Ինչպե՞ս կանխել ժամանակից շուտ կնճիռների առաջացումը. մաշկաբանի խորհուրդներ
Որպեսզի մաշկը պահպանի երիտասարդությունը, անհրաժեշտ է հետեւել մի քանի պարզ կանոնների՝ չծխել, լինել ֆիզիկապես ակտիվ եւ մաշկը խոնավեցնել քսուքների օգնությամբ ու կանոնավորապես բավականաչափ ջուր խմելու միջոցով։ NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել մաշկաբան Կարեն Հովսեփյանը։
Մասնագետի խոսքով՝ վերջին տարիներին ժամանակակից բժշկությունը ավելի մեծ ուշադրություն է նվիրում ջրի կարեւորությանն օրգանիզմի համար. ավելի մեծ թվով հետազոտություններ են հաստատում, որ եթե չկան հակացուցումներ (օրինակ՝ սրտի որոշ խնդիրներ), անհրաժեշտ է բավականաչափ ջուր խմել օրվա ընթացքում։
Ջուրը, մասնագետի խոսքով, իսկապես օգնում է խոնավեցնել մաշկը «ներսից», իսկ խոնավեցնող քսուքները (որոնք ցանկալի է ընտրել ըստ մաշկի տեսակի)՝ դրսից։ Լավ խոնավեցված մաշկը ավելի դանդաղ է կորցնում ձգությունը տարիքի հետ եւ ավելի երկար է պահպանում երիտասարդությունը։
«Օրվա ընթացքում շատ կարեւոր է բավականաչափ ջուր խմել, դա մաքրում է ե՛ւ օրգանիզմը, ե՛ւ օգնում է ազատվել ավելորդ քաշից, ե՛ւ նպաստում է մաշկի խոնավեցմանը, ե՛ւ կանխում է ժամանակից շուտ կնճիռների առաջացումը»,- ասաց մաշկաբանը։
Նրա խոսքով՝ դեմքին կնճիռների առաջացումը, իհարկե, հիմնականում կախված է գենետիկայից եւ կլիմայական պայմաններից, բայց եւ կենսակերպը նույնպես մեծ դեր է խաղում. վնասակար սովորություններն արագացնում են մաշկի ծերացումը եւ կնճիռների գոյացումը, իսկ առողջ ապրելակերպը, ընդհակառակը, դանդաղեցնում է այդ գործընթացները եւ օգնում պահպանել մաշկը երիտասարդ ու գեղեցիկ։
«Եթե մարդը չի ծխում, կանոնավորապես ջուր է խմում, օգտվում է խոնավեցնող քսուքներից, նա միանշանակ դանդաղ կծերանա, ե՛ւ մաշկը, ե՛ւ ամբողջ օրգանիզմը, ե՛ւ սիրտ-անոթային համակարգը, ե՛ւ անգամ ուղեղը»,- ասաց մասնագետը։

Как предотвратить раннее появление морщин? Советы дерматолога
Чтобы кожа сохраняла молодость, необходимо следовать нескольким простым правилам: не курить, быть физически активным и увлажнять кожу с помощью кремов и регулярным питьем достаточного количества воды. Такое мнение в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine выразил дерматолог Карен Овсепян.
По словам специалиста, в последние годы современная медицина обращает все больше внимания на важность воды для организма: все больше исследований подтверждают, что если нет противопоказаний (например, некоторые проблемы с сердцем), необходимо пить достаточное количество воды в течение дня.
Вода, по словам специалиста, действительно помогает увлажнять кожу «изнутри», а увлажняющие кремы (которые желательно подбирать по типу кожи) – снаружи. Хорошо увлажненная кожа медленнее теряет эластичность с возрастом и дольше остается молодой.
«В течение дня очень важно пить достаточно воды – это и очищает организм, и помогает избавиться от лишнего веса, и способствует увлажнению кожи, и обеспечивает профилактику раннего появления морщин», - сказал дерматолог.
По его словам, появление морщин на лице, конечно, во многом зависит от генетики и климатических условий, но и образ жизни играет большую роль: вредные привычки ускоряют старение кожи и появление морщин, а здоровый образ жизни, наоборот, замедляет эти процессы и помогает сохранить кожу молодой и красивой.
«Если человек не курит, регулярно пьет воду, пользуется увлажняющими кремами, он однозначно будет медленнее стареть – и кожа, и весь организм, и сердечно-сосудистая система, и даже мозг», - сказал специалист.