Կնոջ շրթունքի վրայի փոքրիկ խոցը վտանգավոր քաղցկեղային ուռուցք էր
Անգլիական Շիլինգսթոն գյուղից (Դորսեթի կոմսություն) 53-ամյա Ալի Քեմփբելի շրթունքի վրայի ոչ մեծ խոցը բերանի խոռոչի քաղցկեղային ուռուցք էր։
Ինչպես տեղեկացնում է The Daily Mail պարբերականը, Ալին վերին շրթունքի ներքին մասում սիսեռի չափ տարօրինակ խոցը առաջին անգամ նկատել էր 2017 թվականի փետրվարին։ Նա 3 շաբաթ անհաջող փորձել էր ազատվել խոցից, ինչից հետո նոր դիմել էր թերապեւտի։ Պարզվել էր, որ նա բերանի խոռոչի քաղցկեղ ուներ։
Նույն թվականի մարտի վերջին վիրաբույժները 12-ժամյա վիրահատություն են արել եւ հեռացրել ուռուցքը, ինչից հետո վերականգնել են պացիենտի ծնոտը տիտանե շերտերի եւ ուսոսկրի փոխպատվաստման օգնությամբ։ Բժիշկների խոսքով՝ եւս երկու շաբաթ՝ եւ քաղցկեղը կհասներ չորրորդ աստիճանի։
Պացիենտը հիշում է, թե ինչպես է արթնացել  վիրահատությունից հետո՝ ձախ կողմում 48 ամրակներով, առանց ատամների մի մասի եւ պարանոցի վրայի կարերով։
«Ես նման էին Ֆրանկենշտեյնին»,- ասում է նա։
Նրան 2 տարի անհրաժեշտ եղավ, որպեսզի ինքն իրեն հավաքի ապրած սթրեսից հետո եւ այլեւս չթաքնվի տանը։
Ալին եւս 3 լուրջ վիրահատության պետք է ենթարկվի՝ կոնքազդրային ոսկրի պատվաստում ծնոտում, ատամի իմպլանտների տեղադրում եւ դեմքի ձախ կողմի վերականգնում։ Ամենօրյա ցավին դիմանալու համար նա մորֆի է ընդունում։

Маленькая язва на губе женщины оказалась опасной раковой опухолью
Небольшая язва во рту 53-летней Али Кэмпбелл из английской деревни Шиллингстон, графство Дорсет, оказалась раковой опухолью полости рта.
Как сообщает издание The Daily Mail, Али впервые заметила на внутренней части верхней губы странную язву размером с горошину в феврале 2017 года. 3 недели она безуспешно пыталась избавиться от язвочки, после чего обратилась к терапевту. Как оказалось, у нее был рак полости рта.
В конце марта того же года хирурги провели 12-часовую операцию и удалили опухоль, после чего восстановили челюсть пациентки с помощью титановых пластин и пересадки части плечевой кости. По словам врачей, еще две недели – и рак достиг бы четвертой стадии.
Пациентка вспоминает, как очнулась после операции с 48 скобами на левом боку, без части зубов и со швами на шее.
«Я была похожа на Франкенштейна», — утверждает она.
Ей потребовалось 2 года, чтобы прийти в себя после пережитого стресса и перестать прятаться дома.
Али предстоит перенести еще 3 серьезные операции: пересадку части тазобедренной кости в челюсть, установку зубных имплантатов и восстановление левой стороны лица. Чтобы справиться с ежедневной болью, она принимает морфий.