Կարելի՞ է արդյոք միաժամանակ ուտել սպիտակուցներ եւ ածխաջրեր
Կարծիքը, թե սպիտակուցների եւ ածխաջրերի միաժամանակյա օգտագործումը բացասաբար է ազդում նյութափոխանակության վրա եւ նպաստում է քաշի ավելացմանը, մինչ այժմ շատ ակտուալ է: Սակայն իսպանացի սննդաբան Այթոր Սանչեսը հերքել է այդ միֆը: Նրա խոսքով՝ սպիտակուցները եւ ածխաջրերը կարելի է համադրել, եւ սարսափելի ոչինչ չի լինի:
Ինչպես հայտնում է La Vanguardia-ն, բժիշկ Սանչեսը հայտարարել է, որ դրանց առանձին օգտագործման մասին պնդումները որեւէ գիտական հիմքեր չունեն:
«Ավելին, կան հետազոտություններ այն մասին, որ սպիտակուցներ եւ ածխաջրեր միաժամանակ օգտագործելը օգտակար է, քանի որ այդ դեպքում սննդի յուրացումն ավելի հեշտ է անցնում, ինչը թույլ է տալիս խուսափել օրգանիզմում բացասական փոփոխություններից»,- ասել է նա:
Մասնագետի խոսքով՝ դրանց առանձին օգտագործման գաղափարը «արհեստական է», քանի որ իրականում գրեթե անհնար է գտնել մթերք, որն իր մեջ կպարունակի բացառապես մեկ սննդանյութ՝ լինի դա սպիտակուց կամ ածխաջրեր:
«Գրեթե բոլոր ուտեստները պարունակում են 7 ածխաջրեր եւ սպիտակուցներ, ինչպես նաեւ ճարպ: Շատ քիչ մթերքներ են միայն մեկ սննդանյութ պարունակում՝ շաքարը կամ կարագըը»,- նշել է փորձագետը:

Is it advisable to eat both proteins and carbohydrates during a meal?
The opinion that the simultaneous use of proteins and carbohydrates negatively affects metabolism and contributes to weight gain is still very popular. However, nutritionist Aitor Sanchez (Spain) refutes this myth.
According to him, proteins and carbohydrates can be mixed, and nothing bad will happen.
According to La Vanguardia, Dr. Sanchez said the allegations of the need for separate consumption of proteins and carbohydrates have no scientific basis.
There is research evidence that mixing carbohydrates and proteins is just useful, since the assimilation of food in this case is much smoother, which helps to avoid negative changes in the body, he noted.
According to the expert, the very idea of ​​consuming proteins and carbohydrates separately is artificial, because it is actually almost impossible to find a product that would contain only one nutrient - be it protein or carbohydrates.
Almost all of our dishes contain a mixture of carbohydrates and proteins, as well as fat. Very few products in their composition can contain only one nutrient - it is sugar or butter, he said.