Ինչո՞ւ տղամարդիկ չպետք է շատ ճարպոտ մթերքներ ուտեն
Մակգիլա համալսարանի գիտնականները կապ են գտել ճարպոտ մթերքների օգտագործման եւ շագանակագեղձի քաղցկեղի միջեւ:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ մասնագետները վերլուծել են 319 մարդու տվյալներ: Պարզվել է, որ շագանակագեղձի քաղցկեղից մահվան ռիսկը 4 անգամ ավելի շատ է եղել նրանց մոտ, ում սննդակարգը հարուստ է եղել հագեցված ճարպերով:
Հետաքրքիր է, որ այդ եզրակացությունն արդիական է՝ անկախ պացիենտի տարիքից եւ օնկոլոգիական հիվանդության տեւողությունից:
Ավելի մանրամասն հետազոտությունը թույլ է տվել պարզել, որ սննդի մեջ հագեցված ճարպերի օգտագործումն առաջացնում է բջիջների վերածրագրավորում, քաղցկեղի արագացում, ինչը իր հերթին մեծացնում է մահվան ելքի ռիսկը:
Գիտնականների խոսքով՝ եթե կրճատվի ճարպերի քանակը, ապա կարելի է դանդաղեցնել քաղցկեղի զարգացումը վաղ փուլերում:
Հիշեցնենք, որ վերջին հետազոտությունը ցույց է տվել ճարպոտ մթերքների օգտագործման եւ աղիների քաղցկեղի միջեւ կապը:

Почему мужчинам не стоит есть много жирных продуктов?
Ученые из Центра здравоохранения Университета Макгилла обнаружили связь между употреблением пищи с высоким содержанием жиров и раком предстательной железы.
Как передает ТАСС, специалисты проанализировали данные 319 человек, касавшиеся питания и экспрессии «ракового гена» MYC. Как выяснилось, риск смерти от рака простаты у тех, чей рацион богат насыщенными жирами, в 4 раза выше, чем у мужчин, практически не употребляющих такие жиры.
Интересно, что этот вывод актуален вне зависимости от возраста пациента и продолжительности онкологического заболевания.
Более детальное исследование позволило понять, что, употребление в пищу насыщенных жиров вызывает перепрограммирование клеток, ускоряющее прогрессирование рака, что в свою очередь повышает риск летального исхода.
По словам ученых, если сократить долю животных жиров в рационе, можно затормозить развитие рака на ранних стадиях. Специалисты призывают использовать полученные данные для составления специальной диеты для пациентов с раком простаты.