Ինչպե՞ս են պացիենտական կազմակերպություններն օգնում քաղցկեղով մարդկանց
Պացիենտական կազմակերպություններն օգնում են ոչ միայն բնակչության շրջանում գրագետ տեղեկություններ տարածելուն, այլեւ քաղցկեղով մարդկանց ցուցաբերում են թե՛ ֆինանսական, թե՛ բարոյական աջակցություն: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց Europa Donna Armenia կազմակերպության ղեկավար Նվարդ Քոչարյանը:
Europa Donna Armenia-ի նման կազմակերպությունները կարեւոր դերակատարում ունեն բնակչության լուսավորման գործում. նրանք միջոցառումների եւ ակցիաների ժամանակ մարդկանց պատմում են այն մասին, թե ինչու է այդքան կարեւոր հետազոտվելը, նույնիսկ եթե քաղցկեղի ոչ մի ախտանշան չկա. վաղ փուլում հիվանդության ժամանակին ախտորոշումը կարող է կյանքը փկել: Իսկ չնչին ախտանշան առաջանալիս նույն պատճառով ոչ մի դեպքում չպետք է հետաձգել բժշկին դիմելը:
«Կանանցից շատերը վախենում են բժշկի գնալ՝ նրանք վախենում են, որ իրենց մոտ կհայտնաբերվի ինչ-որ «վատ» բան: Բայց եթե այդ ինչ-որ բանը նրանց մոտ կա, այն վաղ թե ուշ հայտնաբերելու են»,- ասաց Նվարդ Քոչարյանը՝ եւս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ եթե հիվանդությունը ավելի վաղ փուլում հայտնաբերեն, հաջողությամբ բուժելու հնարավորությունն ավելի մեծ կլինի:
Նվարդ Քոչարյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին Հայաստանում մարդկանց տեղեկացվածության մակարդակը զգալիորեն աճել է. հիմա նրանք քաղցկեղի կանխարգելման մասին ավելի շատ բան գիտեն, քան անցյալում:
Բացի տեղեկատվական աջակցությունից, պացիենտական կազմակերպությունները ցուցաբերում են նաեւ բարոյական աջակցություն. ծանր հիվանդությանը բախված մարդու համար անչափ կարեւոր է շփվել նրանց հետ, ովքեր անցել են նույնպիսի ճանապարհ եւ կարող են փոխանցել իրենց փորձն ու սատարել:
Ինչ վերաբերում է ֆինանսական աջակցությանը, ինչպես նշեց Նվարդ Քոչարյանը, Europa Donna Armenia կայքը շուտով պատրաստ կլինի, որտեղ տեղեկություններ կլինեն քիմիաթերապիայի դեղամիջոցների կարիք ունեցող  պացիենտների մասին: Օգնել ցանկացող բոլորը կարող են անմիջապես կայքի միջոցով փող փոխանցել այդ մարդկանց բուժման համար:

Как пациентские организации помогают людям с раком?
Пациентские организации не только помогают распространять грамотную информацию среди населения, но и оказывают людям с раком и финансовую, и моральную поддержку. Об этом журналистам рассказала руководитель организации Europa Donna Armenia Нвард Кочарян.
Организации вроде Europa Donna Armenia играют важную роль в просвещении населения: в ходе мероприятий и акций они рассказывают людям о том, почему так важно проверяться, даже если никаких симптомов рака нет – своевременная диагностика болезни на ранней стадии может спасти жизнь. А при возникновении малейших симптомов обращение к врачу нельзя откладывать ни в коем случае – по той же причине.
«Многие женщины боятся идти к врачу – они боятся, что у них обнаружат что-то «нехорошее». Но если это что-то у них есть, его рано или поздно все равно обнаружат», - сказала Нвард Кочарян, еще раз напомнив, что, если болезнь найдут на ранней стадии, шансы на успешное лечение будут выше.
По словам Нвард Кочарян, уровень информированности людей в Армении в последние годы заметно вырос – теперь они знают намного больше о профилактике рака, чем в прошлом.
Помимо информационной поддержки, пациентские организации оказывают и моральную: человеку, столкнувшемуся с тяжелым заболеванием, очень важно общаться с теми, кто прошел такой же путь и может поделиться опытом и поддержать.
Что касается финансовой поддержки, как отметила Нвард Кочарян, сайт Europa Donna Armenia будет готов очень скоро, и на нем будет информация о пациентах, нуждающихся в химиотерапевтических препаратах. Все желающие помочь смогут перечислить деньги на лечение этих людей прямо через сайт.