Սթրեսը կարող է օգնել երկարացնել կյանքի տեւողությունը․ հետազոտություն
Կյանքի սկզբում ապրած օքսիդային սթրեսը հետագայում բարձրացնում է սթրեսի հանդեպ օրգանիզմի դիմադրողականությունը եւ երկարակեցություն է պարգեւում, ինչպես պարզել են Միչիգանի համալսարանի գիտնականները։
Xinhua-ն հայտնում է, որ գիտնականներն ուսումնասիրել են կլոր C. Elegans ճիճուներին եւ պարզել են, որ այն ճիճուները, որոնք ավելի շատ օքսիդացնող տարրեր են արտադրում վաղ զարգացման շրջանում, մյուսներից ավելի երկար են ապրում։
Թթվածնի ռեակտիվ ձեւերը օքսիդացնող տարրեր են, որոնք արտադրվում են օդ շնչող յուրաքանչյուր օրգանիզմի կողմից։ Նրանք զգալի վնաս են հասցնում օրգանիզմին, բարձրացնում են քաղցկեղի զարգացման վտանգը։ Սակայն դրանցում, պարզվում է, կան նաեւ դրական կողմեր։ Ամերիկյան գիտնականների խոսքերով՝ կյանքի վաղ շրջանում ապրած սթրեսը օգնում է ավելի լավ գլուխ հանել այն սթրեսից, որի հետ օրգանիզմը կարող է բախվել առավել ուշ տարիքում։
Երբ երիտասարդ ճիճուները առնչվել են թթվածնի ակտիվ ձեւերին, նրանց կյանքի միջին տեւողությունը մեծացել է։ Ըստ գիտնականների՝ դրական արդյունքը, հավանաբար, հիստոնների մոդիֆիկացիայի հետեւանքով է լինում, որը օքսիդային սթրեսի հանդեպ զգայուն գործընթաց է։ Հիստոնները միջուկային սպիտակուցներ են, որոնք կարեւոր են միջուկի մեջ ԴՆԹ-ի թելերի փաթեթավորման եւ միջուկային գործընթացների կարգավորման համար։ Նման մեխանիզմներ աշխատում են նաեւ կաթնասունների բջիջներում։

Стресс может помочь увеличить продолжительность жизни – исследование
Окислительный стресс, пережитый в начале жизни, повышает сопротивляемость организма стрессу в дальнейшем и дарит долголетие, как выяснили ученые из Университета Мичигана.
Как сообщает Xinhua, ученые изучили круглых червей C. Elegans и выяснили, что те черви, которые вырабатывали больше окислительных элементов (форм кислорода) во время этапа раннего развития, жили дольше остальных.
Реактивные формы кислорода являются окислительными элементами, производимыми каждым дышащим воздухом организмом. Они наносят значительный вред организму, повышают риск развития рака. Но в них, оказывается, есть и плюсы. По словам американских ученых, стресс, пережитый на раннем этапе жизни, помогает лучше справляться со стрессом, с которым организм может столкнуться в более позднем возрасте.
Когда молодые черви сталкивались с активными формами кислорода, средняя продолжительность их жизни увеличилась. По словам ученых, положительный эффект, видимо, достигается за счет модификации гистонов – процесса, чувствительного к окислительному стрессу. Гистоны являются ядерными белками, важными для упаковки нитей ДНК в ядре и для регуляции ядерных процессов. Аналогичные механизмы работают и в клетках млекопитающих.