Գիտնականները կապ են հայտնաբերել մազերի ներկի եւ կրծքագեղձի քաղցկեղի միջեւ
Գիտնականները կապ են գտել մազերի ներկի եւ դրանք հարթեցնող միջոցների հաճախակի օգտագործման եւ կաթնագեղձի քաղցկեղի ռիսկի մեծացման միջեւ։ Այս մասին ասվում է նոր հետազոտությունում, որը հրապարակվել է International Journal of Cancer ամսագրում։
Համաձայն հետազոտության արդյունքների՝ կաթնագեղձի քաղցկեղի առաջացման վտանգը 45 տոկոսով ավելի բարձր էր մազերը ներկող աֆրոամերիկուհիների եւ 7 տոկոսով՝ սպիտակամորթ կանանց շրջանում։ Իսկ մազերը հարթեցնող միջոցների օգտագործումը կապված էր քաղցկեղի առաջացման վտանգի 18 տոկոսով ավելացման հետ։
Հետազոտությունը չի ապացուցում, որ հենց այդ միջոցներն ու ներկերն են քաղցկեղի պատճառը, այն միայն ցույց է տալիս հարաբերակցությունը։ Բայց հեղինակները գրում են, որ ներկերը եւ հարթեցնող միջոցները «կարող են դեր խաղալ» հիվանդության առաջացման գործում։
Հետազոտության համահեղինակ, ԱՄՆ շրջակա միջավայրի սանիտարական վիճակի ուսումնասիրման ազգային ինստիտուտի մասնագետ Ալեքսանդրա Ուայթը նշում է, որ չարժե շատ հուզվել այս հետազոտության արդյունքների հետ կապված։
«Այժմ մենք գիտենք, որ կաթնագեղձի քաղցկեղի առաջացման ռիսկի վրա ազդում են բազմաթիվ գործոններ։ Ռիսկերը, որ տեսնում ենք այստեղ, դեր խաղում են, բայց դրանք փոքր են։ Կանայք պետք է հաշվի առնեն բոլոր գործոնների համատեքստը, ներառյալ կենսակերպն ու դիետան։ Մտածելով երկարատեւ ռիսկերի մասին՝ անհրաժեշտ է հաշվի առնել բոլոր գործոնները»,- ասել է նա USA TODAY-ին։
Նշենք, որ ԱՄՆ սննդամթերքների եւ դեղամիջոցների որակի սանիտարական հսկողության վարչությունն (FDA) ասում է, որ ժամանակակից ներկանյութերի եւ քաղցկեղի կապի հուսալի ապացույցներ չունի։ Քաղցկեղի ուսումնասիրման միջազգային գործակալությունը նման գնահատական է տալիս. ներկանյութերը քաղցկեղածին չեն համարվում։

Ученые обнаружили связь между краской для волос и раком молочной железы
Ученые нашли связь между частым использованием красок и выпрямителей для волос и увеличением риска развития рака молочной железы. Об этом говорится в новом исследовании, опубликованном в журнале International Journal of Cancer.
Согласно результатам исследования, риск развития рака молочной железы был выше на 45% у афроамериканок и на 7% у белых женщин, красящих волосы. А использование выпрямителей для волос было связано с увеличением риска развития рака на 18%.
Исследование не доказывает, что именно выпрямители и краски для волос являются причиной рака, оно лишь показывает корреляцию. Однако авторы пишут, что краски и выпрямители «могут играть роль» в развитии болезни.
Александра Уайт из Национального институт по изучению санитарного состояния окружающей среды США, соавтор исследования, отмечает, что чрезмерно волноваться из-за результатов этого исследования не стоит.
«Теперь мы знаем, что на риск развития рака молочной железы влияет множество факторов. Риски, которые мы видим здесь, играют роль, но они малы. Женщины должны учитывать контекст всех факторов, включая образ жизни и диету. Думая о долгосрочных рисках, нужно учитывать все факторы», - сказала она USA TODAY.
Отметим, что Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) указывает, что не располагает надежными доказательствами связи между современными красителями для волос и раком. Международное агентство по изучению рака дает сходную оценку: красители не считаются канцерогенами.