Մարակույայի կեղեւից ստացված ալյուրը կարող է կանխել ճարպակալման առաջացումը
Սննդի մեջ մարակույայի կեղեւի ալրի օգտագործումը կարող է կանխել ճարպակալման առաջացումն ու դիմակայել ոչ ճիշտ սնվելու բացասական էֆեկտներին։ Դա ցույց է տվել կրծողների վրա կատարված փորձը, գրում է The Daily Mail-ը։
Հետազոտության շրջանակում մկներին թույլ են տվել ուտել ճարպոտ սնունդ 10 շաբաթվա ընթացքում։ Ընդ որում՝ որոշ առանձնյակների տվել են նաեւ մարակույայի քերած կեղեւ։
Փորձի վերջում կենդանիները, որոնք ստացել էին մարակույայի փոշին, 14 տոկոսով թեթեւ էին մյուսներից եւ ունեին 22 տոկոսով քիչ ճարպային նստվածքներ։ Կամպինասի համալսարանի աշխատակիցների խոսքով՝ մարակույայի կեղեւը բջջանյութի հիանալի աղբյուր է, որը կրճատում է ճարպի եւ շաքարի ծավալը, որ կա ուտելիքի մեջ։ Բջջանյութը փակում է նաեւ ախորժակը, ինչը նույնպես շատ կարեւոր է ավելորդ քաշի դեմ պայքարում։
Բացի այդ, մարակույայի պտուղները հարուստ են հակաօքսիդանտներով, որոնք վերացնում են բորբոքումը։ Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ կեղեւի փոշի ստացած կրծողները թվային սթրեսի եւ բորբոքային ցիտոկինների ցածր ցուցանիշներ են ցուցադրել։ Ինչպես հայտնի է,  քրոնիկական բորբոքումը եւ թթվային սթրեսը առաջ են բերում ճարպակալում, մետաբոլիկ խանգարումներ, դիաբետ եւ սիրտ-անոթային հիվանդություններ։

Мука из кожуры маракуйи может предотвратить развитие ожирения
Употребление в пищу муки из кожуры маракуйи может предотвратить развитие ожирения и противостоит негативным эффектам неправильного питания. Это наглядно показал эксперимент с грызунами, пишет The Daily Mail.
В рамках исследования мышам разрешалось есть жирную пищу в течение 10 недель. При этом некоторым особям давали также перетертую кожуру маракуйи.
К концу эксперимента животные, получавшие порошок из маракуйи, весили на 14% меньше остальных и имели на 22% меньше жировых отложений. По словам сотрудников Университета Кампинас, кожура маракуйи – отличный источник клетчатки, сокращающий объем жиров и сахара, абсорбируемых из еды. Также клетчатка подавляет аппетит, что тоже очень важно для борьбы с лишним весом.
Кроме того, плоды маракуйи богаты антиоксидантами, снимающими воспаление. Анализ показал, что грызуны, получавшие порошок из кожуры, демонстрировали сниженные показатели окислительного стресса и провоспалительных цитокинов. Как известно, хроническое воспаление и окислительный стресс вызывают ожирение, метаболические расстройства, диабет и сердечно-сосудистые заболевания.