Կամավորները հարյուրավոր կատուների են փրկել, որոնց լքել են կորոնավիրուսի պատճառով
Չինաստանի Ուհան քաղաքում կամավորները սկսել են փրկել տնային կենդանիներին, որոնք մենակ են մնացել 2019-nCoV կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով:
Ինչպես հայտնում է Daily Mail-ը, Ուհանը կարանտինի համար փակ է հունվարի 23-ից, ինչի պատճառով քաղաքի մոտ 5 մլն բնակիչ, որոնք մեկնել են տոնելու Չինական Նոր տարին այլ քաղաքներում, չեն վերադարձել տուն, եւ այդ պատճառով նրանց ընտանի կենդանիները մենակ են մնացել:
Կամավորների խումբը՝ չնայած բոլոր ռիսկերին, սկսել է ներթափանցել բնակարաններ, որտեղ մենակ են մնացել կատուներն ու շները:
«Իմ գնահատմամբ՝ մենակ է մնացել մոտ 5000 ընտանի կենդանի, որոնք կարող են սովից սատկել: Հունվարի 25-ից ես եւ այլ կամավորներ փրկում ենք հարյուրավոր կենդանիների: Այդ օրերին իմ հեռախոսն անդադար զանգում է, ես գրեթե չեմ քնում»,- ասել է ակտիվիստ Լաո Մաոն:
Նա պատմել է մի զույգի մասին, որը Ուհանից մեկնել է մինչ կարանտինը: Եվ քանի որ չի կարողացել հետ վերադառնալ, սոցցանցերում գտել է իրեն եւ խնդրել հոգ տանել կենդանիների մասին:
Նրանց բնակարան մուտք գործելու համար ակտիվիստը ստիպված է եղել բարձրանալ երրորդ հարկի պատշգամբ խողովակի միջոցով: Կատուները բազկաթոռի տակ թաքնված են եղել, նրանք սոված են եղել: Լաո Մաոյի խոսքով՝ երբ նրանց տերերը տեսել են կատուներին վիդեոկապով, սկսել են ուրախությունից լացել:
Ակտիվիստին եւ այլ կամավորների հունվարի 25-ից հաջողվել է կերակրել հազարավոր կենդանիների: Սակայն լքված կենդանիների թիվը շատ ավելին է:
Հիշեցնենք, որ Ուհանի 16-ամյա բնակիչ Յան Չենը մահացել է այն բանից հետո, երբ նրա հայրն ու եղբայրը մեկուսացվել են կորոնավիրուսով վարակման կասկածով: Տղայի մոտ մանկական ուղեղային կաթված է եղել, եւ նա չէր կարող ինքնուրույն հոգ տանել իր մասին: Հայրը միակ մարդն էր, ով խնամում էր նրան: Տունը մենակ մնալով՝ տղան մահացել է սովից:

Добровольцы спасли сотни кошек, которых бросили из-за коронавируса
В китайском городе Ухань добровольцы начали спасать домашних животных, которые остались без хозяев из-за вспышки коронавируса 2019-nCoV.
Как рассказывает издание Daily Mail, Ухань закрыт на карантин с 23 января, из-за чего около 5 миллионов жителей города, которые уезжали праздновать Китайский новый год в другие города, уже вторую неделю не могут вернуться домой. Многие не представляли, что будут отсутствовать так долго, и оставили питомцев дома.
Группа добровольцев, несмотря на все риски, начала проникать в квартиры с брошенными кошками и собаками.
«По моей консервативной оценке, взаперти остаются около 5000 домашних животных, которые в ближайшие дни могут погибнуть от голода, — сказал активист Лао Мао. — С 25 января я и другие добровольцы из нашей команды спасли сотни питомцев. Все эти дни мой телефон звонит без перерыва. Я почти не сплю».
Лао Мао рассказал о семейной паре, которая уехала из Уханя незадолго до закрытия города на карантин. Они собирались вернуться через 3 дня, поэтому оставили своих кошек в городе. После объявления карантина они не смогли вернуться, и их кошки остались дома без еды. Пара нашла в соцсетях Лао Мао и уговорила его помочь животным.
Чтобы попасть в их квартиру, активисту пришлось забраться на балкон третьего этажа по ржавой трубе. Кошек он нашел под диваном: они были голодные, но живые. По словам Лао Мао, когда хозяева увидели своих питомцев по видеосвязи, они расплакались от радости.
С 25 января активистам, объединившимся вокруг Лао Мао, удалось навестить и накормить более тысячи животных. Но кошек и собак, запертых в домах без еды и воды, еще как минимум несколько тысяч.
Напомним, что недавно 16-летний Янь Чэн скончался в Ухане после того, как его отец и брат были изолированы по подозрению в заражении коронавирусом. У мальчика был ДЦП, и он не мог ухаживать за собой и самостоятельно питаться. Отец был единственным человеком, который за ним ухаживал. Оставшись дома один, мальчик умер от голода.