Կարո՞ղ է արդյոք բժշկական դիմակը պաշտպանել կորոնավիրուսով վարակվելուց
Ուհանի եւ Չինաստանի այլ քաղաքների բնակիչների մեծամասնությունը սկսել է փողոցում բժշկական դիմակներ կրել, որպեսզի պաշտպանվի 2019-nCoV կորոնավիրուսով վարակվելուց։ Սակայն կարո՞ղ է արդյոք դիմակը իսկապես ապահովել անհարժեշտ պաշտպանությունը։
Այլ կորոնավիրուսներ
Նոր կորոնավիրուսի մասին առայժմ քիչ բան է հայտնի։ Սակայն գիտությունն արդեն լավ ծանոթ է այդ վիրուսի «մտերիմ ազգականի» հետ, որը ծանր շնչառական համախտանիշի (ատիպիկ պնեւմոնիա, SARS) զարգացում էր առաջացրել։ 2003թ․ այդ հիվանդության համաճարակ է եղել, եւ վարակվածների 9 տոկոսը մահացել է։
Առնվազն 9 հետազոտություններ ցույց են տվել, որ դիմակներն իրոք պաշտպանել են SARS-ի վարակումից։ Նրանք, ովքեր մշտապես դիմակներ են կրել, 70 տոկոսով ավելի քիչ են վարակվել, քան նրանք, ովքեր երբեք դրանք չեն կրել։ Նրանք, ովքեր դիմակը պարբերաբար են կրել, 60 տոկոսով են քիչ վարակվել։
Ի՞նչ դիմակներ ընտրել
Կա դիմակների 2 հիմնական տեսակ՝ վիրաբուժական եւ շնչառական։ Մի հետազոտությունը ցույց է տվել, որ շնչառականն ավելի լավ է պաշտպանում վարակվելուց, սակայն մյուս հետազոտությունները դա չեն հաստատել։ Այժմյան տվյալներով՝ դիմակի երկու տեսակների արդյունավետությունը համարյա միատեսակ է։
Մասնագետների կարծիքը
Ինֆեկցիոնիստների ամերիկյան միության առողջապահական հանձնաժողովի նախագահ, բժիշկ Ջուլի Վաիշամպայանը New York Times-ին ասել է, որ մարդիկ իրենց առավել պաշտպանված են զգում, երբ դիմակներ են կրում, սակայն իրականում ավելի կարեւոր է խուսափել հիվանդ մարդկանց հետ շփվելուց եւ հաճախ լվանալ ձեռքերը։
Բացի այդ, շատերը դիմակները ճիշտ չեն հագնում, ինչպես իր հերթին նշել է Ջոն Հոփկինսի կենտրոնի ինֆեկցիոնիստ Ամեշ Էլայջան՝ մարդիկ կարող են քորել դեմքը կամ քիթը դիմակի տակ եւ այդպիսով վարակ անցկացնել։ Բացի այդ, դիմակը չի կարելի հանել հեռախոսով խոսելիս։

January 25, 2020  18:11
Most residents of Wuhan and other Chinese cities are wearing medical masks to protect themselves from 2019-nCoV coronavirus infection. But can a mask really provide the right protection?
Other coronaviruses
Not enough is known about the new coronavirus. However, science is already familiar with the 'close relative' of the virus, which caused the development of severe acute respiratory syndrome (SARS). In 2003, there was an epidemic of the disease, and 9% of those infected died.
At least nine studies showed that masks did indeed protect against SARS infection: those who wore the mask constantly were infected 70% less often than those who never wore it. Those who wore the mask periodically got sick 60% less often.
Which masks to choose?
There are 2 main types of masks - surgical and respiratory. One study found that respiratory protection better against infection, but other studies have not confirmed this. According to current data, the effectiveness of both types of masks is approximately the same.
Experts' opinion
Dr. Julie Vaishampayan, chair of the American Infectious Diseases Society’s Health Committee, told the New York Times people feel more secure when they wear masks, but it’s actually more important to avoid talking to sick people and wash their hands often.
Many people wear masks incorrectly, as Amesh Adalja, an infectious disease specialist at the Johns Hopkins Center, said in turn: people can scratch their face or nose under a mask and thus cause infection. The mask cannot be removed while talking on the phone.