Ալերգիկ ռինիտ. կարելի՞ է արդյոք բուժել այն
Ալերգիկ ռինիտը քթի լորձաթաղանթի բորբոքումն է տարբեր ալերգենների ազդեցության պատճառով։ Ալերգիկ ռինիտ ունեցող մարդիկ մշտապես բախվում են այնպիսի խնդիրների, ինչպիսին են այտուցն ու քթի փակվածությունը, արտադրությունը, քորը, կրկնվող բազմակի փռշտոցները։
Այսպիսի ռեակցիաները այդ մարդկանց մոտ կարող են առաջանալ տարբեր ալերգեններից՝ փոշուց ու ընտանի կենդանիների մարթուց մինչեւ ծաղիկներ ու խոտեր։
Ալերգիկ ռինիտը հսկողության տակ պահելու եւ պացիենտների կյանքի որակը բարելավելու համար նշանակում են տարբեր դեղեր, որոնք օգնում են կանգնեցնել հիվանդության ախտանշանները։ Բայց կարելի՞ է արդյոք բուժել այն։
Ոչ, չի կարելի, հավաստիացնում է բժիշկ Տատյանա Շապովալենկոն (Ռուսաստան)։
«Արգումենտի ի ֆակտի» պարբերականի հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ ներկա պահին, ցավոք, չկան դեղեր, որոնք կարող են մարդուն ազատել ալերգիկ ռինիտից։
«Ալերգիկ հիվանդության բուժման հիմքը ալերգենը պարզելն է եւ դրա հետ շփումը բացառելը։ Ցավոք, մշտապես ազատվել ալերգիայից անհնար է»,- ասել է մասնագետը։
Նա ավելացրել է, որ այսօր առկա դեղամիջոցները կարող են ընդամենը ժամանակավորապես վերացնել ալերգիայի ախտանշանները, որոնք խանգարում են պացիենտին՝ քոր, այտուց, փակ քիթ եւ այլն։ Խնդրի ավելի արմատական լուծումը գիտնականները դեռ փնտրում են։

Аллергический ринит: Можно ли его вылечить?
Аллергический ринит — это воспаление слизистой оболочки носа из-за воздействия различных аллергенов. Люди с аллергическим ринитом регулярно сталкиваются с такими проблемами, как отек и заложенность носа, выделения, зуд, повторяющиеся многократные чихания.
Такие реакции у таких людей могут вызывать самые разные аллергены – от пыли и шерсти домашних животных до цветов и трав.
Для контроля аллергического ринита и для улучшения качества жизни пациентов назначают различные лекарства, которые помогают купировать симптомы заболевания. Но можно ли от него излечится?
Нет, нельзя, как утверждает доктор Татьяна Шаповаленко (Россия).
В интервью изданию «Аргументы и факты» специалист отметила, что на данный момент, к сожалению, нет лекарств, которые могли бы избавить человека от аллергического ринита.
«Основа лечения аллергического заболевания – выявление аллергена и устранение контакта с ним. К сожалению, навсегда избавиться от аллергии невозможно», - заявила специалист.
Она добавила, что имеющиеся сегодня лекарственные средства могут лишь на время устранить симптомы аллергии, которые мешают пациенту: зуд, отек, заложенность носа и другие. Более радикальное решение проблемы ученым еще предстоит разработать.