Հինգ դեռահասից չորսի առողջությունը տուժում է քիչ շարժունակ կենսակերպի պատճառով. ԱՀԿ
Ժամանակակից դեռահասները վարում են քիչ շարժունակ կենսակերպ, ֆիզկուլտուրայով չեն զբաղվում եւ երկար են նստում, ինչը նրանց առողջությունը լուրջ վտանգի է ենթարկում: Այսպիսի եզրակացության են հանգել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մասնագետները, որոնք իրենց նոր հետազոտությունը հրապարակել են Lancet Child and Adolescent Health ամսագրում:
Հետազոտությունը ներառել է աշխարհի 146 երկրից 1,6 մլն մարդու տվյալները: Ըստ դրա արդյունքների՝ 11-17 տարեկան դեռահասների 80 տոկոսից ավելին օրական նվազագույնը մեկ ժամ ֆիզիկական ակտիվություն «չի լրացնում»:
«Հինգ դեռահասից չորսը պարբերական ֆիզիկական ակտիվությունից չի ստանում ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջության համար այն օգուտը, որը կարող էր ստանալ»,- ասել է հետազոտության համահեղինակ Ֆիոնա Բուլլը:
Հետազոտության համաձայն՝ ամբողջ աշխարհում աղջիկները տղաներից պակաս ակտիվ են. ԱՀԿ նորմերին չի համապատասխանել աղջիկների 85 տոկոսի եւ տղաների 78 տոկոսի ֆիզիկական ակտիվությունը: Չնայած իրավիճակը բավականին անմխիթարական է աշխարհի բոլոր երկրներում, որոշ երկրներում այն ավելի վատթար է, քան մյուսներում: Այսպես՝ Բանգլադեշում բավարար շարժուն չէ դեռահասների 66 տոկոսը, իսկ Հարավային Կորեայում՝ ամբողջ 94 տոկոսը:
Դեռահասներին քիչ շարժունակության են դրդում ավելի հաճախ ժամանակակից տեխնոլոգիաները. դեռահասները չափից ավելի շատ ժամանակ են անցկացնում սմարթֆոններով կամ այլ սարքերով:
Հետազոտության հեղինակների խոսքով՝ կախված ակտիվության անկման աստիճանից, աճում է ճարպակալման մակարդակը: Ըստ ԱՀԿ-ի՝ ֆիզիկական ակտիվությունը մեծ քանակությամբ օգտակար արդյունքներ ունի, ներառյալ սրտի, անոթների, թոքերի եւ ոսկորների առողջության բարելավումը:

ВОЗ: Здоровье 4 из 5 подростков страдает из-за малоподвижного образа жизни
Современные подростки ведут малоподвижный образ жизни, не занимаются физкультурой и много сидят, что подвергает их здоровье серьезному риску. К такому выводу пришли специалисты из Всемирной организацией здравоохранения, опубликовавшие свое новое исследование в журнале Lancet Child and Adolescent Health.
Исследование включало данные 1,6 миллионов человек из 146 стран мира. Согласно его результатам, более 80% подростков в возрасте 11-17 лет «недобирают» как минимум один час физической активности в день.
«4 из 5 подростков не получают той пользы для физического и психического здоровья от регулярной физической активности, которую могли бы», - сказала Фиона Булл, соавтор исследования.
Согласно исследованию, девочки во всем мире менее активны, чем мальчики: нормам ВОЗ не соответствовала физическая активность 85% девочек и 78% мальчиков. Хотя ситуация довольно плачевная во всех странах мира, в некоторых дела обстоят хуже, чем в других. Так, в Бангладеш недостаточно подвижны 66% подростков, а в Южной Корее – аж 94%.
К малоподвижности подростков чаще всего толкают современные технологии: подростки слишком много времени проводят со смартфонами или другими устройствами.
По словам авторов исследования, по мере того, как падает активность, растет уровень ожирения. Согласно ВОЗ, физическая активность обладает большим количеством полезных эффектов, включая улучшение здоровья сердца, сосудов, легких и костей.