Ապուրները կարող են օգտակար լինել մահացու հիվանդության դեմ
Մսից եւ բանջարեղենից պատրաստված որոշ ապուրներ կարող են ընդհատել Plasmodium falciparum վտանգավոր մակաբույծի կենսացիկլը, որն առաջ է բերում մալյարիա, պարզել են Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի գիտնականները։
Ինչպես տեղեկացնում է MedicalXpress-ի մամլո հաղորդագրությունը, հետազոտողները վերլուծել են տնական 56 ապուրի նմուշներ, որոնց բաղադրատոմսերը փոխանցվել են սերնդեսերունդ եւ օգտագործվել տենդի բուժման համար։ Զտված լուծույթները ինկուբացրել են 72 ժամվա ընթացքում P.falciparum-ի տարբեր կուլտուրաների հետ։ Պարզվել է, որ 5 ապուր իրոք կարող են արգելակել մակաբույծի բազմացումը 50 տոկոսով՝ արգելակելով սեռական հասունացումը։
Ապուրների բաղադրությունը, որոնք արդյունավետ են եղել մալյարիայի դեմ պայքարում, տարբերվել է, դրա համար գիտնականներն առայժմ չգիտեն, թե հատկապես որ բաղադրիչները կարող են օգտակար լինել։ Դրանք պետք է որոշվեն գալիք հետազոտություններում եւ թեսթավորվեն կլինիկական փորձարկումներում։

Soups can be healthy against deadly diseases
Some meat and vegetable soups can interrupt the life cycle of the dangerous parasite Plasmodium falciparum, which causes malaria, said scientists from Imperial College London.
According to a medical press release on MedicalXpress, the researchers analyzed samples of 56 home-made broths, the recipes of which were passed down from generation to generation and were used to treat fever. The filtered extracts were incubated for 72 hours with various cultures of P. falciparum. It turned out that five broths can actually inhibit the reproduction of the parasite by 50%, blocking puberty.
The composition of soups, which have shown effectiveness in the fight against malaria, has varied, so scientists do not yet know which ingredients may be useful. They will be identified in future studies and tested in clinical trials.