Որքա՞ն հաճախ պետք է լվանալ սավանը
Նույնիսկ եթե մարդն իրեն մաքրասեր է համարում, նրա անկողնում մաշկի մահացած բջիջներ, ճարպ, քրտինք եւ փոշու տիզ է մնում: Այս պատճառով անկողնու սպիտակեղենը պետք է լվանալ հաճախ, առավել եւս, որ մարդը չի կարող ադեկվատ գնահատել սեփական մարմնի հոտերն ու ի վիճակի չէ գնահատելու սեփական անկողնու թարմությունը հոտառության միջոցով՝ պնդում է հիգիենիստ Լաուրա Հուդմանը:
Մասնագետի խոսքով՝ ոչ թարմ սպիտակեղենը ժամանակի ընթացքում կարող է առողջական տարբեր խնդիրների հանգեցնել՝ գրգռված մաշկ, բշտիկներ, փոշու տիզերի նկատմամբ ալերգիկ ռեակցիաներ եւ այլն:
Որքա՞ն հաճախ պետք է լվանալ սավանը: Մասնագետների խորհուրդները հրապարակել է Prevention ամսագիրը:
«Որպես կանոն՝ սավանը փոխել եւ լվանալ պետք է ամեն 1-2 շաբաթը մեկ: Սակայն եթե դուք կամ ձեր կողակիցը ուժեղ քրտնարտադրություն եք ունենում, զբաղվում եք սեքսով, սովորոթյուն ունեք մերկ վիճակում քնել կամ անկողինը կիսում եք ընտանի կենդանիների հետ, սպիտակեղենն ավելի արագ է կեղտոտվում: Այդ դեպքում պետք է այն փոխել շաբաթական մեկ-երկու անգամ»,- ասել է Հուդմանը:
Մասնագետը հավելել է, որ դեմքին բշտիկների հայտնվելու դեպքում հակտապես պետք է ուշադրություն դարձնել բարձերեսին եւ այն փոխել շաբաթական 2-3 անգամ:
Իսկ ի՞նչ կլինի, եթե սավանն այդքան հաճախ չլվանաք:
Նյու Յորքի Մաունթ Սինայ բժշկական կենտրոնի կոսմետոլոգիական եւ կլինիկական հետազոտությունների տնօրեն, բժիշկ Ջոշուա Ցայհները պնդում է, որ ամեն ժամ մարդու մարմինը կորցնում է մոտ 200 մլն մաշկի մահացած բջիջ: Այդ բջիջները մնում են անկողնում: Եթե սավանը հաճախ չփոխեք եւ չլավանաք, ապա դա կարող է ալերգիկ ախտանիշների առաջացման պատճառ դառնալ՝ փռշտոց, հարբուխ, խռխռոց, դժվար շնչառություն:
Բացի այդ, սավանը կլանում է քրտինքը, կոսմետիկ միջոցները, թեփը:
«Քանի որ այդ բոլոր նյութերը քնի ժամանակ կպչում են մաշկին, կարող է խնդիրների մի ամբողջ շարք առաջանալ՝ մաշկի գրգռվածությունից մինչեւ բշտիկներ եւ ինֆեկցիաներ: Եթե դուք չոր կամ զգայուն մաշկ ունեք, էկզեմա կամ վարդագույն կորյակներ, ապա ամենից շատ եք ենթարկվում ռիսկին, քանի որ ձեր մաշկի բարիերն արդեն թուլացած է»,- զգուշացրել է փորձագետը:

Как часто нужно стирать простыни?
Даже если человек считает себя чистоплотным, в его постели много пылевых клещей, пота, жира и отмерших клеток кожи. Именно поэтому постельное белье нужно стирать часто, тем более, что человек не может адекватно оценивать запахи собственного тела и не в состоянии оценить своим обонянием свежесть собственных простыней, как утверждает гигиенист Лаура Гудман.
По словам специалиста, несвежие простыни со временем могут привести к различным проблемам со здоровьем, в том числе к раздраженной коже, прыщам и аллергическим реакциям на пылевых клещей и так далее.
Так как же часто нужно стирать простыни? Рекомендации специалистов об этом опубликовал журнал Prevention.
«Как правило, менять и стирать простыни необходимо каждые 1-2 недели. Но если вы или ваш партнер сильно потеете, занимаетесь сексом, имеете привычку спать в обнаженном виде или делить свою кровать с домашними животными, белье загрязняется гораздо быстрее. В таком случае его следует менять один-два раза в неделю», - сказала Лаура Гудман.
Кроме того, добавила специалист, при склонности к появлению прыщей на лице следует особенно внимательно следить за чистотой наволочек и менять их два-три раза в неделю.
А что будет, если не стирать простыни так часто?
Директор косметологических и клинических исследований в области дерматологии в Медицинском центре Маунт Синай в Нью-Йорке, доктор Джошуа Цайхнер утверждает, что каждый час человеческое тело теряет около 200 миллионов мертвых клеток кожи. Эти клетки остаются в постели, и ими питаются крошечные пылевые клещи, продукты жизнедеятельности которых являются одним из наиболее распространенных спусковых механизмов для развития аллергии. Если регулярно не менять и не стирать простыни, это может стать причиной аллергических симптомов – чихания, насморка, хрипов, затрудненного дыхания.
Кроме того, простыни впитывают пот, косметические средства, выделения и перхоть.
«Поскольку все эти вещества находятся в тесном контакте с кожей во время сна, может возникнуть целый ряд проблем – от раздражения кожи до прыщей и инфекций. Если у вас сухая или чувствительная кожа, имеются экзема или розацеа, то вы подвергаетесь наибольшему риску, потому что ваш кожный барьер уже ослаблен», - предостерег эксперт.