսային թերապիայի հաշվին) մասին տեղեկատվության վրա։ Հետազոտության ընթացքում յուրաքանչյուր մասնակից ունեցել է անձնական էլեկտակարդիոգրաֆ՝ սրտի ռիթմին անընդհատ հետեւելու համար։

HIV patients more likely to die due to heart failure, study says
It has been found that there is more variability of QT interval -- in men living with the HIV virus, The Health Site reported.
That is why they are more often threatened with death from cardiac arrest, scientists from the Johns Hopkins University School of Medicine found out. The study was published in Circulation journal.
The authors of the study believe that they were able to deepen their understanding of exactly what effect HIV infection has on the patient’s body in general and on the cardiovascular system in particular. Knowing the relationship between HIV and heart problems, physicians will be able to further evaluate the electrical activity of the heart of HIV patients in order to reduce the risk of sudden cardiac arrest, often resulting in human death.
“The take-home message to patients and providers at this time is that it’s still most important to treat early and control HIV infection with antiretroviral therapies, stick to therapy and continue to monitor virus levels,” said lead author Amir Heravi, a medical student at the Johns Hopkins University School of Medicine.
According to Heravi, the first increase in mortality from sudden cardiac arrest in patients with HIV infection was documented in 2012 in the San Francisco area.
"In a bid to learn more, the Johns Hopkins researchers used data collected from the National Institutes of Health Multicenter AIDS Cohort Study (MACS), an ongoing 30-year study that follows the health of gay and bisexual men from four US cities. Specifically, they focused on medical information gathered from 534 men without HIV infection, and 589 men living with HIV, of whom 83 per cent had undetectable levels of the virus in their blood as a result of antiretroviral therapy. Some 61 per cent of the men self-identified as white, 25 per cent as African American and 14 per cent as Hispanic or “other.” Participants were an average age of 57, and those with HIV had been treated for the disease for approximately 13 years," the source noted.