Գիտնականները կապ են հայտնաբերել մազերի ներկի եւ կրծքագեղձի քաղցկեղի միջեւ
Գիտնականները կապ են գտել մազերի ներկի եւ դրանք հարթեցնող միջոցների հաճախակի օգտագործման եւ կաթնագեղձի քաղցկեղի ռիսկի մեծացման միջեւ։ Այս մասին ասվում է նոր հետազոտությունում, որը հրապարակվել է International Journal of Cancer ամսագրում։
Համաձայն հետազոտության արդյունքների՝ կաթնագեղձի քաղցկեղի առաջացման վտանգը 45 տոկոսով ավելի բարձր էր մազերը ներկող աֆրոամերիկուհիների եւ 7 տոկոսով՝ սպիտակամորթ կանանց շրջանում։ Իսկ մազերը հարթեցնող միջոցների օգտագործումը կապված էր քաղցկեղի առաջացման վտանգի 18 տոկոսով ավելացման հետ։
Հետազոտությունը չի ապացուցում, որ հենց այդ միջոցներն ու ներկերն են քաղցկեղի պատճառը, այն միայն ցույց է տալիս հարաբերակցությունը։ Բայց հեղինակները գրում են, որ ներկերը եւ հարթեցնող միջոցները «կարող են դեր խաղալ» հիվանդության առաջացման գործում։
Հետազոտության համահեղինակ, ԱՄՆ շրջակա միջավայրի սանիտարական վիճակի ուսումնասիրման ազգային ինստիտուտի մասնագետ Ալեքսանդրա Ուայթը նշում է, որ չարժե շատ հուզվել այս հետազոտության արդյունքների հետ կապված։
«Այժմ մենք գիտենք, որ կաթնագեղձի քաղցկեղի առաջացման ռիսկի վրա ազդում են բազմաթիվ գործոններ։ Ռիսկերը, որ տեսնում ենք այստեղ, դեր խաղում են, բայց դրանք փոքր են։ Կանայք պետք է հաշվի առնեն բոլոր գործոնների համատեքստը, ներառյալ կենսակերպն ու դիետան։ Մտածելով երկարատեւ ռիսկերի մասին՝ անհրաժեշտ է հաշվի առնել բոլոր գործոնները»,- ասել է նա USA TODAY-ին։
Նշենք, որ ԱՄՆ սննդամթերքների եւ դեղամիջոցների որակի սանիտարական հսկողության վարչությունն (FDA) ասում է, որ ժամանակակից ներկանյութերի եւ քաղցկեղի կապի հուսալի ապացույցներ չունի։ Քաղցկեղի ուսումնասիրման միջազգային գործակալությունը նման գնահատական է տալիս. ներկանյութերը քաղցկեղածին չեն համարվում։

December 5, 2019  12:04
Scientists have found a connection between the frequent use of dyes and hair straighteners and an increased risk of developing breast cancer, Journal of Cancer reported referring to a study.
According to the results of the study, the risk of developing breast cancer was 45% higher for African American women and 7% for white women who dye their hair. And the use of hair straighteners was linked to an 18% increased risk of cancer.
The study does not prove that straighteners and hair dyes are the cause of cancer, it only shows a correlation. However, the authors write that paints and straighteners can play a role in the development of the disease.
Alexandra White from the US National Institute for Environmental Health Research, co-author of the study, notes that you should not worry too much about the results of this study.
The US Food and Drug Administration (FDA) indicates that it does not have reliable evidence of a link between modern hair dyes and cancer. The International Agency for Research on Cancer gives a similar assessment: dyes are not considered carcinogens.